560 godzin ciężkiej pracy/miesiąc za marne 790 złotych! Kto haruje jak wół?

Współczesne niewolnictwo.
560 godzin ciężkiej pracy/miesiąc za marne 790 złotych! Kto haruje jak wół?
12.12.2011

O tym, że pracownicy azjatyckich fabryk pracują ponad siły w niehumanitarnych warunkach, wiadomo już od jakiegoś czasu. Organizacja Sacom postanowiła jednak przyjrzeć się sprawie bliżej i opublikować raport, przedstawiający całą prawdę na ten temat. Wyniki śledztwa okazały się naprawdę zatrważające.

- Pracownicy fabryk zabawek pracują nawet 140 godzin tygodniowo. Za tę pracę dostają ok. 790 złotych miesięcznie. Ich dzień pracy zaczyna się ok. 8 rano i rzadko kończy o 10. wieczorem. W gorącym okresie, np. przed świętami zdarza się, że pracują non stop, bez wolnych dni – donosi Sfora.

Niestety, na tym koszmar pracowników się nie kończy. Ich praca musi bowiem przebiegać w bezwzględnej ciszy, a za zbyt częste korzystanie z toalety nakładane są na nich kary pieniężne. Dodatkowo Chińczycy zatrudniani są do fabryk bez odpowiedniego doświadczenia i znajomości maszyn, co skutkuje licznymi wypadkami, a nawet śmiercią.

- Do tego dochodzi również rozłąka z rodziną. Biedni Chińczycy szukają pracy w innych miastach, by móc utrzymać rodzinę. Przez to swoje dzieci widują raz w roku, podczas świąt. I paradoksalnie nie stać ich na kupno zabawki, którą sami wyprodukowali – wyjawiają obrońcy praw człowieka.

Disney, Lego oraz Mark&Spencer, czyli koncerny współpracujące z chińskimi fabrykami, obiecały, że przyjrzą się tym statystykom. Firmy nie planują jednak żadnych kroków, które miałyby na celu poprawę sytuacji współczesnych niewolników.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Lusia, Tolek, Fuksik i Muszka: Bezbronne psiaki porzucone na ruchliwej ulicy

Szczeniaczki cudem uniknęły śmierci. Teraz czekają w schronisku na nowego właściciela.

Zwyrodnialec zgwałcił miesięcznego niemowlaczka! Maleństwo dostało ZAWAŁU

Dziecko w krytycznym stanie trafiło do szpitala.

 

Komentarze (38)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.12.2011 12:17
wiecej nie kupie zabawek made in china! teraz bede zwracala uwage bezwzgledna (wczesniej staralam sie unikac tych zabaswek, ale czasem kupowalam)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.12.2011 22:02
w Polsce dzieje sie to samo. Ludzie pracują po 8/12h za najniższą krajowa 1100zł na czysto. Jak za to opłacić rachunki, mieszkanie ubrać sie , jedzenie to jest poprostu smiech na sali co tutaj w tej Polsce sie dzieje. Nie mówiąc juz o matkach samotnie wychowujących dzieci. Gdzie matki na zimowe obuwie i jedzenie i lekarstwa dostaja od państtwa po 60zł i 300kg węgla.Nic innego jak tylko wyjeżdżać z tego państwa. Niedługo wszyscy wyjdą na ulice. Bo coraz gorzej sie dzieje. Rachunki za czynsz od nowego roku 20% wzwyż .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.12.2011 09:10
Do Azjatów zaliczają się także Wietnamczycy!!! I to prawda, że są cholernie zdolni!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.12.2011 08:58
Japonia, nie Chiny! Tam dzieci siedzą 12h w szkole, a potem umierają z przepracowania. Moja siostra też pracuje z Chińczykami i potwierdzam wypowiedź koleżanki z góry, że z nimi nie da się wytrzymać
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.12.2011 00:12
Azjaci tępi ? Nie od dziś wiadomo, że dzieciaki azjatyckie, których coraz więcej jest w polskich szkołach mają najwyższe średnie, najlepsze oceny, najszybciej przyswajają wiedzę!!! To na prawdę nie są tępi ludzie! Oni pracują jak mróweczki!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo