Od piątku do niedzieli 33-letni Sam Slevin mieszka ze swoją dziewczyną Megan w jej dwupokojowym mieszkaniu w Hampshire. Gotuje dla niej, chodzą razem na długie spacery po lesie, odpoczywają na plaży.
Zobacz także: Niezwykła para, która postawiła na modny vanlife, a nie karierę. Od wielu lat ich życie przypomina bajkę
W poniedziałkowy poranek Sam wraca do swojej narzeczonej, 26-letniej Anny. Mieszkają w domu szeregowym, który kupili razem trzy lata temu. Mężczyzna spędza tam resztę tygodnia, wracając na każdy weekend do Megan.
33-latek nie prowadzi jednak tajnego podwójnego życia. Nie dość, że każda z kobiet wie o drugiej, to w dodatku obie cieszą się z tego nietypowego układu.
Wszyscy troje są poliamoryczni, co oznacza, że pozostają w relacji z więcej niż jedną osobą - chociaż w tym przypadku Megan i Anna nie są razem - są szczęśliwe, mogąc dzielić Sama.
- Większość ludzi zakłada, że poliamoria kręci się tylko wokół sypialni i że ja, Anna i Megan ciągle jesteśmy razem w łóżku jako trójkąt - mówi Sam. - Ale ten scenariusz to nie my. Uważam, że można absolutnie kochać więcej niż jedną osobę w tym samym czasie. Jeśli to działa, to dlaczego nie spróbować? Przecież jest już 2023 rok.
Choć trzyosobowy związek może wydawać się niekonwencjonalny, poliamoria szybko zyskuje na popularności, a dzisiejsi młodzi dorośli z pokolenia Z chcą eksperymentować bardziej niż wcześniejsze generacje.
Badania Ipsos przeprowadzone w październiku zeszłego roku potwierdziły to zjawisko. Tylko 53 procent respondentów z pokolenia Z stwierdziło w nich, że czuje pociąg wyłącznie do osób przeciwnej płci. To wyraźny kontrast generacyjny w stosunku do 77 procent osób z pokolenia Baby Boomers (w wieku 56 do 75 lat), które czują w ten sposób.
Na tym nie koniec. W listopadzie 2022 roku popularna aplikacja randkowa Hinge dodała u siebie funkcję „typu związku”, aby sprostać zapotrzebowaniu użytkowników, szukających relacji poligamicznych.
Terapeutka zajmująca się związkami, Dipti Tait, zgadza się, że poliamoria „zyskała większą widoczność i akceptację w ostatnich latach”. Jak komentuje ekspertka: - Pokolenie Z odrzuca ideę, że jedna osoba powinna zaspokajać wszystkie ich romantyczne i intymne potrzeby.
Zobacz także: Jak zmieniły się upodobania kobiet względem mężczyzn na przestrzeni ostatnich lat?
Wyświetl ten post na Instagramie