Usłyszały, że zostały zgwałcone przez „wyzywający” ubiór. Pokazały, co miały wtedy na sobie

W takich ubraniach na co dzień chodzi wiele kobiet...
Usłyszały, że zostały zgwałcone przez „wyzywający” ubiór. Pokazały, co miały wtedy na sobie
Fot. iStock/Bored Panda/sapec.ku.edu
30.04.2019

Gwałt to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą spotkać człowieka - zarówno kobietę, jak mężczyznę, chociaż w zdecydowanej większości ofiarami tego typu przemocy seksualnej padają kobiety. Agresorami w takiej sytuacji bywają nie tylko obcy mężczyźni, napotkani ciemną nocą w ślepej uliczce w szemranej okolicy. Gwałcicielami często okazują się osoby z najbliższego otoczenia ofiary, mężczyźni, którym do tej pory kobiety ufały bezgranicznie – przyjaciele, partnerzy, mężowie, członkowie rodziny. Bez względu na to, kto dopuszcza się gwałtu, dla osoby, którą to spotka jest to niewyobrażalna trauma, która często prześladuje ją już do końca życia. 

Zobacz również: "Niezły tyłek, fajne piersi" - nie, to nie komplementy. Trwa kampania, która ma to uświadomić facetom

Niestety zgwałcone osoby, które zgłaszają ten akt przemocy seksualnej na policję, często są traktowane jako winne całego zdarzenia i wmawia im się, że same sprowokowały napastnika. Kobiety słyszą, że niepotrzebnie piły alkohol w klubie czy barze albo pyta się je, jakie ubrania miały na sobie i czy nie ubrały się “zbyt wyzywająco”. Jakiś czas temu irlandzki sąd uniewinnił mężczyznę, który popełnił gwałt na kobiecie, ponieważ obrona oskarżonego przekonała ławników, że ofiara miała na sobie “wyzywającą bieliznę”. Brzmi absurdalnie, ale to prawdziwa historia. Mamy XXI wiek, a osobom, które padły ofiarą gwałtu wciąż wmawia się, że to ich wina.  

W 2014 roku Jen Brockman i dr Mary Wyandt-Hiebert z University of Kansas postanowiły stworzyć wyjątkową wystawę, która ma uświadomić wszystkim, że to nie ubrania decydują o tym, czy ktoś nie padnie ofiarą gwałtu. Wraz z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej badaczki z uczelni przygotowały instalację zatytułowaną “What Were You Wearing?”, czyli “Co miałaś na sobie?”. Na podstawie relacji ofiar gwałtu przygotowały zestawy ubrań odpowiadające strojom, które ich rozmówczynie i rozmówcy miały na sobie podczas zdarzenia. Od 2014 roku wystawa podróżuje po kampusach uniwersyteckich w całych Stanach Zjednoczonych i stała się pretekstem do rozpoczęcia dyskusji na temat tzw. victim blamingu, czyli oskarżania ofiar gwałtu o to, że same sprowokowały atak. 

Zobaczcie, w co były ubrane osoby, które zostały zgwałcone. Czy rzeczywiście są “wyzywające”, tak jak to wmawia się większości ofiar przemocy seksualnej? 

Nie tylko kobiety padają ofiarami gwałtu. Te męskie wyznania brutalnie to ukazują (18+)
Nie tylko kobiety padają ofiarami gwałtu. Te męskie wyznania brutalnie to ukazują (18+) - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (19)

Ocena: 4.79 / 5
gość (Ocena: 5) 09.05.2019 18:45
A gdy gwałcicielem jest najbliższa osoba? Chłopak, narzeczony, mąż? Gdy traci nad sobą kontrolę i wykorzystuje seksualne, a po wszystkim kwituje to słowami: ''co ty chcesz było super''? Gdy wykorzystuje swoją przewagę i jest brutalny, a wmawia ci, że nic ci się przecież nie stało? Mnie to spotkało i nie zapomnę tego do końca życia....
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 30.04.2019 18:42
Kuźwa , to jest bardzo poważny temat a wy tu dajecie jakąś galerię zdjęć do przewijania żeby nabić sobie kliknięcia . Wstyd
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.04.2019 18:05
Niestety wiekszosc dziewczyn same prowokuja i to nieswiadomie bo juz calkiem zapomnialy ze sie nie chodzi z golym tylkiem(krotkie szorty) i dekoltem!Widze jak teraz sie ubieraja kobiety,saman ia jestem i strach mnie ogarnia jak idzie latem zwlaszcza pol naga,co gorsza one nie widza w tym nic zlego! ramiona,plecy,biust i nogi maja byc zamkniete w miejscach publicznych!po domu se laz jak chcesz,chocby i nago.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 30.04.2019 17:50
Dla odmiany jakiś poważny temat zamiast horoskopów, madek i przygotowań do wesela. To się chwali! Dodatkowo macie ode mnie plusa za podkreślenie, że nie tylko kobiety mogą zostać zgwałcone.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.04.2019 14:19
nawet jak kobieta jest naga nikt nie ma prawa jej zgwałcić!
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie