Maturalny maraton czas zacząć! Oto przedmioty, które najczęściej wybierają tegoroczni maturzyści! (LISTA)

Wiemy, jakie przedmioty cieszą się w tym roku największą popularnością!
Maturalny maraton czas zacząć! Oto przedmioty, które najczęściej wybierają tegoroczni maturzyści! (LISTA)
07.05.2013

Maj to miesiąc pełen wrażeń: wiosna w pełni, hormony szaleją… a biedni maturzyści już na samym początku miesiąca muszą zmierzyć się z egzaminem dojrzałości. Cóż poradzić, każdy kto marzy o studenckich imprezach musi wcześniej przejść przez maturalny stres. Czym zatem konkretnie stresują się tegoroczni abiturienci szkół średnich?

Obowiązkowo każdy maturzysta musi przystąpić do egzaminów z języka polskiego, matematyki, języka obcego i dowolnie wybranego przez siebie przedmiotu. Przy wyborze  zdający kieruje się swoimi preferencjami, a także wymogami nałożonymi przez uczelnię, na którą kandyduje.

Największą popularnością cieszą się geografia (80 tysięcy abiturientów) i biologia (77 tysięcy). Często wybieranymi przedmiotami są również wiedza o społeczeństwie (54 tysiące zdających) i chemia (47 tysięcy). Wśród języków obcych prym wiedzie niezmiennie język angielski, który zdaje 90 % tegorocznych maturzystów. Poza nim abiturienci stawiają również na niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański i włoski.

Jak wynika z danych Centralnej Komisji Edukacyjnej najmniej zdających zdecydowało się na wybór historii (21 tysięcy maturzystów), fizyki z astronomią (34 tys.), historii sztuki (3,8 tys.), informatyki (4,6 tys.), historii muzyki (427 osób), filozofii (690 osób), łaciny z historią antyczną (209 osób), wiedzy o tańcu (104 osoby) i języka kaszubskiego (41 osób). Razem stanowią elitarną grupę 10% odważnych, którzy podjęli decyzję o zdawaniu egzaminów z raczej mało popularnych dziedzin.

Przed maturzystami ciężki miesiąc – egzaminy potrwają od 7 do 28 maja. Jeśli i ty teraz musisz zmierzyć się z maturą pociesz się myślą, że gdy tylko wszystko będzie już za tobą, czekają cię najdłuższe i zapewne najpiękniejsze wakacje w twoim życiu. A my trzymamy za ciebie kciuki!!

Komentarze (124)

Ocena: 5 / 5
www.uwielbiamy.blogspot.com (Ocena: 5) 12.05.2013 22:27
mam nadzieję, że w tym roku pójdzie im jak najlepiej... :) ja się jednak cieszę, że obowiązkowa matematyka mnie nie dotyczyła :)
odpowiedz
M. (Ocena: 5) 08.05.2013 05:14
Pomyliłam epoki na maturze; napisałam młoda polska... nie zdam..... :(
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 08.05.2013 03:01
matura to bzdura , sesja sie zbliża biotechnologowie powodzenia:)
zobacz odpowiedzi (1)
Ola (Ocena: 5) 07.05.2013 22:57
Kochane ! Mnie strasznie wkurza nagonka na kierunku humanistyczne zwłaszcza na wydziale nauk społecznych - SM, politologia, socjologia. Cholera, ja marzę o politologii od 1 klasy liceum (teraz zdaje maturę), dlatego że od lat interesuje się polityką, mam wiedzę i interesuje mnie to przeogromnie - a wszędzie słyszę tylko, że po politologii to do Maca czy sprzątać. I mówią to studenci na polibudzie którzy się lenią i też skończą jako dostawcy pizzy (mam kolegę inżyniera pracującego tam bo nie może znaleźć pracy). Moim zdaniem jeżeli kogoś coś naprawde interesuje i ma pomysł na siebie - niech idzie na studia jakie chce iść. Lepiej być świetnym politologiem, który kocha to co robi niż beznadziejnym informatykiem który nie cierpi swojej pracy.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 07.05.2013 19:52
a kto powiedzial,ze w czasie matur nie mozna miec wakacji?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo