Bolt przygotował specjalną zniżkę na Dzień Kobiet. Niestety ma ona bardzo smutne podłoże

Koniecznie sprawdź, o co chodzi w akcji #19i9!
Bolt przygotował specjalną zniżkę na Dzień Kobiet. Niestety ma ona bardzo smutne podłoże
Fot. Instagram.com (www.instagram.com/bolt_poland)/Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/645492559077822628/)
04.03.2020

Już w najbliższą niedzielę, 8 marca 2020 roku, będziemy obchodzić Dzień Kobiet. Wiele osób uznaje to święto za przeżytek z czasów PRL-u, gdy mężczyźni obdarowywali kobiety przede wszystkim goździkami, albo... rajstopami. Rzeczywiście Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów socjalistycznych i robotniczych. Po raz pierwszy został ustanowiony w 1909 roku przez Socjalistyczną Partię Ameryki jako odpowiedź na zamieszki i strajki w Nowym Jorku. 8 marca 1908 roku na ulicach tego miasta odbył się marsz 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. 

Zobacz również: 257 lat. Tyle czasu potrzeba, aby zniknęła różnica wynagrodzeń między kobietami a mężczyznami

Niestety mimo upływu ponad 100 lat w kwestii praw kobiet wciąż nie zmieniło się tyle, ile byśmy sobie tego życzyły. Owszem, kobiety uzyskały prawa wyborcze, przysługują im też specjalne zasiłki i ulgi, ale to wciąż nie zmienia faktu, że w wielu kwestiach są po prostu gorzej traktowane w porównaniu z mężczyznami. Jednym z najbardziej palących problemów jest nierówność w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. W Polsce taka różnica wynosi 19,9%Z okazji Dnia Kobiet uwagę na ten fakt zwraca Bolt, aplikacja do zamawiania przejazdów po mieście. W związku ze zbliżającą się datą 8 marca Bolt przygotował dla swoich klientek wyjątkową zniżkę - zniżkę, “która nie powinna istnieć (ale istnieje)”, jak czytamy na oficjalnej stronie aplikacji. 

Chcąc zwrócić uwagę na problem, postanowiliśmy wprowadzić symboliczną zniżkę o wartości 19,9% na kolejne przejazdy Boltem. Zniżka będzie dostępna tylko dla kobiet. Nie zbieramy danych dotyczących płci naszych pasażerów, więc nie jesteśmy w stanie przyznać zniżki automatycznie do indywidualnego konta w aplikacji. Z tego powodu odebrać ją można na naszym profilu na Instagramie (...). 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mówi się, że w Polsce różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn są stosunkowo niewielkie. To nie do końca prawda. Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje, że miesięczne wynagrodzenie mężczyzn w październiku 2018 roku było o 19,9% wyższe niż kobiet. Naszym zdaniem to nie jest ani mało, ani w porządku. Dlatego z okazji Dnia Kobiet chcemy zwrócić uwagę na problem, oferując wszystkim kobietom symboliczne 19,9% zniżki na kolejne przejazdy Boltem. Wiemy, że żaden rabat nie rozwiąże problemu - ale budowanie świadomości to pierwszy krok do zmian. 1. Zrób dowolne selfie, dodaj do story, oznacz @bolt_poland i #19i9 2. W niedzielę sprawdź wiadomości i odbierz kod -19,9% na 5 kolejnych przejazdów Udostępniajcie ten post - bo im więcej kobiet (i mężczyzn) pozna te statystyki, tym lepiej dla wszystkich. Z góry dziękujemy! #Bolt #SmartRides #19i9

A post shared by Bolt Poland (@bolt_poland) on

Na stronie blog.bolt.eu pojawiła się też garść statystyk udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny na temat różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w naszym kraju. Dowiadujemy się z nich m.in.: 

Według ostatniego badania GUS-u z października 2018 roku, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło 5003,78 zł. Kobiety zarabiały jednak o 9,2% mniej, a mężczyźni o 8,9% więcej niż średnia. W rezultacie oznacza to, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn było o 19,9% wyższe niż kobiet, co przekłada się na 903,88 zł każdego miesiąca. Dokonując prostej kalkulacji okazuje się, że z 250 dni roboczych w 2018 roku, kobiety przepracowały niemal 50 z nich… za darmo.  

Dlaczego kobiety zarabiają mniej? 

Informacje przedstawione na stronie blog.bolt.eu naświetlają problem nierówności wynagrodzeń oraz próbują odpowiedzieć na pytanie, skąd się ona bierze. 

Luka płacowa to złożony problem, a różnorodność metodologii badań i mnogość zmiennych utrudniają wyciągnięcie jednoznacznych wniosków. Eksperci są jednak zgodni, że nie mówimy tu wyłącznie o klasycznej formie dyskryminacji. Do gry wchodzą czynniki takie jak segregacja zawodowa i feminizacja gorzej płatnego sektora publicznego, istnienie historycznych i społecznych stereotypów, czy brak odpowiedniej edukacji ekonomicznej. Chcąc to zmienić, należałoby z jednej strony postawić na edukację i zmianę mentalności (zarówno mężczyzn jak i kobiet!), a z drugiej strony wprowadzić i udostępnić konkretne narzędzia (takie jak chociażby jawność płac). Prawda jest taka, że w 2020 roku kobiety nie są ani gorzej wyedukowane, ani mniej doświadczone zawodowo niż mężczyźni – a jednak dysproporcja w zarobkach od lat pozostaje na zbliżonym poziomie 

- czytamy na stronie. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Girl Quotes (@girlpower_quotes) on

Bolt postanowił więc wykorzystać Dzień Kobiet jako pretekst do nagłośnienia tego problemu. Bo przecież jeden dzień w roku, gdy panowie szarmancko całują nas w dłonie i wręczają po tulipanie nie zmieni faktu, że my, kobiety, wciąż jesteśmy dyskryminowane. A zamiast dżentelmeńskich gestów wolałybyśmy być równo traktowane przez cały rok – po prostu.  

Międzynarodowy Dzień Kobiet to dobra okazja, aby przypomnieć wszystkim, że jeden dzień w roku nie rekompensuje nierówności, których kobiety doświadczają przez pozostałe 364 dni. Kwiatki oczywiście można kupować, ale nie zapominajmy, że nawet najpiękniejszy bukiet nie rozwiąże problemów. (...) Wiemy, że żaden rabat nie rozwiąże problemu. Ale budowanie świadomości społecznej to naszym zdaniem dobry początek – i wierzymy, że już wkrótce tego typu akcje nie będą potrzebne. 

Jak uzyskać rabat na przejazdy od Bolt? 

  1. Zrób dowolne selfie, dodaj do story, oznacz @bolt_polandi #19i9
  2. W niedzielę sprawdź wiadomości i odbierz kod -19,9% na 5 kolejnych przejazdów

Udostępniajcie ten post - bo im więcej kobiet (i mężczyzn) pozna te statystyki, tym lepiej dla wszystkich. Z góry dziękujemy! 

- czytamy we wpisie na Instagramie.  

Jak podoba wam się ta akcja Bolt? Naszym zdaniem to świetna inicjatywa i im więcej osób się do niej przyłączy, tym lepiej. Skorzystacie z przygotowanych zniżek? 

Zobacz również: W jakich krajach kobietom żyje się najlepiej? Polsce niestety wciąż daleko do czołówki

Polecane wideo

Tatuaże #girlpower, które zapragniesz mieć na swojej skórze. Noś je z dumą!
Tatuaże #girlpower, które zapragniesz mieć na swojej skórze. Noś je z dumą! - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 2.33 / 5
gość (Ocena: 1) 06.03.2020 20:48
jak to prawda, to dlaczego korpo nie zatrudnai samych kobiet by przycebulić 20% zysków?
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 05.03.2020 02:20
Dostają mniej bo wykonują lżejszą pracę. U mnie w firmie poza szefem stanowiska kierowników mają tylko kobiety. Które zarabiają od 50 do 150% więcej niż faceci. Więc jesteśmy dyskryminowani i chcemy teraz wyrównania płac. Niech kobiety zarabiają tyle co faceci. Po równo no i praca ma być taka sama, jak równość to równość nie tylko w przywilejach ale i obowiązkach.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie