Nie daję pieniędzy na WOŚP

A Ty? Wrzucisz choć złotówkę do puszki?
Nie daję pieniędzy na WOŚP
Fot. Pr screen progressforpoland.com
05.01.2018

Już niedługo, bo 14 stycznia, odbędzie się 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem wydarzenia jest niesienie pomocy potrzebującym. W tym roku uzbierane środki powędrują na leczenie noworodków.

- Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć Zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe – wszyscy zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce – przyznaje Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP.

Choć cel co roku jest szczytny, a Orkiestra wspomogła już wiele polskich szpitali, nadal nie brakuje osób, które próbują zbojkotować działalność WOŚP. Przeciwnicy corocznej zbiórki zamieszczają w Internecie odwrócone serduszko z napisem „nie daję Owsiakowi”. W 2016 roku zrobił to m.in. ks. Jacek Międlar.

- Podniosłe uczucia związane z ogólnonarodowymi akcjami – jeżeli nie są inspirowane i kontrolowane przez Kościół – budzą u hierarchów otwartą wrogość. Według Kościoła (tego w Polsce) nic na świecie nie jest warte gorących uniesień i entuzjazmu – nawet pomoc chorym dzieciom – jeżeli nie chwali łaski Boga, ani nie przydaje splendoru Kościołowi. Według tej wizji pomoc choremu dziecku, czy w ogóle człowiekowi, nie może być głównym celem. To tylko środek do osiągnięcia ludzkiego przeznaczenia – połączenia z Bogiem. Co roku więc, gdy rozpoczyna się wielki finał WOŚP, Kościół w Polsce dostaje czkawki (niektórzy księża popierają akcję). Nie bez powodu. Energia i radość ogarniające wtedy młodych Polaków budzą zawiść kleru. Kościół potrafi wzbudzić podobne uczucia tylko wśród ludzi starszych, którzy jednak – chociaż są ostoją wspólnoty religijnej – nie są jej przyszłością – czytamy na łamach progressforpoland.com.

WOŚP – delikatnie mówiąc – nie wzbudza również entuzjazmu u partii rządzącej. W ubiegłym roku TVP odmówiła emitowania całej zbiórki, chcąc w ten sposób uniemożliwić Owsiakowi dotarcie do szerokiej grupy widzów.

- Kościół więc modli się o mniejsze datki i obrzydza całą inicjatywę, jako moralnie naganną. Rząd stosuje inne metody. Jurek Owsiak został niedawno wezwany do sądu i zapłacił mandat ze niecenzuralną wypowiedź. Wojsko i urzędnicy wiedzą, że pomoc Orkiestrze może odbić się na promocjach i awansach. Możliwe są dyscyplinarne zwolnienia. Placówki dyplomatyczne RP otrzymały polecenie, by nie angażowały się w finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nie wspierały działalności sztabów, nie użyczały pomieszczeń. Ambasadorzy – by nie obejmowali licytacji honorowymi patronatami – dodaje progressforpoland.com.

Na szczęście 25. Finał Orkiestry wyemitował w ubiegłym roku TVN, a dochód z tamtej zbiórki okazał się rekordowy. Czy 14 stycznia będzie podobnie? Mamy nadzieję, że tak. Bo WOŚP to nie tylko fundacja, która niesie pomoc potrzebującym. WOŚP to symbol ludzkiej solidarności.

A Ty? Wrzucisz choć złotówkę do puszki?

Komentarze (28)

Ocena: 4 / 5
750310 (Ocena: 1) 14.01.2018 13:25
Dzięki wielkiemu nagłośnieniu w kurwizji i telewizji Przetrwam dam 3 x więcej niż w ubiegłych latach...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.01.2018 11:50
nie dam ani grosza! jest tyle organizacji które nie robią milionowych imprez...
odpowiedz
Misiek (Ocena: 5) 07.01.2018 20:33
Ciekawe co by było, gdyby dokładnie na ten sam cel co Owsiak pieniądze zbierali członkowie ONR? Dalibyście? NIE DAJĘ NA OWSIAKA, choćby zbierał nie wiem na jak święty cel! Bo cel nie uświęca środków!! Nie mówiąc już o oszustwach i złodziejstwie. O chamstwie tego buca już nie wspominając!
zobacz odpowiedzi (1)
Bardzo mała Mi (Ocena: 5) 06.01.2018 21:36
Na złość całemu kościołowi, rządowi i wszystkim tym którzy są na nie dam w tym roku bardzo dużo...!!! Zawsze będę wspierała WOŚP, do samego końca!!!
odpowiedz
Ola (Ocena: 5) 06.01.2018 18:09
Na złość PISowi dam więcej Owsiakowi a jak :-D :-P
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo