Czy wreszcie będziemy zarabiać tyle, co mężczyźni? Jest projekt ustawy o równości płac

Obecnie kobiety w Polsce zarabiają o 19,9 proc. mniej niż mężczyźni.
Czy wreszcie będziemy zarabiać tyle, co mężczyźni? Jest projekt ustawy o równości płac
Fot. iStock
09.03.2020

Dzień Kobiet z roku na rok staje się coraz większym pretekstem do tego, aby mówić o prawach kobiet, a także o dyskryminacji, której wciąż doświadczają na wielu polach. Jednym z nich jest kwestia ekonomiczna. W Polsce kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni, nawet jeśli zajmują takie same stanowiska i wywiązują się z takich samych obowiązków służbowych. 

Zobacz również: Bolt przygotował specjalną zniżkę na Dzień Kobiet. Niestety ma ona bardzo smutne podłoże

Według ostatniego badania GUS-u z października 2018 roku, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło 5003,78 zł. Kobiety zarabiały jednak o 9,2 proc. mniej, a mężczyźni o 8,9 proc. więcej niż średnia. W rezultacie oznacza to, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn było o 19,9 proc. wyższe niż kobiet, co przekłada się na 903,88 zł każdego miesiąca. Dokonując prostej kalkulacji okazuje się, że z 250 dni roboczych w 2018 roku, kobiety przepracowały niemal 50 z nich… za darmo. Czy ta sytuacja ma szansę się zmienić? Mamy wielką nadzieję na to, że tak. Właśnie powstał pierwszy projekt ustawy, która ma znieść, a przynajmniej zmniejszyć lukę płacową w Polsce. To inicjatywa Kongresu Kobiet. 

Luka płacowa jest faktem, mimo że wiele osób zaprzecza jej istnieniu. To trochę tak jak kilka lat temu z rozmowami na temat globalnego ocieplenia. Wielu w nie powątpiewało, dziś jego istnienia nie kwestionuje niemal nikt 

- mówiła w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” Anna Karaszewska, prezeska zarządu stowarzyszenia Kongres Kobiet. Dodała, że Kongres Kobiet powołał interdyscyplinarny zespół, który wspólnie rozpisał projekt. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Feminism is Humanism 🌸 (@feminismishumanism) on

Jak informuje “Gazeta Wyborcza” ustawa o równości płac kobiet i mężczyzn nakłada na wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają więcej niż 20 osób, obowiązek obliczania oraz corocznego informowania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o tym, ile wynosi procentowa różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w ich firmie. Jeśli okaże się, że luka płacowa istnieje, pracodawca będzie zobowiązany podjąć działania, aby ją zmniejszyć. Informację do resortu pracy o luce płacowej za ubiegły rok trzeba będzie przekazać najpóźniej do 31 marca. Ustawa jest jednak „miękka”, co oznacza, że nie przewiduje żadnych sankcji ze niestosowanie się do niej. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by BADASS FEMME (@badass.femme) on

Przypomnijmy, że sposób na rozwiązanie problemu luki płacowej wprowadzono już na Islandii. W 2018 roku przyjęto tam prawo, zgodnie z którym pracodawca musi płacić kobietom takie samo wynagrodzenie jak mężczyznom - w przeciwnym wypadku zostanie na niego nałożona kara grzywna. To pierwszy kraj na świecie, w którym wprowadzono takie przepisy. 

Myślicie, że doczekamy się podobnych regulacji prawnych także w Polsce? 

Zobacz również: Spot o dyskryminacji kobiet w miejscu pracy od wczoraj robi furorę. Koniecznie obejrzyj go do końca

Polecane wideo

Najwięksi przystojniacy z Instagrama na Dzień Kobiet
Najwięksi przystojniacy z Instagrama na Dzień Kobiet - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Lidia (Ocena: 5) 09.03.2020 22:15
Nie da się ukryć, że nie do końca jestem zadowolona ze swoich zarobków, ale co zrobić póki co muszę jakoś dawać radę. W tym miesiącu czeka mnie trochę wydatków i planuję wziąć małą pożyczkę, po głowie chodzi mi Wonga, ktoś z Was może u nich pożyczał, długo będę czekać na przyznanie gotówki?
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie