Za 3 lata dzieci nie przystąpią do Pierwszej Komunii! 2014 będzie ROKIEM BEZ KOMUNII

Zamęt w szkolnej katechezie.
Za 3 lata dzieci nie przystąpią do Pierwszej Komunii! 2014 będzie ROKIEM BEZ KOMUNII
02.10.2011

Ministerstwo Edukacji Narodowej wymyśla co pewien czas reformy oświaty, którym muszą poddawać się polscy uczniowie. Efekty zmian zazwyczaj okazują się problematyczne nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców i nauczycieli, jednak mimo to MEN decyduje się na ciągłe wprowadzanie w życie swoich „rewolucyjnych” pomysłów. Tak było również w przypadku reformy zakładającej, że w 2012 roku do pierwszej klasy z siedmiolatkami pójdą wszystkie sześciolatki. Niestety biskupi uznali, że tak małe dzieci nie będą gotowe na przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej, dlatego rok 2014 prawdopodobnie będzie rokiem bez tego sakramentu.

- Przecież osoba przystępująca do komunii musi mieć rozróżnienie, że przyjmuje ciało Chrystusa, a nie zwykły chleb. Musi umieć rozróżniać dobro od zła, grzech od dobrych uczynków - mówi ks. Dariusz Gącik, rzecznik diecezji kieleckiej.

W całym tym zamieszaniu najbardziej zdezorientowani są rodzice, którzy gubią się w obliczeniach, kiedy ich dzieci powinny przyjąć sakrament. Brak przyjęć komunijnych za 3 lata odbije się poza tym na portfelach restauratorów, fotografów i cukierników, którzy zarabiali przy tej okazji spore sumy.

Wszystko wskazuje jednak na to, że zamieszanie związane z Pierwszą Komunią potrwa jeszcze długie lata, ponieważ episkopat w ustalaniu terminów przystąpienia do tego sakramentu, dał diecezjom wolną rękę. - Wśród biskupów słychać głosy, by Pierwszą Komunię Świętą przesunąć jeszcze o rok - do czwartej klasy. Starszy wiek przystępowania do sakramentu jest bardziej stosowny. Dłuższy czas przygotowań do komunii powoduje, że są one głębsze, a dzieci więcej rozumieją – podsumowuje ks. Rafał Markowski, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Co o tym wszystkim sądzicie?

Maja Zielińska

Zobacz także:

100 mln kary dla kurtyzan za uprawianie nierządu - zbulwersowane prostytutki wyszły na ulice

Koreańskie kurtyzany domagały się swoich „praw” na ulicach Seulu.

„Jestem śliczną, słodką studentką. Szukam mieszkania za seks” (Tak prowadzą się UNIWERSYTUTKI)

Rozwiązłe studentki rozpoczynają swoje łowy…

Polecane wideo

Komentarze (63)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.10.2011 20:33
a wczesna komunia to co ?! też dzieci mają po 6 lat... -,-
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.10.2011 15:42
czego oni nie wymyślą... ciekawe czy w wieku 8 lat każdy z nas zdawał sobie sprawę, że "przyjmuje ciało Chrystusa, a nie zwykły chleb". Z tego co pamiętam to w tym dniu były dla mnie najważniejsze prezenty... Dla mnie Ci wszyscy księża to chorzy ludzie (oczywiście są wyjątki), dlatego przestałam chodzić do kościoła.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.10.2011 22:05
Czemu te dziewczynki na zdjęciu mają welony ???
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 03.10.2011 19:32
gdyby dzieci miały świadomie przyjmować jakąś religię i wszystkie sakramenty związane z nią to - nie oszukujmy się - ale większość byłaby ateistami bo w okresie socjalizacji nie byłoby w ich życiu religii i nie byłaby im potrzebna już w późniejszym życiu... Ja sobie dziecko wychowam w religii katolickiej a jeśli świadomie będzie chciało ją zmienić lub z niej zrezygnować to nie będę miała nic przeciwko...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.10.2011 00:18
Moim zdaniem jeśli chcą robić dłuższe przygotowania to powiesz szczerze , że to jest beznadziejne . Bo wiem jak to wygląda mniej więcej przy bierzmowaniu gdzie młodzież rezygnuje z chodzenia do kościoła , ponieważ coraz więcej jest tych przygotowań , na które trzeba chodzić . A co dopiero jak to będzie dla dzieci komunijnych to może będzie nawet tak , że wtedy te dzieci przestaną do kościoła chodzić . W kościele zamiast ludzi w różnym wieku będziemy widywać małe dzieci z rodzicami ( mała grupka ) i przede wszystkim babcie i dziadków ... No i znikome ilości młodzieży ( oprócz tej , która się przygotowuje do bierzmowania ) i znikome ilości dzieci po pierwszej komunii świętej .
odpowiedz

Polecane dla Ciebie