Uwaga, szykują się zmiany na maturze (Ustny polski już nie będzie taki łatwy!)

Zamiast przedstawiania prezentacji, uczniowie będą losować pytania i odpowiadać na nie przed komisją.
Uwaga, szykują się zmiany na maturze (Ustny polski już nie będzie taki łatwy!)
23.07.2011

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdążyło już przyzwyczaić uczniów i ich rodziców do tego, że co chwilę wprowadza reformy oświaty. Podział na gimnazja, przymusowe mundurki, czy obowiązkowa matura z matematyki to tylko niektóre z ostatnich eksperymentów MEN.

Wygląda jednak na to, że to nie koniec rewolucji w systemie nauczania. Jak donosi „Rzeczpospolita”, prawdopodobnie w 2015 roku osoby zdające maturalny egzamin ustny z języka polskiego nie będą już przygotowywać prezentacji. Zamiast tego będą losować pytania i odpowiadać na nie przed komisją. Skąd taki pomysł? – Uczniowie często kupują za ok. 30 zł gotowe prezentacje, uczą się ich na pamięć, a potem na egzaminie mówią o rzeczach, o których nie mają pojęcia. Losowanie pytań zmotywowałoby uczniów do przygotowywania się przez trzy lata – wyjaśnia Katarzyna Walentynowicz, polonistka z LO im. Ruy Barbosy w Warszawie, która pomysł reformy popiera.

Pytania losowane przez maturzystów miałyby sprawdzać ich wiedzę i umiejętności, np. argumentowania albo zabierania głosu w dyskusji. Prof. Krzysztof Konarzewski, były szef CKE zauważa, że wymaganie od ucznia improwizowanej wypowiedzi na zadany temat zmieniłoby również lekcje polskiego. – To byłby koniec uczniowskiej bierności i nauczycielskich wykładów. Uczeń musiałby się nauczyć, jak zainteresować słuchacza tym, co ma do powiedzenia, jak sformułować tezę, wejść w polemikę z jej przeciwnikami i w końcu udowodnić, że jego jest na wierzchu – twierdzi Konarzewski.

A Wy co o tym wszystkim sądzicie? Czy taka reforma faktycznie jest potrzebna?

Maja Zielińska

Zobacz także:

LOTERIA IN VITRO: Geje, lesbijki, single i emeryci mogą wygrać dziecko!

W grze mogą wziąć udział nie tylko heteroseksualne pary, ale także geje, lesbijki, single i emeryci.

Herbaciany savoir-vivre, czyli jak stylowo celebrować angielskie five o`clock?

Garść praktycznych porad, które pomogą ci zachować klasę przy stole.

Komentarze (331)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2012 21:13
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH 3 LATA SIE PRZYGOTOWYWAC DO USTNEJ MATURY. CHYBA TA TYPIARA MA NIERÓWNO W DUP*KU! CHOOOOOOOOORA POLSKA
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 22.05.2012 16:10
praca za 30 zł ?? hahahahah bardzo ciekawe xD chyba 130 chcieli napisać, z pracą za 30 nawet nie ma co się marzyć o dobrym wyniku, to zwykły chłam i tyle, za dobrą pracę trzeba ponad st zł dać . . . ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.05.2012 19:26
Ha Ha Ha banda posrańców w tym ministerstwie< chcę zmienić świat niech zaczną od siebie. Matura powinna zostać taka jaka jest ale rząd jest do zmiany. Ludzie, którzy nie mają pojęcia tym czym się zajmują.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2012 15:28
ZA!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.11.2011 09:26
Najwyższy czas żeby to zmienili, ustna matura dzisiaj to fikcja, klepie się wykute na pamięć teksty, do których jeden z drugim nie raczy nawet przeczytać lektur, a potem pisze, że Mickiewicz to wybitny twórca pozytywizmu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo