A Ty? Idziesz dzisiaj na Czarny Protest?

Kilka ważnych informacji na temat Czarnego Piątku.
A Ty? Idziesz dzisiaj na Czarny Protest?
Fot. Facebook.com (https://www.facebook.com/pg/ogolnopolskistrajkkobiet/posts/)
23.03.2018

23 marca 2018 roku z pewnością przejdzie do historii naszego państwa. To właśnie dzisiaj odbędzie się bowiem największy protest kobiet przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Strajk rozpocznie się o godzinie 14:00 przy Metrze Świętokrzyska, o godzinie 15:00 nastąpi zbiórka przy Archidiecezji Warszawskiej na ulicy Miodowej 17/19, a o godzinie 16:00 – pod Sejmem. Potem nastąpi marsz ulicą Nowogrodzką pod Biuro PiS. Cała akcja odbędzie się pod hasłem „Jedziemy na Warszawę”.

O co chodzi w całym proteście i czym jest spowodowany? Oto kilka najistotniejszych informacji.

Walka o to, by w Polsce nie został ograniczony dostęp do legalnej aborcji trwa najmocniej od października 2017 roku. To właśnie wtedy odbył się pamiętny Czarny Wtorek, który do dzisiaj kojarzony jest z morzem kolorowych parasolek, którymi protestujące kobiety chroniły się przed deszczem. Kiepska pogoda nie przeszkodziła im wówczas w manifestacjach – pokazały swoją niesamowitą siłę i solidarność.

O tym, dlaczego my również dołączyłyśmy wtedy do protestu oraz czemu naszym zdaniem każda Polka powinna być na nim obecna, pisałyśmy TUTAJ.

Niestety, temat jest wciąż aktualny. W poniedziałek odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która pozytywnie zaopiniowała projekt „Zatrzymać aborcję”. Za opowiedziało się 16 posłów, przeciw było 9, nikt nie wstrzymał się od głosu. Odebrano go natomiast członkom i członkiniom organizacji pozarządowych, nie dopuszczając ich do mównicy.

- Spodziewano się, że projekt zaostrzający prawo aborcyjne zostanie rozpatrzony podczas środowego lub czwartkowego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Tymczasem Sejm odwołał te obrady. Według Kai Godek, antyaborcjonistki, projekt „należało niezwłocznie wprowadzić pod obrady komisji”, a poczynania Sejmu to kolejna „gra na zwłokę”. Rozczarowanie wyraził też Kościół – czytamy na wiadomości.gazeta.pl.

Mimo to organizatorki strajku kobiet zdecydowały, że protest 23 marca nie zostanie odwołany.

„Nie pozwolimy, aby pseudonaukowa argumentacja stojąca za nowelizacją umiejscowiła Polskę w szeregu państw łamiących w rażącym stopniu prawa człowieka. Deklaracje międzynarodowe jasno stanowią o prawach kobiet do dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji. Przykład Ameryki Południowej pokazuje, w jak drastyczny sposób zakaz przerywania ciąży odbija się na sytuacji życiowej kobiet, lekarzy i lekarek. Dlatego nie ma pozwolenia studentów i studentek na zerwanie, i tak już ograniczającego prawa kobiet, kompromisu aborcyjnego. Razem jesteśmy silne i tę siłę musimy teraz pokazać!” – czytamy apel Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego na oficjalnym fanpejdżu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Nie tylko ta grupa społeczna popiera manifestację. Udział w strajku zadeklarowali artyści, członkowie organizacji prodemokratycznych, posłowie. Kobiety i mężczyźni. Matki, żony, ojcowie rodzin.

- To jest ten czas, kiedy prosimy, żebyście nam pomogli. I wierzymy, że nam pomożecie. Wszyscy i wszystkie. Taki to jest moment. Taka to jest straszna, przedostatnia nasza walka o godność i wolność Polek. O to, żeby Polska nie była dla nas wyłącznie piekłem – apelują organizatorzy strajku.

Pora odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie: co stanie się wtedy, gdy projekt „Zaostrzyć aborcję” faktycznie wejdzie w życie? Przede wszystkim zniesie on możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Gdy ten będzie poważnie i nieodwracalnie uszkodzony, kobieta i tak będzie zmuszona do donoszenia ciąży.

- Wszystko to wiąże się z ogromnym cierpieniem fizycznym oraz psychicznym, co z kolei ma związek z kolejnym prawem - do zdrowia fizycznego i psychicznego. Jak przepisy, które proponuje projekt ustawy „Zatrzymać aborcję”, naruszają natomiast nasze prawa ekonomiczne i społeczne? To proste. Nie każda kobieta, której ciąża jest zagrożona, może sobie pozwolić na przerwanie ciąży w celu ratowania swojego życia. Po prostu finansowo jej na to nie stać. Dotyczy to także tych z nas, które decydują się na urodzenie dziecka z bardzo poważną niepełnosprawnością. Czy każda matka takiego dziecka może pozwolić sobie na korzystanie z prywatnej opieki medycznej lub możliwość pracy poza domem? Nie, nie może – czytamy na glamour.pl.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną, bardzo istotną rzecz. Kontrowersyjny projekt dyskryminuje kobiety ze względu na płeć. - Jak zauważa Amnesty International, Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet już wiele razy zwracał uwagę na naruszanie prawda do równości, jeśli chodzi o dostęp do służby zdrowia. Bo czy mężczyznom do tej pory chciano ograniczyć dostęp do świadczeń zdrowotnych? – dodaje serwis.

Nie zapominajmy o jednym. Poglądy na dostęp do aborcji możemy mieć różne, ale każda z nas powinna mieć niepodważalne prawo do tego, by postępować zgodnie ze swoją wolą i swoim sumieniem.

A Ty? Dołączysz dziś do strajku?

Komentarze (49)

Ocena: 4.84 / 5
gość (Ocena: 1) 25.03.2018 21:01
Ja to bym chciała żeby się te wszystkie nowoczesne i oświecone kobiety z prawami człowieka i wolnością wypisaną na czole przestały wypowiadać w moim imieniu - Nie popieram ich . To tyle w temacie .
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 24.03.2018 07:40
Nie idę , ale popieram. Ktoś wreszcie musi zatrzymać rządy tych fanatycznych PiSiorów i moherowych beretów oraz zakłamanego kleru.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 24.03.2018 06:44
Ja to bym chciała w końcu poznać tą Mityczną Puszczalską która to nie stosuje antykoncepcji, tylko woli się 'skrobać' raz na kwartał. Tabletka poronna - ból, krwawienie, ogólna masakra. Aborcja w późniejszym stadium - narkoza, sam zabieg, też słabe. Serio lepsze to od gumki, czy plastra? I cenowo, i zdrowotnie już wolę się szprycować hormonami aż zdechnę na zator. Bachora nie dam sobie zrobić, tyle planów przede mną.
zobacz odpowiedzi (3)
Stara baba (Ocena: 5) 24.03.2018 00:34
Byłam, bo zawsze biorę udział w takich akcjach.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.03.2018 23:05
Aborcja powinna być zakazana!!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo