Tegoroczna rekrutacja na studia powoli dobiega końca. Oto najbardziej oblegane kierunki!

Kilka wielkich ośrodków akademickich już zakończyło nabór. Jego wyniki maturzyści poznają niebawem.
Tegoroczna rekrutacja na studia powoli dobiega końca. Oto najbardziej oblegane kierunki!
10.07.2013

Właśnie gdy czytasz ten artykuł, ważą się losy setek tysięcy młodych ludzi, którzy w tym roku uczynili poważny krok w dorosłość – zdali maturę i starają się dostać na studia. W kilku większych ośrodkach akademickich zakończyła się rekrutacja. Teraz przyszli studenci w napięciu oczekują na jej wyniki, a uczelnie nie oszczędzają im nerwów: ogłaszają, na które kierunki zgłosiło się najwięcej chętnych.

Proces rekrutacyjny zakończyły już wyższe uczelnie w Krakowie. Jak podaje TVP.info konkurencja jest spora, gdyż miasto od lat nazywane jest studencką stolicą i przyciąga rzesze młodych ludzi z całego kraju. Najtrudniej dostać się będzie na stomatologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie na jedno miejsce przypada 15 chętnych. Niewiele lepiej jest na japonistyce (14,6 osoby na miejsce) i anglistyce (13,9 kandydatów na miejsce). W Krakowie zakończył się też pierwszy etap rekrutacji na Akademię Górniczo-Hutniczą, na którą chciałoby dostać się ponad 16 tysięcy maturzystów. Najwięcej kandydatów startuje na budownictwo (prawie 7 osób na miejsce), inżynierię biomedyczną (5,6), a także na geodezję i kartografię (5,3).

 

 

Poza krakowskimi uczelniami maturzyści nie zarejestrują się też już na Uniwersytet Toruński. Udało się to 20 tysiącom kandydatów, przy czym największym powodzeniem cieszy się tamtejsze Collegium Medicum. Najbardziej oblegane są cztery kierunki bydgoskiej filii – lekarski (30 osób na miejsce), farmacja (12), kosmetologia (7) i dietetyka (6,7).

Spośród studiów w samym Toruniu największa konkurencja jest na filologii angielskiej (6 os.), bezpieczeństwie wewnętrznym (5,5) i japonistyce (5,4).

Ostatnim miastem, w którym uczelnie zakończyły już rekrutację, jest Lublin. Maturzyści starają się tam o miejsca na czterech uczelniach: Politechnice Lubelskiej, KUL-u, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) i na Uniwersytecie Przyrodniczym. Najwięcej kandydatów z 16,5 tysiąca starających się o przyjęcie na UMCS wybrało prawo, finanse z rachunkowością, bezpieczeństwo wewnętrzne i psychologię. Choć na Uniwersytet Przyrodniczy zarejestrowało się o połowę mniej chętnych i tam rywalizacja jest zacięta. Najbardziej obleganymi kierunkami są biotechnologia, gospodarka przestrzenna, inżynieria środowiska, turystyka i rekreacja, geodezja i kartografia, transport, a także weterynaria. Z kolei na lubelskiej Politechnice najbardziej popularna okazała się inżynieria biomedyczna.

Jak widać walka o przyszłość, którą toczą tegoroczni maturzyści, nie należy do najłatwiejszych. Wszystkim, którzy próbują otrzymać upragnione miejsce na jednym z wymienionych wyżej kierunków, życzymy powodzenia. A ono z pewnością się przyda!

 

Komentarze (100)

Ocena: 5 / 5
medyk! (Ocena: 5) 12.08.2013 17:52
jakis debil to pisal bo zapomnial o najlepszym uniwersytecie oczywiscie medycznym ;)
odpowiedz
demotmen (Ocena: 5) 14.07.2013 15:27
DemotMenpl Zdjecia Super Seksownych Mezczyzn/ Sexy Facetow
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2013 14:26
UJ :-)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2013 09:07
w Lublinie jest jeszcze uniwersytet medyczny, także 5 uczelni;p
odpowiedz
anonim (Ocena: 5) 12.07.2013 14:38
Czy ktoś z Was również nie dostał się na prawo na UMCS? Próg chyba sporo podskoczył, w przeciwieństwie do poprzedniego roku.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo