Czy Polska jest gotowa na epidemię świńskiej grypy?

Informacje na temat przypadku świńskiej grypy w Zielonej Górze nie potwierdziły się, jednak prędzej czy później wirus dotrze do Polski.
Czy Polska jest gotowa na epidemię świńskiej grypy?
29.04.2009

W Polsce nie odnotowano przypadku świńskiej grypy, ale jej pojawienie się jest kwestią czasu. Chorobę zidentyfikowano już u osób w Wielkiej Brytanii i Francji. Podejrzenia w Niemczech i Rosji jak na razie okazały się nieprawdziwe. Władze na Okęciu zatrzymały podróżnego, obywatela Meksyku, jednak nie stwierdzono u niego żadnych objawów działania wirusa. Z informacji, jakie przedostały się do mediów, wynika, że obecnie w szpitalach znajdują się trzy osoby na obserwacji. Placówki z Giżycka, Elbląga i Warszawy przyjęły kobiety, które wróciły niedawno z wycieczek do Meksyku. U wszystkich występują objawy podobne do przeziębienia.

Prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant ds. epidemiologii, apeluje o spokój i nietworzenie atmosfery paniki. Jednak wyniki dziennikarskich śledztw, co do gotowości naszych służb medycznych do opieki nad choćby incydentalnymi przypadkami zarażenia wirusem H1N1, nie napawają optymizmem. W rozmowie z RMF FM prof. Zieliński tłumaczył:

„Jest sporo histerii, ale są też poważne powody, żeby się tematem poważnie zajmować. Niektóre gazety robią rzeczy, których nie powinny robić. Pojawiły się rysunki, które są obliczone nie na informowanie, lecz na rozbudzanie strachu”.

W opinii uczonego, na wysoką śmiertelność w przypadku Meksyku wpływa przede wszystkim występowanie choroby w miejscach zamieszkanych przez biedotę, która nie przestrzega podstawowych środków higieny. W przypadku krajów rozwiniętych, nie ma takich obaw. Profesor pocieszył Polaków, że przypadki choroby w Nowym Jorku nie skończyły się śmiercią.

W wyniku dziennikarskich prowokacji związanych ze świńską grypą ujawniła się bezradność lekarzy, którzy nie wiedzieli, jak się zachować w przypadku podejrzenia choroby. Według prof. Zielińskiego jest to poważny problem:

„Najgorsza rzecz, która się trafiała na razie w prowokacjach dziennikarskich, ale może się zdarzyć w rzeczywistości, to bezradność lekarza: <<Nie wiem, co z panem zrobić>>”.

Dziennikarze "Super Expressu", udając osoby, które wróciły z wycieczki do Meksyku i mają objawy świńskiej grypy, zadzwonili do Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Pracownik Izby Przyjęć skierował ich do lekarza rodzinnego, ponieważ w szpitalu mają dużo pacjentów w kolejce. Lekarz rodzinny skierował do szpitala zakaźnego przy ulicy Floriana w Bydgoszczy. W szpitalu zakaźnym pani z recepcji powiedziała, aby zadzwonić do szpitalnej przychodni, a pani z przychodni kazała się zgłosić do lekarza...

Minister Zdrowia, Ewa Kopacz, zapewniła, że do lekarzy w Polsce zostanie rozesłane pismo z instrukcjami, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia.

„Lekarze rodzinni, szczególnie czujni powinni być wobec chorych, którzy zgłaszają się z ogólnym osłabieniem, gorączką i twierdzą, że byli w ostatnich dniach za granicą”.

W ostateczności, pacjenci powinni być kierowani do szpitali zakaźnych.

Zobacz także:

Objawy świńskiej grypy – jak je poznać?

Świńska grypa zagraża całemu światu

Polecane wideo

Komentarze (108)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 07.05.2009 13:22
511205972 numer kontaktowy z zarazicilka"swinskiej grypy"
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.05.2009 10:11
[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] w warszawie jest kilkanascie podejrzen , i 3 przypadki potwierdzone , [/quote] akurat. jakośnikt o tym nie mowi ![/quote] kogoś chyba popierdoliło że na urze takie bzdety opowiada
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.05.2009 10:11
[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] w warszawie jest kilkanascie podejrzen , i 3 przypadki potwierdzone , [/quote] akurat. jakośnikt o tym nie mowi ![/quote]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.05.2009 10:11
[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] w warszawie jest kilkanascie podejrzen , i 3 przypadki potwierdzone , [/quote] akurat. jakośnikt o tym nie mowi ![/quote]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.05.2009 16:08
[quote="Gosc"]w warszawie jest kilkanascie podejrzen , i 3 przypadki potwierdzone , [/quote] akurat. jakośnikt o tym nie mowi !
odpowiedz

Polecane dla Ciebie