"Niezły tyłek, fajne piersi" - nie, to nie komplementy. Trwa kampania, która ma to uświadomić facetom

Większość mężczyzn uważa, że to wyraz uznania wobec kobiet. Czas wyjaśnić im, że tak nie jest.
"Niezły tyłek, fajne piersi" - nie, to nie komplementy. Trwa kampania, która ma to uświadomić facetom
Fot. Unsplash
12.04.2019

Jesteś kobietą? W takim razie pewnie przynajmniej raz w życiu zdarzyło ci się usłyszeć z ust nieznajomego mężczyzny: “Ale nogi!”, “Fajne cycki” albo inne tego typu zaczepki. Być może pod twoim adresem były kierowane także niedwuznaczne gwizdy albo cmokanie, a może byłaś taksowana wzrokiem od góry do dołu, a męskie spojrzenia zatrzymywały się w szczególności na twoim biuście albo pośladkach. 

Zobacz również: Na Instagramie pokazała, jacy faceci zaczepiają ją na ulicy. Tylko współczuć…

Dzięki panującej “kulturze gwałtu” większość mężczyzn uważa, że tego typu zachowania są jak najbardziej dopuszczalne, a kobiety powinny odczytywać je jako komplementy. Jednak zdecydowana większość kobiet odbiera takie zaczepki zupełnie inaczej – to odzywki, które uwłaczają naszej godności (nie mówiąc już o tym, że większość z nich jest zwyczajnie obrzydliwa, a wręcz wulgarna), sprawiają, że nierzadko boimy się o swoje bezpieczeństwo. Niestety męska świadomość takiego stanu rzeczy wciąż jest drastycznie niska. W związku z tym właśnie ruszyła kampania społeczna, która ma to zmienić i uświadomić panom, że takie zachowanie to całkowite zaprzeczenie wyrażania podziwu wobec kobiecej urody. 

Fot. iStock

Mowa o kampanii pod nazwą “to nie komplement”, organizowanej w ramach olimpiady “Zwolnieni z Teorii” dedykowanej młodzieży licealnej z całej Polski.  

"to nie komplement" to kampania na temat molestowania słownego, potocznie mówiąc, zaczepiania dziewczyn na ulicy. Celem naszego projektu będzie rozgłaszanie problemu owego tzw. "catcallingu", o którym się mówi już w zachodnich krajach, lecz w Polsce, gdzie ten problem wcale nie jest drastycznie mniejszy, pozostaje to tematem tabu. Chcemy uświadamiać młodzież, jaki traumatyczny wpływ na ofiarę może mieć pozornie "najmniejszy" komentarz. (...) Chcemy promować kobiecy punkt widzenia na catcalling, pokazać, iż takie „pseudokomplementy” nie mają nic wspólnego z prawdziwymi pochwałami - czytamy na oficjalnej stronie kampanii. 

Twórcy kampanii przeprowadzili też badania na temat catcallingu wśród 2 tys. warszawskich licealistów. Okazało się, że większość ankietowanych dziewcząt przynajmniej raz w życiu padło ofiarą niewybrednych zaczepek. 

  • 80 proc. osób zostało ofiarą catcallingu, doświadczyło zaczepek 
  • 68 proc. osób było świadkami catcallingu 
  • 88 proc. osób nie uważa bycia obiektem zaczepek za powód do zadowolenia 
  • 72 proc. osób twierdzi, że catcalling to problem również w Polsce 
  • 61 proc. osób nie słyszało o pojęciu „catcalling 
  • 87 proc. osób myśli, że prawdopodobnie czułoby się bezpieczniej, gdyby ktoś z zewnątrz zareagował 
  • 31 proc. osób zmieniło swój styl życia (np. ubiór, niewychodzenie po zmroku) ze względu na catcalling 

Fot. toniekomplement.pl

Na oficjalnej stronie projektu możemy też przeczytać historie dziewcząt, które doświadczyły takiego werbalnego molestowania. 

Jechałam kiedyś windą w sklepie, jechali ze mną pracownik sklepu i starszy pan. Miałam na sobie koszulkę z nadrukiem, na której napis znajdował się mniej więcej na piersiach. W pewnym momencie ten starszy facet zaczął, kolokwialnie mówiąc, gapić się na mnie i „czytać” ten napis, literując na głos. W połączeniu z ciasnotą w windzie, poczułam się bardzo niekomfortowo, wręcz upokorzona. 

Postawmy sprawę jasno – komentarze odnośnie kobiecego ubioru czy wyglądu to nie komplementy. To zwykła forma molestowania seksualnego. Twórcy kampanii “to nie komplement” liczą na to, że dzięki rozpowszechnianym materiałom i edukowaniu młodzieży świadomość społeczna na ten temat będzie coraz większa.  

A wy spotkałyście się kiedyś z zaczepkami tego typu? Jak na nie reagowałyście? 

Zobacz również: Kobiety pokazują najgorsze teksty od facetów z Tindera. Ci mężczyźni powinni się wstydzić

Polecane wideo

W Internecie wyglądają jak boginie. Do momentu, kiedy zmyją makijaż
W Internecie wyglądają jak boginie. Do momentu, kiedy zmyją makijaż - zdjęcie 1
Komentarze (27)
Ocena: 4.85 / 5
Xyz (Ocena: 5) 04.07.2023 09:31
Cycki a nie charakter
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 05.05.2019 12:27
80% padło ofiarą, a 61% nie wie co to jest. To jak wypełniali tę ankietę? Hahahahahahhahaha
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 14.04.2019 07:00
Raz się zdarzyło że budowlańcy zaczęli za mną gwizdac i prawic niewybredne "komplementy". Międzynarodowy znak przyjaźni zwany "fakiem" szybko ulrocil te zaczepki. Z góry mówię że nie bylam ubrana wzywająco. Długie spodnie, koszulka sięgająca za tyłek, długi rękaw i z golfem, do tego trampki.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.04.2019 18:46
Heh, bezpiecznie jest byc brzydkim Ja nigdy nie słyszałam takich tekstów.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.04.2019 15:23
wystarczy takiemu odpowiedziec konkretnie i problem z glowy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie