Powstało pierwsze zdjęcie CZARNEJ DZIURY w historii! Robi wrażenie

Astronomowie zrobili pierwszy w historii obraz czarnej dziury, która znajduje się w odległej galaktyce.
Powstało pierwsze zdjęcie CZARNEJ DZIURY w historii! Robi wrażenie
fot. unsplash
11.04.2019

Mierzy 40 miliardów kilometrów średnicy, czyli trzy miliony razy więcej niż Ziemia, a naukowcy opisują ją jako „potwór”.

Zobacz też: Zostały nam tylko 3 lata. Przerażająca wizja na temat 2021 roku

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Czarna dziura znajduje się w odległości milionów lat świetlnych i została sfotografowana przez sieć ośmiu teleskopów na całym świecie. Obraz został uchwycony przez teleskop Event Horizon (EHT), sieć ośmiu połączonych teleskopów. Profesor Heino Falcke z Uniwersytetu Radboud w Holandii, który zaproponował eksperyment, powiedział BBC News, że czarna dziura została znaleziona w galaktyce zwanej M87. „To, co widzimy, jest większe niż rozmiar całego naszego Układu Słonecznego” - powiedział. „Ma masę 6,5 miliarda razy większą niż Słońce. I jest to jedna z najcięższych czarnych dziur, które według nas istnieją. Jest to absolutny potwór, mistrz wagi ciężkiej czarnych dziur we Wszechświecie”.

 

Obraz pokazuje intensywnie jasny „pierścień ognia”, jak opisuje go prof. Falcke, otaczający idealnie okrągłą ciemną dziurę. Jasna aureola jest spowodowana przez przegrzany gaz wpadający do otworu. Światło jest jaśniejsze niż wszystkie miliardy innych gwiazd w galaktyce razem wziętych - dlatego można je zobaczyć w takiej odległości od Ziemi. Krawędź ciemnego okręgu w środku jest punktem, w którym gaz wchodzi do czarnej dziury. Ciąg grawitacyjny jest tak ogromny, że nawet światło nie jest w stanie uciec.

 

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury - ogromny przełom 

Zdjęcie zostało wykonane przez Katie Bouman, studentkę MIT, która opracowała algorytm, który zebrał dane z EHT. Bez jej wkładu projekt nie byłby możliwy!

 

Te zdjęcia na Instagramie zrobiły prawdziwą furorę w 2018 roku (TOP 10)
Te zdjęcia na Instagramie zrobiły prawdziwą furorę w 2018 roku (TOP 10) - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 5) 30.04.2019 11:35
ale przeciez ta grafika ktora tu wstawilisice to nie jest to zdiecie...
odpowiedz
Iwona (Ocena: 1) 11.04.2019 17:01
Co to jest za liczba 500 milionów trylionów?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie