NASZE ZDROWIE w naszych rękach. Start kampanii „Jak działa ZDROWY człowiek”

Kampania organizowana przez Ministerstwo Zdrowia związana jest z ustawą o zdrowiu publicznym, której założeniem jest poprawa stanu zdrowia całego społeczeństwa.
NASZE ZDROWIE w naszych rękach. Start kampanii „Jak działa ZDROWY człowiek”
24.09.2015

W miniony wtorek, 22 września br. oficjalnie wystartowała ogólnopolska kampania społeczna „Jak działa ZDROWY człowiek”. Kampania organizowana przez Ministerstwo Zdrowia  związana jest z ustawą o zdrowiu publicznym, której założeniem jest poprawa stanu zdrowia całego społeczeństwa.  

Kampania „Jak działa ZDROWY człowiek” składać się będzie z dwóch głównych elementów. Pierwszy – typowo edukacyjny, którego częścią jest wydana właśnie przez Wydawnictwo Agora książka „Zdrowy apetyt”, skupiać się będzie na przekazywaniu jak najwięcej wiedzy pomocnej  w dbaniu o zdrowie, zwracaniu uwagi na niebezpieczeństwo wynikające z niewłaściwego trybu życia, pokazywaniu danych i statystyk, a także na oferowaniu poręcznych narzędzi służących poprawie jakości życia, które można stosować na co dzień. Działania w tym zakresie będą prowadzone w mediach klasycznych w tym, między innymi w tygodniku „Twoje Zdrowie”, który jest patronem medialnym kampanii, a także w Internecie.

  Drugi element kampanii – skierowany do młodszej grupy odbiorców – będzie w zabawny, dowcipny sposób motywował i inspirował do podejmowania różnych prozdrowotnych zachowań  oraz zmian dotychczasowych przyzwyczajeń. Komunikacja odbędzie się głównie w Internecie np.www.facebook.com/jakdzialazdrowyczlowiek. 

Inaugurację kampanii „Jak działa ZDROWY człowiek” rozpoczęło spotkanie z dziennikarzami zorganizowane w formie warsztatów edukacyjnych. Gościem specjalnym była dr n. med. Beata Małecka-Libera - sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. W gronie ekspertów znaleźli się Anna Jelonek - dietetyczka, współautorka książki „Zdrowy apetyt” oraz Wojciech Majda - kardiolog i psychoterapeuta. 

O głównych celach i etapach kampanii opowiedziała Tatiana Mindewicz-Puacz- koordynatorka kampanii, a następnie na scenę wkroczyła WĄTROBA…. Tak, WĄTROBA, bo w kampanii nie tylko ludzie mają głos, ale także ich NARZĄDY WEWNĘTRZNE, które w dość przewrotny i zabawny sposób opowiedzą nam, jak powinny być traktowane. W trakcie trwania akcji przekażą nam swoisty dekalog ZDROWEGO CZŁOWIEKA. I mimo, że PAN WĄTROBA na twarzach wielu obecnych gości wywołał uśmiech, to cała kampania jest bardzo poważna, bo chodzi przecież o ZDROWIE CAŁEGO SPOŁECZEŃSTWA. 

Pani minister i eksperci zaproszeni na spotkanie przybliżyli wszystkim zebranym gościom oraz internautom oglądającym przed komputerami transmisję z otwarcia kampanii, skalę problemu zdrowotności Polaków. Okazuje się, że ponad połowa dorosłych Polaków ma nieprawidłową masę ciała (nadwagę lub otyłość).

Niestety, problem coraz częściej dotyka także najmłodszych - dzieci  i młodzież. Dzieci coraz mniej chętnie ruszają się, frekwencja na lekcjach wychowania fizycznego gwałtownie spada, przy coraz większym spożyciu wysokokalorycznych posiłków.    

kampania

Powoduje to, że co piąte dziecko w szkolnej ławie ma nieprawidłową masę ciała! Eksperci tłumaczyli, że otyłość traktowana jest obecnie, jako główne zagrożenie dla zdrowia  i życia Europejczyków i Polaków. Otyłość, obok chorób układu krążenia, czy cukrzycy wpisuje się w zestaw długiej listy „chorób cywilizacyjnych”, zależnych od NASZYCH NIEWŁASCIWYCH WYBORÓW I NIEZDROWYCH NAWYKÓW. Eksperci mówią: za mało się ruszamy, jemy zbyt kaloryczne, a do tego niepełnowartościowe posiłki.  

Jak podkreśliła Pani minister Beata Małecka-Libera: To nasze wybory i nasze codzienne życie decydują o tym jak długo zachowamy zdrowie. Dlatego tak ważna jest wiedza  i świadomość. My chcemy edukować nasze społeczeństwo. Chcemy żebyście byli Państwo świadomi oraz żebyście dokonywali świadomych wyborów- dodała Pani minister. 

Po części oficjalnej przyszła kolej na drugą część spotkania - warsztaty. Zaproszonych do studia gości podzielono na zespoły robocze. Następnie przydzielono zadania: przygotuj smaczną i zdrową kanapkę dziecku do szkoły; zaproponuj posiłek osobie, która chciałaby schudnąć, pacjentowi z cukrzycą oraz posiłek dla młodego sportowca. Na koniec, uczestnicy warsztatów musieli się wykazać wiedzą dotyczącą „porcji zdrowia” zawartej w sezonowych owocach  i warzywach. W trakcie warsztatów było dużo spontanicznego śmiechu, zabawy a przy okazji solidna porcja porad dietetycznych i zdrowotnych. 

O ocenę efektów pracy poproszono ekspertów. Pani minister przypomniała, że nadmierne używanie soli szkodzi a dodanie do potraw ziół pozwala uzyskać smaczny a dodatkowo zdrowy posiłek. Dietetyk Anna Jelonek pochwaliła wszystkie zespoły: posiłki były kolorowe, przygotowane smacznie i mądrze. Zwróciła jednak uwagę, żeby każdy posiłek zawierał wszystkie składniki pokarmowe: cukry, tłuszcze i białka, ale w odpowiednich proporcjach. Dbajmy też o wspólne spożywanie posiłków - komentowała Anna Jelonek. 

Jak się okazało, przygotowanie zdrowych posiłków nie wymaga dużo czasu, ani szczególnego nakładu pracy. A przy okazji może być pyszną zabawą. Kampanię „Jak działa ZDROWY człowiek” można już śledzić pod adresem: www.facebook.com/jakdzialazdrowyczlowiek. 

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
ewka (Ocena: 5) 26.09.2015 01:30
duży wybór zdrowych ekologicznych produktów można znaleźć na bio-kraina.pl
odpowiedz

Polecane dla Ciebie