TEST: Na kogo powinnaś zagłosować w wyborach parlamentarnych?

Głosowanie już w najbliższą niedzielę! Sprawdź, do której partii jest Ci najbliżej pod względem światopoglądu.
TEST: Na kogo powinnaś zagłosować w wyborach parlamentarnych?
21.10.2015

25 października, czyli już w najbliższą niedzielę, odbędą się wybory parlamentarne. Za nami debata liderek dwóch ugrupowań cieszących się największym poparciem w sondażach, a także dyskusja przedstawicieli wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych. To wybory szczególne, bo szanse na wejście do Sejmu mają także ugrupowania do tej pory nieobecne w parlamencie. Ich oferta programowa jest jednak tak bogata, że część wyborców do dzisiaj nie wie czy, a jeśli tak, to na kogo oddać swój głos.

Jeśli i Ty masz podobne wątpliwości, rozwiąż nasz test preferencji partyjnych. Tym razem skupiamy się na kwestiach przede wszystkim światopoglądowych i ważnych dla większości kobiet. Pytamy o stosunek do konwencji antyprzemocowej, in vitro, aborcji, klauzuli sumienia lekarzy i farmaceutów, związki partnerskie i politykę rodzinną. Oczywiście, liczą się także inne kwestie, ale być może ten polityczny rachunek sumienia pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję.

Do której opcji jest Ci najbliżej? Sprawdź! Za każdą odpowiedź twierdzącą przyznaj sobie 5 procent, za negatywną – 0 proc. Zsumuj je, a otrzymasz wynik.

wybory parlamentarne 2015

1. Czy zależy Ci na tym, aby premierem polskiego rządu była kobieta?

2. Czy uważasz, że kobieta na tym stanowisku gwarantuje wyższy poziom debaty publicznej i przywiązanie do spraw istotnych dla wolności obywatelskich czy polskich rodzin?

3. Czy jesteś za tym, aby państwo nie narzucało swoim obywatelom praw typowo światopoglądowych i chcesz, aby ich decyzje zależały od własnego sumienia, a nie twardych zakazów i nakazów?

4. Czy opowiadasz się za państwem świeckim, które równocześnie szanuje wszystkie działające w kraju związki wyznaniowe?

5. Czy jesteś przeciwna faworyzowaniu tylko jednej instytucji kościelnej kosztem innych?

wybory parlamentarne 2015

6. Czy opowiadasz się za liberalizacją lub utrzymaniem statusu quo w kwestii przerywania ciąży?

7. Czy jesteś zwolenniczką podpisanej niedawno konwencji antyprzemocowej i nie dostrzegasz w niej żadnego zagrożenia dla polskiej rodziny?

8. Czy popierasz wprowadzone w polityce parytety, a nawet opowiadasz się za zwiększeniem liczby kobiet w życiu publicznym?

9. Czy jesteś za wyprowadzeniem lekcji religii ze szkół i opodatkowaniem związków wyznaniowych?

10. Czy akceptujesz metodę zapłodnienia in vitro?

wybory parlamentarne 2015

11. Czy opowiadasz się za tym, aby zabiegi in vitro były w pełni lub częściowo finansowane przez państwo?

12. Czy jesteś zwolenniczką wprowadzenia obowiązkowej lub obligatoryjnej nauki w szkole podstawowej dla 6-latków i nie chcesz przywrócenia dawnego wieku, 7 lat?

13. Czy uważasz, że zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest konieczne?

14. Czy jesteś zwolenniczką wprowadzenia związków partnerskich, które dawałyby parom przywileje typu wspólne rozliczanie podatków, prawo dziedziczenia, dostęp do informacji medycznej partnera?

15. Czy jesteś za tym, aby prawo do zawierania takich związków miały także osoby tej samej płci?

wybory parlamentarne 2015

16. Czy opowiadasz się za możliwością adopcji dzieci przez pary homoseksualne?

17. Czy uważasz, że lekarze powinni kierować się przede wszystkim wiedzą medyczną i dobrem pacjenta, a nie tylko własnymi przekonaniami?

18. Czy jesteś przeciwna sytuacji, kiedy farmaceuta odmawia sprzedaży np. środków antykoncepcyjnych, jeśli te godzą w jego sumienie?

19. Czy opowiadasz się za tym, aby państwo wspierało dzietność obywateli, wprowadzało kolejne ulgi dla dzieci i ułatwienia dla matek?

20. Czy uważasz się za osobę o liberalnym światopoglądzie?

wybory parlamentarne 2015

WYNIKI

80-100 procent: Twój światopogląd jest lewicowo-liberalny. Najbliżej jest Ci do Zjednoczonej Lewicy i partii Razem.

60-75 procent: Cenisz wolność jednostki i pozostawiasz obywatelom decyzję w sprawach światopoglądowych. Rozważ głos na Platformę Obywatelską lub Nowoczesną Ryszarda Petru.

40-55 procent: Jesteś umiarkowaną konserwatystką. Blisko Ci do programu Polskiego Stronnictwa Ludowego i partii KORWiN.

35 procent i mniej: Masz bardzo twarde poglądy w kwestiach światopoglądowych. Coś dla siebie odnajdziesz w Prawie i Sprawiedliwości, a być może także w ugrupowaniu Kukiz`15.

Komentarze (10)

Ocena: 4.5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.10.2015 23:34
Kiedy wreszcie ludzie przestaną się skupiać na bzdetach!? Wszystkie te społeczne dylematy nie są ważne na ten moment bo państwo i Europa ma teraz poważniejsze problemy. Grozi nam wojna i bankructwo a wciąż najważniejsze dla ludzi pytania to czy śluby gejów i marycha będą legalne albo kto jest prokościelny a kto antykościelny. Co za debilizm! Efekt: każdy polityk musi się zajmować rozstrzyganiem tych pierdół zamiast dbać o bezpieczeństwo i dobrobyt w kraju.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.10.2015 13:13
Bzdurny ten test, bo sprawdza prawie wyłącznie kwestie światopoglądowe, a w tych faktycznie mi blisko i do Nowoczesnej i do lewicy. Natomiast te dwie, a właściwie 3 partie (licząc Razem) są na przeciwległych biegunach jeśli chodzi o gospodarkę. Polskę na razie na socjalizm nie stać, lepsza jest wędka niż ryba, bo przynajmniej motywuje. Niestety jesteśmy jeszcze na dorobku, ale ambicje i aspiracje mamy strasznie wygórowane. Zresztą nie dziwię się, bo oglądamy codziennie jak inni ludzie żyją na zachodzie i też byśmy tak chcieli.. Ale to przyjdzie.. trzeba trochę czasu i zmiany pokolenia u władzy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.10.2015 06:39
95%:-)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2015 19:48
"Rozważ głos na Platformę Obywatelską lub Nowoczesną Ryszarda Petru." Ani mi się śni.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 4) 21.10.2015 18:50
Ty, ambono kościelna, zobacz sobie przypadkiem co głosi kościół przed wyborami, zanim zaczniesz szczekać. I wyłącz TV, zacznij myśleć.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo