Co kobiety islamu ukrywają pod burką?

Czy kobiety w burkach noszą makijaż, a korzystając z ukrycia robią głupie miny? Jak rozpoznają je znajomi? Na najbardziej intrygujące pytania odpowiada konserwatywna muzułmanka!
Co kobiety islamu ukrywają pod burką?
04.12.2010

Widok kobiety, ukrywającej twarz za burką lub nikabem (zasłona na twarz), mijanej na ulicy jednego z polskich miast, wciąż jest zaskoczeniem! Choć taką postać spotykamy dość rzadko, jeszcze trudniej jest dowiedzieć się, jak wygląda codzienne życie za zasłoną. Temat różnic kulturowych i religijnych bywa kłopotliwy, jednak proza zwykłych czynności, wykonywanych w burce to już zupełnie inna kwestia.

Strój noszony przez konserwatywne muzułmanki składa się z trzech części. To nikab (chusta zakrywająca twarz), chustka na głowę – hidżaz oraz dżilbab (długa suknia, zakrywająca całe ciało). Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, jak można się czuć, żyjąc za materiałową zasłoną, której nie można zdjąć przez większość dnia? Oto szczere odpowiedzi na pytań, dotyczących praktycznych aspektów noszenia burki i nikabu!

Czy ukrywające się za burką kobiety noszą coś pod spodem?

Pod burką można nosić swoje ulubione ubrania, nieróżniące się od tych, które noszą inne kobiety.

Czy kobietom w burkach zdarza się wystroić na specjalną okazję?

Wiele młodych kobiet stroi się dla własnych mężów lub po to, by zaimponować koleżankom. Pod zasłoną niejednokrotnie kryje się pełny makijaż i najmodniejsze fasony ubrań!

Czy muzułmanki wykorzystują fakt ukrywania spodnich warstw ubrań i zdarza im się wychodzić z domu np. w piżamie?

Tak. Często zazdroszczą im tego inni ludzie... W piżamie i burce zawsze można wyjść po gazetę, albo na krótki spacer z psem.

gdzie kupić burkę

Jak się je w nikabie?

Choć sprawa wydaje się być nie do obejścia, istnieje prosty sposób. Aby coś zjeść trzeba lekko uchylić chustę, podnosząc z jednej strony. Mimo to, pobrudzenia materiału spożywanym jedzeniem nie da się uniknąć!

Co zrobić, kiedy jest naprawdę gorąco?

Wbrew pozorom upały nie są aż tak uciążliwe. Wystarczy założyć przewiewne ubrania i wybrać letnią wersję dżilbabu.

Czy brak kontaktu skóry ze światłem może rzutować na zdrowie?

Tak! Grozi niedoborem witaminy D, dlatego osoby noszące burkę, kiedy tylko jest taka możliwość, muszą wystawiać ciało na słońce.

Czy kobiety, noszące burkę korzystają z faktu, że nikt ich nie widzi, np. robiąc śmieszne miny?

To zależy od osoby. Jednak w większości przypadków pokusa jest zbyt silna. Pokazywanie języka, nieme wypowiadanie słów, bądź ukrywanie drobnych przedmiotów,  które czasem chcemy ukryć to drobne grzeszki, na które można sobie pozwolić.

Czy ukrywanie twarzy może być upokarzające?

Wiele muzułmanek nosi burkę z własnego wyboru, a tak radykalny wybór, to dowód posiadania wolnej woli. Jak jest w przypadku kobiet islamu, które nie mają możliwości wzięcia udziału dyskusji? Prawdopodobnie nie dowiemy się tego nigdy.

Czy dzieci kobiet islamu, w kobiecie w burce są w stanie rozpoznać własną mamę?

Zasłona nie stanowi problemu, ponieważ każdego człowieka można poznać po sylwetce, gestach, sposobie poruszania się i oczach.

jak nosić burkę

Czy trudno przyzwyczaić się do noszenia zasłony na twarzy?

Niestety to nie proste zadanie! Nie można jednak przesadzać. Kawałek materiału, przeszkadza tak, jak nigdy nie noszone okulary lub grzywka. Typowe objawy w tych trzech przypadkach to wrażenie bycia obserwowanym i ocenianym przez przechodniów.

Dlaczego kobiety robią sobie taką krzywdę?

Dla muzułmanek noszenie burki lub nikabu nie jest niczym krzywdzącym. Kobiety dobrowolnie je noszące, robią to, by podkreślić swoje wyznanie i stosunek do wiary. Taki strój przypomina o obowiązkach, wynikających z Koranu.

Dlaczego tak wiele kobiet islamu nosi czarne burki i chusty?

W zależności od sytuacji i osadzenia kulturowego, przyczyny bywają różne. Jednak noszenia czarnych strojów nie regulują żadne wymogi religijne.

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Islamski sąd: „Żonę można bić, tylko bez zostawiania śladów!”

Pojęcie przemocy wobec kobiet, podobnie jak kwestia małżeńskiego gwałtu w islamskim prawie nie istnieje...

Co NAPRAWDĘ podnieca mężczyzn?

Są zapachy i gesty, które działają na facetów bardzo elektryzująco… Tym razem jednak nie chodzi ani o drogie perfumy, ani o kręcenie pupą w wysokich obcasach!

Polecane wideo

Komentarze (132)

Ocena: 4.91 / 5
gość (Ocena: 5) 24.08.2018 07:09
Bardzo ciekawy artykuł, który obrazuje chodzenie w burce, a także przybliża kulturę islamu
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.05.2017 20:15
Przestańcie promować to gówno!!! Precz z islamem i burkami !
odpowiedz
ryszard56 (Ocena: 5) 12.06.2016 11:55
w Polsce powinien być zakaz używania burek ,Oni maja sie dostosować do Naszej kultury ,to jest Nasz dom i nie maja prawa narzucać nam wlasnych praw ,a niestety tak się dzieje za przyzwoleniem Władz,a jak nie to nie muszą do Nas przyjeżdżać
zobacz odpowiedzi (1)
Podpis... (Ocena: 5) 17.04.2016 19:48
Jak wyjść na spacer z psem, skoro dla muzułmanów psy są "brudne"?!
zobacz odpowiedzi (1)
Pod burka Muchy (Ocena: 5) 21.02.2016 21:06
Do wora po ziemniakach tez sie mozna w pirzamie schowac , NO Comment
odpowiedz

Polecane dla Ciebie