85-latek jest najstarszym polskim maturzystą. Jego plany na przyszłość też imponują

Pan Józef dla wielu może być inspiracją.
85-latek jest najstarszym polskim maturzystą. Jego plany na przyszłość też imponują
fot. unsplash/ Nguyen Dang Hoang Nhu
22.05.2024

Ma 85 lat i jest najstarszym polskim maturzystą. Mowa o Józefie Peruga, który w maju 2024 przystąpił w Kaliszu do zdawania egzaminu dojrzałości. Urodzony w 1939 roku mężczyzna został mocno doświadczony przez los. Przyszedł bowiem na świat w czasie wojny. Ponadto był więźniem niemieckiego obozu. Co działo się z nim potem? Przez lata pracował jako kierowca autobusów i ciężarówek. Abiturient w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” wyznał, że 15 lat temu skończył nieistniejące już Technikum Uzupełniające dla dorosłych, a do matury podszedł, bo namówili go koledzy właśnie z tej szkoły. Czy senior zakończy edukację na tym etapie? O ile zdrowie mu pozwoli, chciałby jeszcze udać się na studia…

Przeczytaj też: Jakie są pozytywne i negatywne aspekty Twojego życia? Ujawnia to ten obrazek

Najstarszy maturzysta w Polsce ma w planach również studia

Pan Józef pisał już egzaminy z języka polskiego, niemieckiego, matematyki i geografii. Testy rozwiązywał wraz z uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu. Nie jest żadną tajemnicą, że 85-latek do matury przygotowywał się na własną rękę, bowiem żaden z korepetytorów nie chciał pomóc mu w nauce. Jak sam się domyśla, powodem odmowy był już mocno dojrzały wiek.

Był częstym gościem biblioteki. Wypożyczał książki, ćwiczenia, mapy. Języka niemieckiego uczył się słuchając pożyczonych kaset – można przeczytać w  "Gazecie Wyborczej".

Senior udzielił także wywiadu portalowi kalisz.pl. W rozmowie przyznał, że nie rozumie, dlaczego młodzi ludzie rezygnują z pisania matury. Apelował więc do nich, by się nie bali i podeszli do egzaminów, bo z wykształceniem żyje się łatwiej.

Mówię wam: nie jest źle! Idźcie zdawać maturę. Skoro ja w tym wieku dałem sobie radę, to wy też. Z wykształceniem żyje się łatwiej. Chciałem być policjantem, pracować w wydziale ruchu drogowego. Nie udało się, bo tego wykształcenia zabrakło. Idźcie na maturę. Warto. Nie ma się czego bać! – zachęcał.

Pan Józef nie chce się jeszcze zatrzymywać. Jeśli zdrowie mu dopisze, a w szczególności oczy, chciałby pójść na studia i uczyć się ekonomii.

Przeczytaj też: 5 pysznych przekąsek, które poprawią Twoją pamięć i koncentrację

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 20.05. – 26.05.
Horoskop tygodniowy 20.05. – 26.05. - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Anna (Ocena: 5) 23.05.2024 17:28
Taki czlowiek sam powinien innych uczyc, on jest duzo wyzej swoim poziomem niz reszta , wlaczajac w to nauczycieli. Podziwiam i szanuje .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.05.2024 19:54
Szacun
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.05.2024 17:22
wcisło się do szkoły
odpowiedz

Polecane dla Ciebie