Gruzińska szachistka pozywa Netflix i chce 5 milionów odszkodowania

A wszystkiemu winny "Gambit królowej".
Gruzińska szachistka pozywa Netflix i chce 5 milionów odszkodowania
Zdjęcie autorstwa Tima Miroshnichenko z Pexels
20.09.2021

Nie da się ukryć, że „Gambit królowej” to absolutny hit Netflixa, który nie tylko przybliżył nam grę w szachy, lecz także rozpalił w niektórych chęć do jej nauki. I choć mogłoby się wydawać, że niemożliwym jest znalezienie kogoś, komu mogłoby się coś nie spodobać w ekranizacji losów zdolnej Beth Harmon, w rzeczywistości istnieje pewna osoba, która nie tylko nie jest fanką tej produkcji, ale także pozywa streamingowego lidera za ten właśnie serial.

Przeczytaj też: Jak zrobić fryzurę w stylu „Gambit Królowej” w 5 krokach?

Nona Gaprindashvili pozywa Netflix na 5 milionów dolarów

Nona Gaprindashvili to Gruzinka, która jest pierwszą arcymistrzynią szachową na świecie. Jeśli jednak jej nazwisko do teraz nie było ci znane, teraz pewnie zacznie, ponieważ 80-latka właśnie weszła na ścieżkę wojenną z Netflixem. O co poszło? Chodzi o zdanie, które czyta lektor na samym końcu serialu, gdy jego główna bohaterka Beth Harmon pokonuje szachowych mistrzów z całego świata - „jej jedyną niezwykłą cechą jest płeć, ale nawet to nie jest unikatowe w Rosji. Jest jeszcze Nona Gaprindashvili, ale ta mistrzyni świata nigdy nie mierzyła się z mężczyznami".

Co jest nie tak z tym komentarzem? Według Nony wiele. Kobieta czuje się przez niego poniżona. Twierdzi również, że to fałsz, który niszczy jej dotychczasowe osiągnięcia i ośmiesza ją. Ponadto podważa jej kompetencje, a ona wciąż aktywnie bierze udział w rozgrywkach szachowych. W związku z tym, żąda ona nie tylko usunięcia tego zdania z produkcji, lecz także 5 milionów dolarów odszkodowania. Do sądu w Los Angeles wpłynął już 25-cio stronicowy pozew.

Przeczytaj też: Polska produkcja robi furorę na Netflixie!

Co na to Netflix? Platforma zdecydowanie nie podziela zdania Nony. W specjalnym oświadczeniu jest również napisane, że traktują dokonania szachistki z szacunkiem, ale uważają, że jej zarzuty są całkiem bezpodstawne i swoich racji będą bronić przed sądem.

Jak myślisz, jaki będzie wynik tego pojedynku?

Polecane wideo

W „Top Model” pojawiła się transpłciowa uczestniczka. Internauci nie szczędzą jej komplementów
W „Top Model” pojawiła się transpłciowa uczestniczka. Internauci nie szczędzą jej komplementów - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.09.2021 05:40
Netflix się zemści i w biografii Nony zagra ją Afrykanka.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.09.2021 22:22
Skoro to kłamstwo, to powinna wygrać.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie