W tym kraju podpaski mają być całkowicie darmowe. Ubóstwo menstruacyjne odchodzi do historii

Inne państwa mogą tylko brać przykład z tej decyzji!
W tym kraju podpaski mają być całkowicie darmowe. Ubóstwo menstruacyjne odchodzi do historii
Fot. iStock
26.02.2020

Ubóstwo menstruacyjne, czyli brak dostępu do środków higienicznych takich jak podpaski i tampony dotyczy ok. 500 mln kobiet na całym świecie. Tak wynika z danych WHO, Światowej Organizacji Zdrowia oraz organizacji UNICEF. Nie omija również Polski. Szacuje się, że 1 na 6 dziewcząt w naszym kraju co miesiąc opuszcza zajęcia lekcyjne podczas okresu, ponieważ nie ma jak zabezpieczyć się w te dni. 

Zobacz również: #AkcjaDonacja. Always rozda 2 miliony podpasek uczennicom polskich szkół

O problemie ubóstwa menstruacyjnego mówi się coraz częściej i głośniej, co zaczyna przynosić realne zmiany. W 2018 roku Szkocja jako pierwszy kraj na świecie zaczęła udostępniać darmowe podpaski i tampony uczennicom szkół oraz studentkomTeraz idzie jeszcze o krok dalej. Szkocja ma stać się pierwszym krajem, który będzie zapewniał darmowe produkty menstruacyjne wszystkim kobietom, bez względu na wiek. Wszystko w ramach inicjatywy zaproponowanej przez Monicę Lennon, która po raz pierwszy poruszyła ten temat w szkockim parlamencie już w 2017 roku przekonując, że nastał czas, aby zmienić nastawienie społeczne wobec tych produktów. 

To nie są towary luksusowe. Są niezbędne i nikt w Szkocji nie powinien być pozbawiony produktów menstruacyjnych. Zmieniamy kulturę i to naprawdę ekscytujące, że inne kraje na świecie bacznie przyglądają się temu, co robimy 

- mówiła Monica Lennon. Teraz projekt ustawy na temat darmowych środków higienicznych dla kobiet, czyli The Period Products (Free Provision) Scotland Bill trafi do szkockiego parlamentu, gdzie posłowie i posłanki będą nad nim debatować. Jeśli zostanie przegłosowany, Szkocja zapisze się w historii jako pierwszy kraj na świecie, w którym podpaski i tampony będą całkowicie darmowe bez żadnych ograniczeń, a tym samym pozbędzie się problemu ubóstwa menstruacyjnego. Aktualnie produkty menstruacyjne w Szkocji są objęte podatkiem w wysokości 5 proc. Szacuje się, że aż 12 proc. obywatelek tego kraju z powodu ubóstwa menstruacyjnego jest zmuszona zastępować podpaski i tampony innymi środkami 

Trzymamy kciuki, aby projekt ustawy ws. darmowych produktów menstruacyjnych dla wszystkich kobiet w Szkocji został przegłosowany. Myślicie, że doczekamy dnia, w którym podobne rozwiązanie zostanie przyjęte także w Polsce? 

Zobacz również: Zamiast podpasek – papier toaletowy, skarpetki i gazety. Tak wygląda prawdziwe oblicze ubóstwa menstruacyjnego

Polecane wideo

Blogerka plus size zdradziła, dlaczego nie ma zamiaru schudnąć. „Wolę być większa i zdrowa psychicznie”
Blogerka plus size zdradziła, dlaczego nie ma zamiaru schudnąć. „Wolę być większa i zdrowa psychicznie” - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 3.86 / 5
eM (Ocena: 5) 10.04.2021 19:20
bardzo dobra inicjatywa, nie będzie wyboru czy kupić sobie chleb czy godnie przetrwać czas menstruacji. Środki higieniczne powinny być ogólnodostępne, fajna inicjatywa obywatelska, sama tez wsparłam finansowo
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.03.2020 14:17
To i u nas mogłyby być darmowe, dlaczego nie? Ja podczas okresu używam również kubeczki menstruacyjne i biobidetu gruszki to też mogliby sponsorować..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.02.2020 12:09
Jesli uczciwie pracujjesz, to za swoja wyplate mozesz tygodniowo kupic 200 opakowan tamponow lub podpasek. Jakie ubostwo? Popularne funciaki i za godzine pracy msz 8 opakowan.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.02.2020 23:10
Co wy z tym ubóstwem menstruacyjnym ?! Ostatnio masa artykułów na temat miesiączki, ktoś tu ma ubóstwo ale mentalne w tej waszej redakcji... Ciągle jakieś ,,odgrzewane kotlety,,.
odpowiedz
Żenada (Ocena: 1) 27.02.2020 10:47
Może jeszcze colę i frytki do tego?!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie