Maturzyści z Warszawy zatańczyli poloneza, jakiego jeszcze nie było. Wszystko w ramach studniówki LGBT+

Heteroseksualni uczniowie okazali wsparcie i solidarność z kolegami o innej orientacji seksualnej.
Maturzyści z Warszawy zatańczyli poloneza, jakiego jeszcze nie było. Wszystko w ramach studniówki LGBT+
Fot. https://mnw.org.pl/polonezrownosci/
12.02.2019

Jeszcze parę lat temu taka studniówka nie mogłaby się wydarzyć - a przynajmniej nie w Polsce. Zgodnie z ogólnie przyjętą tradycją poloneza tańczą pary mieszane - chłopak i dziewczyna. Dla wielu maturzystów studniówka to pierwsza tak elegancka impreza, na którą mogą wybrać się ze swoją sympatią czy partnerem. Jednak co mają zrobić ci uczniowie, którzy nie identyfikują się z heteroseksualizmem? Zrezygnować z imprezy, na której nie mogą pokazać się z partnerem tej samej płci? A może dostosować się do przyjętych norm i zatańczyć osobą przeciwnej płci? Żadne z tych wyjść nie jest dobre. Pierwsze oznacza rezygnację z wydarzenia, którego doświadcza się tylko raz w życiu, a wspomina na zawsze. Drugie to ukrywanie tego, kim naprawdę się jest w obawie przed brakiem akceptacji. 

Zobacz również: Powstała lista warszawskich szkół średnich, które... są przyjazne homoseksualistom

Być może jednak już wkrótce polscy nastolatkowie LGBT+ nie będą musieli stawać przed takim dylematem i będą mogli uczestniczyć w studniówce na takich samych prawach, jakie przysługują ich heteroseksualnym rówieśnikom. Wszystko za sprawą wyjątkowej studniówki, jaką zorganizowali maturzyści z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego “Bednarska”. W ramach imprezy pod nazwą “Polonez Równości” postanowili okazać wsparcie i solidarność z kolegami i koleżankami, którzy utożsamiają się ze środowiskami LGBT+. Wszyscy maturzyści zatańczyli w parach jednopłciowych i uwiecznili to na filmiku. 

W materiale wideo widzimy, jak jeden maturzysta gorączkowo próbuje wyprasować koszulę. Inna maturzystka nakłada makijaż przed lustrem. Potem przychodzi pora, aby przywdziać studniówkowe kreacje – garnitur i koszulę z krawatem, eleganckie sukienki i szpilki. W następnej scenie widzimy podekscytowanych i wzruszonych rodziców i bliskich, którzy z telefonami w gotowości oczekują, aż ich pociechy zatańczą tradycyjnego poloneza. Ale to ostatnia “tradycyjna” scena. Kolejne pokazują, że maturzyści, jak zresztą sami mówią, “nie chcą być cicho”. Bo wielu z nich przez długi czas bało się, że z powodu swojej orientacji seksualnej nie będą akceptowani, staną się przedmiotem ataków i agresji. Dlatego wszyscy maturzyści z Bednarskiej, bez względu na swoją orientację seksualną, zatańczyli poloneza wyłącznie w parach jednopłciowych

Fot. https://mnw.org.pl/polonezrownosci/ 

Pomysł maturzystów z I SLO wsparła organizacja Miłość Nie Wyklucza oraz marka Ben&Jerry's. Na stronie stowarzyszenia MNW powstała specjalna zakładka dedykowana wydarzeniu “Polonez Równości” i przesłaniu, które się za nim kryje. „Studniówka jest szczególnym momentem, ale niestety nie dla każdego. Chcemy, aby ta chwila była taka samo piękna dla wszystkich” - czytamy na stronie słowa maturzystów z “Bednarskiej”.  Z kolei w filmiku jedna z uczennic mówi: "Kończąc liceum powinniśmy być dumni z tego, kim jesteśmy. Nie możemy się bać. Nie chcemy być cicho i nie będziemy cicho. Najgorsze w tym poczuciu bycia innym jest to, że myślisz, że jesteś w tym sam. Chciałabym, żeby równość była czymś, o co nie trzeba już walczyć". 

Jak dowiadujemy się z informacji podanych na stronie mnw.org.pl/polonezrownosci, aż 70 proc. nastolatków LGBT+ w Polsce ma myśli samobójcze. “Brak edukacji w szkołach prowadzi do braku akceptacji. Brak akceptacji prowadzi do tragedii” - czytamy. Mamy nadzieję, że dzięki takim studniówkom jak “Polonez Równości”, ten odsetek z roku na rok będzie się zmniejszał. 

Zobacz również: Takiej studniówki jeszcze nie było. Zobacz bal maturalny dla gejów, lesbijek i transseksualistów

  

 

Polecane wideo

Tandetne, kiczowate, momentami wulgarne. 10 najgorszych zdjęć nowożeńców
Tandetne, kiczowate, momentami wulgarne. 10 najgorszych zdjęć nowożeńców - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 4.33 / 5
gość (Ocena: 5) 13.02.2019 14:51
A czy to nie jest pewnego rodzaju dyskryminacja hetero? Wątpie, że ci heteroseksualni uczniowie byli zachwyceni, że muszą tańczyć z kolegami zamiast z dziewczynami, pewnie ulegli żeby nikt nie pomyślał, że są nietolerancyjni. Nie zdziwiłabym sie też jakby to był pomysł dyrekcji czy nauczycieli, a nie uczniów, w końcu chodzi o promocje szkoły. Jak to polonez "równosci" to powinni tańczyć zarówno w parach hetero jak i homo, no chyba, że cały rocznik jest homoseksualny...
odpowiedz
Janek (Ocena: 1) 12.02.2019 23:43
Codziennie jest masa ciekawych wiadomości ze świata, Polski. Ale na tym portalu pojawiają się tylko newsy o peda.łach, transwestytach i o tym jak polki dają za granicą. Rozumiem że polka to niezbyt intelektualnie wymagający odbiorca i łatwo można jej sieczkę z mózgu zrobić. No ale gdzieś są granice przyzwoitości. A ta akcja jest obrzydliwa, ciekawe kto zmusił te dzieciaki do tego. Dorosną to zrozumieją swój błąd.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 12.02.2019 23:30
Miałam w szkole sporo lesbijek, taki profil przyciągający chyba te środowiska i nie było mowy o tańczeniu kobiety z kobietą. Ogólnie sama nie lubię nachalnego promowania swojej seksualności jak na paradach (co z resztą potem źle się odbija, np. na gejach, którzy są często normalnymi, zwykłymi facetami a są utozsamiani z jakimiś dziwakami w rozowych majtach), ale ten pomysł jak najbardziej na plus
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.02.2019 18:38
Brawo dla Was ?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.02.2019 17:48
Fajny pomysł
odpowiedz

Polecane dla Ciebie