17-latka chora na słoniowaciznę - dramat nastolatki z Chin!

17-letnia dziś Chinka boryka się ze swoją chorobą od 11-stego roku życia. Nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Co wywołuje słoniowaciznę?
17-latka chora na słoniowaciznę - dramat nastolatki z Chin!
03.01.2011

Słoniowacizna, zwana także filariozą, jest chorobą występującą w krajach o gorącym klimaciei objawia się zazwyczaj monstrualnym przerostem skóry kończyn dolnych, krocza oraz piersi. Nasilony obrzęk tych części ciała powstaje najczęściej na skutek utrudnionego odpływu limfy. Na filariozę są więc szczególnie narażone kobiety chore na raka sutka, który miał przerzuty do węzłów chłonnych pachowych, a także osoby cierpiące na bliznowacenia po urazie, napromieniowaniu czy operacji. Słoniowacizna często wywoływana jest również przez nicienia Wuchereria bancrofti (filaria Bancrofta). Jaja nicieni roznoszone są przez komary. Ten, zarażony larwami podczas odżywiania się krwią, wprowadza je do ustroju człowieka. Larwy z kolei migrują do naczyń krwionośnych i limfatycznych, po czym osiadają w węzłach chłonnych i tam dojrzewają.

choroby

Ambitnym założeniem jest ochrona ponad 6,6 ml. Dzieci, które jeszcze nie zetknęły się z chorobą oraz dalszych 9,5 mln dorosłych, którzy już zostali zarażeni. — Jesteśmy na dobrej drodze do wyeliminowania zagrożenia do roku 2020 — powiedziała BBC News Dr Mwele Malecela. — Kiedy tego dokonamy będzie to wspaniały przykład, jak doprowadzić do wyeliminowania choroby w skali globalnej. Potencjalnie filariozą zagrożonych jest 1,3 mld ludzi, czyli co piąty człowiek na Ziemi.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Sheyla Hershey: Największy sztuczny biust świata - FOTO!

Dumna posiadaczka silikonowych piersi nosi biustonosz w rozmiarze 85N!

Artyści bez rąk: Zobacz wzruszające zdjęcia!

Mimo że są niepełnosprawni – malują, rzeźbią i grają na instrumentach. Są przykładem na to, że chcieć – to móc.

choroby skóry

Pierwszymi objawami choroby są zazwyczaj gorączka i dreszcze. W następnej kolejności części ciała, w których egzystuje pasożyt, powiększają się do monstrualnych rozmiarów.

Portal rp.pl podaje jednak, że ta bolesna i oszpecająca choroba, dotykająca ok. 100 mln ludzi na świecie, zniknie do 2020 roku. Światowa Organizacja Zdrowia przez 10 ostatnich lat rozdała bowiem 570 mln ludzi blisko 2 mld dawek lekarstw. Sukces, jaki dotychczas osiągnięto, zachęcił organizacje do wzmożenia wysiłków w walce z zagrożeniem.

Komentarze (123)

Ocena: 5 / 5
grylogiczne.pl (Ocena: 5) 14.05.2014 19:25
A niektórzy narzekają na swój wygląd i ciało, nie wiedząc, że inni mają gorzej.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.05.2012 19:25
ojejku jaki żal
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.08.2011 14:36
a nie łatwiej byłoby amputować ? mogłaby sie przynajmniej poruszać...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.04.2011 14:57
współczuję jej :((
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.03.2011 13:47
Wspolczuje ci ...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo