Wielki Piątek dniem WOLNYM od pracy? Uwaga, w projekcie ustawy jest haczyk

Wszystko po to, by Polacy mieli czas na „refleksję i spokój”.
Wielki Piątek dniem WOLNYM od pracy? Uwaga, w projekcie ustawy jest haczyk
Pixabay.com
28.03.2018

Były minister zdrowia prof. Marian Zembala twierdzi, że tuż przed Wielkanocą Polacy mają dużo obowiązków na głowie, są w rozjazdach i potrzebują wolnego dnia. "Wielki Piątek jest obecnie rozjeżdżony w przedświątecznym harmidrze. Tymczasem tego dnia ludzie powinni mieć czas na naturalną, nie sztuczną refleksję i spokój" - przekonuje prof. Zembala. Kardiolog dodaje, że w wielu europejskich krajach ten dzień jest dniem wolnym, m.in. w Holandii, Hiszpanii, Portugalii czy Austrii. 

Perspektywa kolejnego wolnego dnia w roku napawa optymizmem, ale niestety ustanowienie go wcale nie jest łatwe. Obecnie jest w Polsce 13 dni wolnych od pracy, a to już jest nieco więcej niż średnia europejska (12,6). Ponadto zaznaczenie na czerwono kolejnego dnia w kalendarzu wiązałoby się z możliwymi kosztami po stronie pracodawców.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest sceptycznie nastawione do pomysłu Zembali, ale on wyjaśnia, że wcale nie chce dołożenia 14 dnia wolnego, tylko...zamiany dni. Profesor chce, aby Wielki Piątek zastąpił ktoreś z dotychczasowych świąt, czyli np. Dzień Niepodległości, rocznicę uchwalenia konstytucji 3 Maja czy Święto Pracy. 

Co wy na to? Chcecie mieć wolne tuż przed Wielkanocą? Czy jednak wolicie, aby w kalendarzu pozostał długi majowy weekend? 

ZOBACZ TAKŻE: Ile dawać na tacę? Parafia wprowadziła obowiązkową "dobrowolną" składkę

Komentarze (4)

Ocena: 4.25 / 5
Qwas (Ocena: 2) 29.03.2018 14:01
Tak, tylko dla zdeklarowanych pełnych chrześcijan, reszta niech tyra za free.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.03.2018 10:40
posrało ich
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.03.2018 20:31
Najlepiej bym zlikwidował wolne w Boże Ciało w zamian za wolny Wielki Piątek
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.03.2018 16:01
wolne w wielki piatek beda mieli tylko ci ktorzy dostarcza pracodawcy zaswiadczenie od ksiedza o odbytej spowiedzi hahaha
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo