Czy matura 2019 zostanie ODWOŁANA?

Wszyscy się zastanawiają, czy strajk nauczycieli odbije się na tegorocznych maturzystach.
Czy matura 2019 zostanie ODWOŁANA?
Fot. iStock
18.04.2019

Matura jest jednym z najbardziej stresujących egzaminów, do jakich muszą przystąpić uczniowie klas średnich. To właśnie od wyniku matury zależy ich dalsza przyszłość oraz to, czy uda im się dostać na wymarzoną uczelnię, a w dalszej perspektywie – dostać upragnioną pracę. Tegoroczni maturzyści mają jednak dodatkowy powód do stresu: zastanawiają się, czy w ich szkołach egzamin w ogóle się odbędzie.

Zobacz także: Wiadomo, ile potrwa strajk nauczycieli. Krzysztof Jackowski miał wizję

Niepewność jest spowodowana strajkiem nauczycieli, który trwa już od dwóch tygodni. - Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję o manifestacji, kiedy rozmowy z ZNP i FZZ (Forum Związków Zawodowych) zakończyły się niepowodzeniem. Do strajku przyłączyło się ponad 80% placówek. Pedagodzy domagają się m.in. podwyżek w wysokości 1000 zł i dymisji minister edukacji narodowej, Anny Zalewskiej – przypomina glamour.pl.

W ubiegłym tygodniu w analogicznej sytuacji znaleźli się uczniowie gimnazjum. W trzech szkołach niektóre testy w ogóle się nie odbyły, a w innych powołano specjalne sztaby nadzorujące piszących egzamin gimnazjalistów.

Jak zatem będzie z maturą 2019? Czy istnieje choć cień zagrożenia, że egzamin dojrzałości w ogóle nie dojdzie do skutku, ponieważ strajkujący nauczyciele nie zbiorą się na radzie pedagogicznej i nie zaakceptują ocen proponowanych? Anna Zalewska uspokaja zarówno rodziców, jak i maturzystów, że nie ma w tym przypadku powodów do zmartwień: „50 proc. szkół ponadgimnazjalnych nie strajkuje. Tam nikt nie martwi się o klasyfikację czy ewentualnie przebieg matur. W pozostałych szkołach oceny zostały już zaproponowane, a rodzice poinformowani o ocenach. Przed nami rady klasyfikacyjne, dyrektorzy mają obowiązek je przeprowadzić. Głęboko ufam i proszę o to nauczycieli. Myślę, że w tym tygodniu rodzice będą rozmawiać z dyrektorami szkół, jeżeli odczuwają jakieś zaniepokojenie. To indywidualne dyskusje w każdym gronie pedagogicznym” – podsumowała.

A Wy wspieracie strajkujących nauczycieli?

Stare zdjęcia Marty Linkiewicz. Zobacz, jak wyglądała kilka lat temu
Stare zdjęcia Marty Linkiewicz. Zobacz, jak wyglądała kilka lat temu - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.04.2019 16:54
niech nie piszą tych matur i tak nie znajdą robót.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.04.2019 10:36
Uważałam do tej pory że nauczycielom należą się podwyżki ale teraz udowodnili że uczniów mają gdzieś. Narażają ich na stres, stracony rok, zaprzepaszczają szansę na dostanie się na wymarzone studia itd. To już nie jest protest tylko szantaż i krzywdzenie uczniów. W tym momencie pokazali że liczy się tylko kasa. Tacy nauczyciele powinni dostać podwyżki??
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 18.04.2019 00:06
Gdyby matura się nie odbyła, nie wiem co na to uczelnie, szczególnie te płatne. Ktoś by za to beknął.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie