Feministki, które zdominowały 2019 rok. Nie znać ich to prawdziwy wstyd!

Każda z tych kobiet stanowi wielki wzór do naśladowania.
Feministki, które zdominowały 2019 rok. Nie znać ich to prawdziwy wstyd!
Fot. Instagram.com (@lizzobeeating/@olgatokarczuk_official/@gretathunberg)
27.12.2019

Rok 2019 odchodzi do historii. Jak zawsze o tej porze to czas rankingów i podsumowań, gdy przypominamy sobie, jakie wydarzenia i postaci z życia publicznego wzbudzały w nas najwięcej emocji. Można śmiało powiedzieć, że mijający rok był wyjątkowo dobry dla kobiet, które stają się coraz bardziej widoczne w sferze publicznej i głośno mówią o swoich prawach.

Zobacz również: „Kobiety nie są idealne, ale są bezdyskusyjnie lepsze od mężczyzn”. Barack Obama szczerze o kobietach w polityce

Które kobiety najgłośniej walczyły o swoje ideały w 2019 roku? Jakie nazwiska były najczęściej przywoływane przez media na całym świecie? Oto lista 5 wyjątkowych kobiet, które zachwyciły nas w mijającym roku. Mamy nadzieję, że każda z nich oraz ich dokonania są ci doskonale znane! 

Greta Thunberg 

Rok 2019 zdecydowanie należał do niej – zaledwie 16-letniej Szwedki, która swoją ambicją i determinacją zawstydziła rzesze światowych przywódców z najwyższych szczebli polityki. Greta Thunberg najpierw rozpoczęła samotny strajk klimatyczny, a potem pociągnęła za sobą prawdziwe tłumy, które można liczyć w milionach. Zmobilizowała też miliony swoich rówieśników do tego, by włączyli się w akcję ratowania naszej planety i wywierania wpływu na światowe rządy. Nie dziwi więc fakt, że została nominowana do pokojowej Nagrody Nobla oraz że otrzymała tytuł Człowieka Roku magazynu “Time”.  

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

Olga Tokarczuk 

Nazwisko Olgi Tokarczuk było w tym roku odmieniane przez wszystkie przypadki. Pisarka stała się trzecią Polką (i piątą osobą polskiej narodowości), która otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Podczas ceremonii wręczenia nagród w Sztokholmie Tokarczuk oddała hołd pierwszym feministkom - założyła kreację nawiązującą do ery sufrażystek. 

Ta suknia jest troszkę moim ukłonem w stronę sióstr feministek, sufrażystek. Myślę, że sukienka nawiązuje estetycznie do Selmy Lagerloef, która dostała tę nagrodę 110 lat przede mną, jako pierwsza kobieta 

- mówiła Tokarczuk.  

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Olga Tokarczuk (@olgatokarczuk_official) on

Sanna Marin 

W połowie grudnia 2019 roku światowe media pisały tylko o niej – 34-letniej Sannie Marin, która została mianowana nową szefową fińskiego rządu. Tym samym Marin została najmłodszą premierką na świecie. Jej wybór na to stanowisko odbił się w mediach szerokim echem. Wielkie emocje wzbudzało zwłaszcza pochodzenie Finki - została ona wychowana przez dwie kobiety, swoją biologiczną matkę oraz jej partnerkę. Warto dodać, że aż 12 spośród 19 fińskich ministerstw pod wodzą Marin objęły kobiety.  

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sanna Marin (@sannamarin) on

Margaret Atwood 

Nazwisko pisarki Margaret Atwood stało się głośne parę lat temu za sprawą ekranizacji “Opowieści podręcznej”, którą Kanadyjka napisała jeszcze w latach 80. Wcześniej Atwood raczej nie była znana szerszej publiczności, chociaż w świecie literackim zdobyła praktycznie wszystkie możliwe wyróżnienia i mówi się, że jest jedną z najpoważniejszych kandydatek do literackiej Nagrody Nobla. W 2019 roku ukazała się najnowsza powieść pisarki, zatytułowana “The Testaments”, która jest kontynuacją “Opowieści podręcznej”. Jej katastroficzne spostrzeżenia okazały się przerażająco trafne, zwłaszcza gdy w ostatnim roku w Stanach Zjednoczonych zaczęto forsować regulacje prawne zaostrzające prawo antyaborcyjne, zgodnie z którymi kobieta, jej zdrowie i życie stają się nieistotne. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Margaret Atwood (@therealmargaretatwood) on

Lizzo 

Chociaż jest aktywna na scenie muzycznej od 2010 roku, dopiero ten ostatni był dla niej prawdziwym przełomem. Lizzo, czyli Melissa Jefferson, wreszcie zdobyła światową rozpoznawalność, a wysiłek i cierpliwość zdecydowanie się opłaciły. Piosenkarka otrzymała aż 8 nominacji do nagrody Grammy za swój trzeci album, zatytułowany “Cuz I Love You” (nie zostały one jeszcze wręczone), została też wyróżniona tytułem Entertainer of the Year magazynu “Time”. Ponadto Lizzo stała się bohaterką dla milionów kobiet, ponieważ udowadnia, że można kochać siebie bez względu na rozmiar i zawsze czuć się pewnie w swojej skórze. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lizzo (@lizzobeeating) on

Zobacz również: W jakich krajach kobietom żyje się najlepiej? Polsce niestety wciąż daleko do czołówki

Polecane wideo

Tatuaże #girlpower, które zapragniesz mieć na swojej skórze. Noś je z dumą!
Tatuaże #girlpower, które zapragniesz mieć na swojej skórze. Noś je z dumą! - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 3.91 / 5
gość (Ocena: 5) 27.12.2019 14:58
Tokarczuk i Greta majaca 13 lat? Hahahha
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.12.2019 13:40
Przestańcie promować zaburzenia człowieczeństwa. A w przypadku Grety po prostu zróbcie zrzutkę na psychoterapię dla niej (ADHD, zespół Aspergera i kompulsje można leczyć lub przynajmniej łagodzić ich objawy) i jej "matki", choć za sprawą cynicznego wykorzystywania córki we własnej grze nie powinno się jej tytułować tym mianem...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.12.2019 12:43
GO GIRLS!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 27.12.2019 11:58
Czyli pokaz drących się idiotek i s.rających we własne gniazdo pseudoartystek. Feministki na zachodzie już są NIEPOTRZEBNE. Wiele z nich robi dym, bo nie mogą dawać d.upy na prawo i na lewo i skrobać się na potęgę. A potem przez takie debilki (jak nie zaniedbany, drący japę sfrustrowany wieloryb, to głupia i latająca z cyckami na wierzchu) wszyscy uważają kobiety za upośledzone umysłowo lub zdziecinniałe
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 5) 27.12.2019 10:34
Ten portal to dno nawet komebarzra się nie ds dodać bo tyle reklam nara
odpowiedz

Polecane dla Ciebie