Polskie szkoły w żałobie ZDJĘCIA

14 Kwietnia 2010

To wyjątkowe dni w polskich szkołach. Dni żałoby, refleksji. Smutna i bodaj najważniejsza lekcja patriotyzmu. Wszyscy czuli ogrom tragedii, która w jednej chwili spadła na Polskę…

fot. www.fakt.pl
>

W poniedziałek lekcje rozpoczynały się, zgodnie z apelem Ministra Edukacji, uroczystymi apelami i minutą ciszy. Dyrektorzy tłumaczyli uczniom, co się stało i jak należy się zachować podczas żałoby.

Dzieci nie tylko czciły pamięć poległej pary prezydenckiej, ale także dowiadywały się, czym dla Polski był dramat w Katyniu i czym jest tragedia w Smoleńsku. Uczniowie chodzą z przypiętymi do ubrań symbolami żałoby.    – Nie wyobrażam sobie, byśmy mogli postąpić inaczej. Ta tragedia bardzo nas dotknęła i poruszyła – mówił Adam Malczak (18 l.), uczeń drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie.    Weronika Urbaniak (12 l.) ze szkoły nr 52 Fundacji Familijny Poznań w Poznaniu już w sobotę przygotowała z mamą specjalny album poświęcony ofiarom katastrofy w Smoleńsku. – Przyniosłam go do szkoły, żeby mogli go obejrzeć moi koledzy i koleżanki i zrozumieć, jaki cios spadł na nasz kraj – tłumaczy Weronika.

Tragedia dotknęła szczególnie uczniów katolickiego gimnazjum z Radomia, którzy niedawno spotkali się  z Pierwszą Damą. – Byliśmy w styczniu na wycieczce w Warszawie i spotkaliśmy się z panią Marią Kaczyńską – mówi siostra Barbara Pańkowska, polonistka. Była pogodna i choć miała mało czasu, byliśmy wtedy dla niej najważniejsi. Z szacunku dla niej dwa razy pocałowałam ją w dłoń. A ona uśmiechnęła się: „Siostro, przecież ja nie jestem biskupem!”.    - Nie stwarzała dystansu między sobą i nami uczniami, z każdym się przywitała, pozowała do zdjęć – dodaje wzruszony Mateusz Kozubek, uczeń gimnazjum -Zaskoczyła nas tym, że nie była wcale oficjalna. Nigdy tego nie zapomnę.

Na Fakt.pl przeczytaj także news: Piękna stewardessa zginęła w katastrofie!

Zobacz także:

Wasze listy: Nasze serca krwawią

Ania z wielkim wzruszeniem opowiada o ostatnich tragicznych wydarzeniach…

Maria Kaczyńska – wspomnienie pierwszej damy

Przyjaciele nazywali ją „Muszką”, współpracownicy określali mianem „prawdziwej damy”, a mąż…

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (179)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-08 08:37:20

A w mojej szkole moja koleżanka wypadła przez okno,jedenaście godzin była w śpiączce i umarła i jak na to klikałam to myślałam że będzie o niej xPP

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-20 18:05:45

Niedobrze mi się robi jak czytam opinie niektórych- jak można mówić takie rzeczy. U nas w szkole, wszyscy spontanicznie w poniedziałek przyszli na galowo. jeśli nie macie nic mądrego do powiedzenia, tylko ciągnięcie tematu że Kaczyński nie powinien byc pochowany tak gdzie został i że żałoba to taka śmieszna rzecz- nie piszcie wcale!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-17 19:12:30

u mnie az na jednej lekcji postawiono na minute ciszy...na wfie! reszta nauczycieli byla obojetna. kazdy ubieral sie tak jak chcial- jedna dziewczyna ubrala sie w poniedzialek na rozowo;/ przewodniczaca szkoly na dodatek... pff... niby kazdy to moze przezywac jak chce,ale zachowac sie kazdy powinien odpowiednio do sytuacji jaka sie wydarzyla... na pewno nie zakladajac kolorowe fatalaszki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-17 17:31:04

buahaha, a w mojej szkole nawet slowkiem nie pisneli ;] nawet minuty ciszy nie bylo ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-18 12:20:43

A czy to powód do dumy albo smiechu?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-16 18:45:42

A ja się mocno zastanawiam czy młodzież naprawdę tak to czuje. W mojej szkole minuta ciszy bardziej przypominała minutę chichotu niż te ciszę. Na historii wprawdzie było o tym co się stało i jak się zachować, ale jako taka żałoba trwała dzień. Młodsi uczniowie nosili czarne wstążki ale jak zapytałam jednego z nich czemu to robi to powiedział: "Pani mi dała". Czemu telewizja kreuje takich wielkich żałobników?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-16 20:45:52

Sama jestem uczennicą i muszę się przyznać że na samym początku, jak się dowiedziałam o tej tragedii, śmieszyło mnie zachowanie starszych ludzi, płaczących, smutnych, zachowujących się jakby zmarł ktoś z ich rodziny, a przecież, my ,przeciętny ludzie, nawet nie wiedzieliśmy jacy są naprawdę, znaliśmy ich tylko z ekranów telewizorów. Gdy telewizji ciągle tylko o tym się mówi, to ja zaczęłam reagować troszkę jak ci starzy ludzie, gdy widzę w telewizji te czarno-białe fotografie zmarłych osób to taka "kulka" staje w gardle. Może to jakiś duch patriotyzmu się we mnie odezwał. Każdy uczeń przeżywa to inaczej, jeden się śmieje, drugi jest smutny, przeżywa żałobę. A oczywiste jest to że telewizja pokaże tych drugich, bo jakby to wyglądało - taka wielka strata dla Polski, a młodzież się śmieje?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-16 21:54:17

mnie jest smutno... pan Jaroslaw kaczynski stracil brata z ktorym byl tak blisko... ja tez stracilam swojego ukochanego brata... i rozumiem oraz czuje straszny bol po stracie tak bliskiej i waznej osoby... zwlaszcza ze byl to wypadek.... to wcale nie powinno sie wydarzyc...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-16 18:43:12

Ja nie rozumiem tylko jednej rzeczy. Dlaczego jest mówione tylko o Lechu Kaczyńskim?! Wszędzie gdzie usłyszymy czy widzimy pisze na temat żałoby Lecha Kaczyńskiego i czasami jest dodane jeszcze Marii Kaczyńskiej. Ja rozumiem, iż jest najsławniejszą osobą ale tamtym ludziom też coś się należy. Opowiadają na okrągło o politykach! A gdzie mowa o młodych dziewczynach, które zginęły?! Gdzie o żołnierzach, którzy osierocili własne dzieci i pozostawili żony?! Dla nich też się należy szacunek! więc wspominajmy wszystkich. I jak już wypisujemy ludzi, którzy polegli w tym strasznym wypadku to piszmy wszystkich a nie nie samych polityków.!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-16 17:22:27

Biedni ludzie :( Współczuje, Lenka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-16 17:22:25

U mnie w gimnazjum nie było ani minuty ciszy, ani żadnego uroczystego apelu. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się tego typu apelu w mojej szkole. Jest mi przykro z tego powodu, że u mnie w szkole nie ma to większego znaczenia. Do podstawówki, do której uczęszczałam jeszcze 3 lata temu nie obyło by się bez uroczystego apelu poświęconego tym wydarzeniom.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-16 16:02:59

U san w gim nie było ani apelu ani minuty ciszy, tylko jakieś 10s. a może i to nie. Na historii nie chcieli nam nic o katyniu mówić bo mówili że my wiemy tyle samo co oni, a my tak naprawde nie mamy pojęcia o co tam chodziło. powiesili tylko listy i zdjęcia osób lecących tym samolotem postawili znicz i białe goździki i to by było na tyle.....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-16 16:00:16

W moim gim. nie było ani apelu ani minuty ciszy bo było to jedynie 10s. Na historii nie chcieli nam nic o katyniu powiedzieć bo mówili że my wiemy tyle samo co oni z tv. postawili tylko znicz i kwiatki i powiesili zdjęcia i lisy z nazwiskami osób które leciały tym samolotem i to by było na tyle... :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz