W dzieciństwie krępowano jej stopy. Zobacz szokującą deformację!

Okrutny chiński zwyczaj miał zapewnić młodej dziewczynie jak najlepsze zamążpójście i awans społeczny…
W dzieciństwie krępowano jej stopy. Zobacz szokującą deformację!
24.10.2009

 Kultura krajów azjatyckich dla nas, Europejczyków, bywa szokująca. Szczególnie przerażający może wydawać się tradycyjny, starochiński rytuał krępowania stóp, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był codziennością dla dziewczynek zamieszkujących niektóre chińskie prowincje.

Zwyczaj ten powstał w X wieku, za czasów panowania południowej dynastii Tang i polegał na owijaniu stóp bandażem (tak, aby palce były zagięte w kierunku pięt), a następnie łamaniu kości śródstopia oraz wprowadzeniu do diety produktów zmiękczających kości. Zabieg ten przeprowadzała zazwyczaj matka kilkuletniej dziewczynki, która przez kilka następnych lat dbała o to, aby proces krępowania przebiegł pomyślnie. W tym celu, wraz z biegiem czasu, coraz ciaśniej wiązała bandaże na stopie córki oraz próbowała koić ogromny ból, jaki wiązał się z zabiegiem. Po upływie okresu dojrzewania dziewczyna mogła ściągnąć opatrunki, a długość jej stopy balansowała wówczas wokół 10 - 12 cm. Najmniejsze stopy, mierzące zaledwie 7 cm, otrzymywały miano „złotego lotosu” i stawały się przepustką do dobrego zamążpójścia.

W okresie krępowania stóp w Chinach obowiązywała zasada, że im mniejsza stopa, tym wyższa pozycja w hierarchii społecznej. Zabieg ten stawał się więc doskonałym sposobem na awans klasowy dla dziewczynki pochodzącej z biednej rodziny. Często zresztą bywało tak, że rozmiar stopy był kluczowym elementem wyboru żony, a najwięksi bogacze, w imię przysłowia „Piękno wymaga cierpienia; każda para zabandażowanych stóp kosztuje wannę łez”, prześcigali się w szukaniu kobiety z jak najkrótszymi stopami.

Niestety, operacje krępowania stóp nierzadko kończyły się groźnymi infekcjami, zanikiem mięśni, częściowym paraliżem, a w 10% przypadków – śmiercią. Ostatecznie kultywowania tego rytuału zakazano w 1912 roku, po powstaniu Republiki Chińskiej, i dzisiaj nie jest on kontynuowany. Jednak na terenie Chin mieszka jeszcze pokolenie pamiętające czasy krępowania stóp oraz kobiety, które zostały poddane okrutnemu zabiegowi. Poniżej przedstawiamy wstrząsające zdjęcia jednej z nich.

Więcej o kontrowersyjnej tradycji krępowania stóp przeczytacie w książce „Kwiat śniegu i sekretny wachlarz” autorstwa Lisy Lee.

Natasza Lasky

Zobacz także:

Kilkaset kobiet uciekło przed obrzezaniem

W kościołach i szpitalach na terenie Kenii schroniło się kilkaset dziewcząt w wieku od 10 do 15 lat, które uciekły przed obrzezaniem.

Obrzezanie - krwawy rytuał

Za sprawą tej okrutnej tradycji każdego dnia 6 tysięcy kobiet zostaje okaleczonych, z czego 30% umiera…

 

Polecane wideo

Komentarze (675)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.02.2015 13:31
Wy serio myślicie, że miałybyście cokolwiek do powiedzenia? Krępowanie stóp zakorzeniało się w Chinach przez około 2000 lat, kobiety w Chinach miały za zadanie wydać na świat synów, służyć mężowi i jego rodzinie. Zadaniem matki było przygotowanie córek do roli żony i matki, miały wychowsć córkę dla rodziny męża. Nie miały do powiedzenia nic, były w 100% zależne od faceta. Początki krępowania stóp biorą wzięły się od tancerek z dworu cesarskiego, zazdrosne o mężów kobiety zaczęły je naśladować, początkowo wysoko urodzone, potem ze esxustkich warstw społecznych w celu polepszenia swej pozycji. Kiedy Mandżurowie przejęli w Chinach władzę próbowali zakazać krępowania, ale im się nie udało, co więcej Mandżurki zazdrosne o Chinki zaczęły same krępować stopy. Stopy krępowany małym dziewczynkom, tak naprawdę miałybyście g*wno do powiedzenia czy tego chcecie czy nie, a nawet gdyby matka się nad wami zlitowała i stóp nie skrępowała, czekałby was los msłych synowych, wasza pozycja w domu mężczyzny do którego byście trafiły byłaby gorsza niż służących, do tego mógłby was p*suwać każdy facet mieszkający w domu.
odpowiedz
Ktoś (Ocena: 5) 14.04.2014 15:03
Biedne ;c
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2011 10:00
Moja babcia ma takie stopy jest chinką(TRADYCYJNĄ)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2011 10:03
Tutaj nie ma zdjęcia usg głupku
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.10.2010 17:56
to zdjęcie usg przypomina trochę stopy w szpilkach....tylko palce mniej wygięte i kobita na obcasy...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie