Wynagrodzenie dla żony prezydenta. Czy pierwsza dama powinna je dostawać?

Polacy są mocno podzieleni w tej kwestii.
Wynagrodzenie dla żony prezydenta. Czy pierwsza dama powinna je dostawać?
fot. Instagram (instagram.com/prezydent_pl)
03.07.2020

Mówi się, że za sukcesem każdego mężczyzny stoi wspierająca go kobieta. Jeszcze do niedawna sytuacja pierwszych dam w Polsce nie wyglądała tak kolorowo. Zakaz pracy w zawodzie, do tego brak opieki ZUS i wynagrodzenia... PiS chcąc podarować Agacie Kornhauser-Dudzie prezent w postaci comiesięcznej pensji stworzył projekt, według którego żona Prezydenta RP miałaby otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 55% pensji głowy państwa. Co na to obywatele?

Zobacz również: Kim jest żona Szymona Hołowni? Nie uwierzysz, czym zajmuje się Urszula

Czy pierwsza dama powinna dostawać wynagrodzenie?

Takie wynagrodzenie miałoby być kwotą ok. 13 212 złotych miesięcznie, jak podaje portal money.pl. Pieniądze należałyby się również byłym pierwszym damom, i paradoksalnie kwoty te byłyby minimalnie wyższe: Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska czy Danuta Wałęsa otrzymałyby 13 513 zł brutto miesięcznie. Projekt został jednak wycofany.

Jestem za tym, by pierwsza dama otrzymywała wynagrodzenie

-  oznajmił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Super Expressem. Według niego sprawowanie tej funkcji to „poważne obowiązki, także wagi państwowej”. 

A co na ten temat sądzą Polacy?

Polacy są podzieleni

Jak donosi DoRzeczy, obywatele są mocno podzieleni w sprawie państwowego wynagrodzenia dla pierwszej damy. Tak wynika ze zrealizowanego w dniach 24–25 czerwca 2020 roku sondażu Instytutu Pollster dla Super Expressu. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1059 dorosłych Polaków.

Ankietowani zostali zapytani o to, czy żona prezydenta po zrezygnowaniu z pracy powinna otrzymywać wynagrodzenie i mieć opłacane składki oraz ubezpieczenie, tak jak podczas zatrudnienia na etat. Odpowiedzi okazały się zupełnie różne.

41% badanych poparło takie rozwiązanie, natomiast 39% było przeciwko. Pozostali nie mieli zdania w tej kwestii. 

Czy to wynagrodzenie powinno być zbliżone do zarobków samego Prezydenta RP?

To by mobilizowało ją do większego zaangażowania. Poza tym chodzi o to, aby nie była uzależniona od męża. Pierwsza dama to stanowisko, za które powinna być wypłata

- zauważył politolog, prof. Kazimierz Kik w rozmowie z Super Expressem. To kwota rzędu 20 tysięcy złotych miesięcznie!

A jakie jest Wasze zdanie?

Zobacz również: Zawody przyszłości, których nie nauczysz się w szkole

Źródło: DoRzeczy, money.pl

Polecane wideo

Gdzie spotkać bogatego mężczyznę? Oto 10 miejsc
Gdzie spotkać bogatego mężczyznę? Oto 10 miejsc - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 4.88 / 5
gość (Ocena: 5) 07.07.2020 22:44
W zyciu! Chyba, że minimalna krajowa skoro sami politycy twierdza, ze da sie za nia godnie żyć...za realnie wykonywana prace
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.07.2020 15:20
Tak, powinna, ale za tym powinny iść konkretne OBOWIĄZKI. Ewentualnie do wyboru - pensja za "reprezentowanie" - okolice średniej krajowej (w ramach zabezpieczenia i wynagrodzenia jej tego, że musiała się poświęcić dla kariery męża i nie ma możliwości pracować w swoim zawodzie i zbierać składek do emerytury), albo pensja za konkretne stanowisko, działanie, wypowiadanie się - zdecydowanie wyższa.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.07.2020 12:37
Jeśli pracuje to tak. Ale o ile się orientuję tylko jedna z dotychczasowych pierwszych dam cokolwiek dla kraju starała się robić. Jeśli ona dostanie kasę takiego rzędu to ja też chcę takiej. Za to że stoję u boku męża, pięknie wyglądam i się nie wypowiadam. Albo... Dać jej minimalna krajowa. Może wtedy dotrze do nich za jaką kasę muszą żyć Polacy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.07.2020 11:49
Powinna dostawać kwotę proporcjonalną do jej zaangażowania w dobro społeczeństwa.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.07.2020 11:02
hej pamietajcie, ze ich wynagrodzenia sa z naszych podatkow. Mam wrazenie, ze prezydent dostaje wystarczajaco duzo by utrzymac zone, dzieci i jeszcze kilka rodzin jakby chcial. Takze nie wiem czemu jeszcze by wiecej naszej kasy mialo na nich isc.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie