8 kobiet, które zmieniły świat

Wśród nich są Polki.
8 kobiet, które zmieniły świat
Fot. Unsplash
18.02.2019

Kobiety już niejednokrotnie udowadniały, że dorównują mężczyznom zarówno odwagą i wytrwałością, jak i intelektem. Walczyły na wojnie, rodziły w jej trakcie dzieci oraz ciężko pracowały. Osoby płci żeńskiej doskonale sprawdzają się na kierowniczych stanowiskach i mają na koncie liczne sukcesy naukowe. Jeżeli chodzi o te ostatnie, jest wiele nazwisk (polskich i zagranicznych), które warto w tym kontekście wspomnieć. Są mało znane, a szkoda, bo osiągnięcia ich właścicielek zasługują na najwyższą pochwałę.

9 zawodów, w których kobiety są lepsze niż mężczyźni

Poznajcie kobiety, które przyczyniły się do rozwoju nauki.

Florence Bascom (ur. 1862 r., zm. 1945 r., USA)

Specjalizowała się w geologii. Zdobyła doktorat w tej dziedzinie jako pierwsza kobieta na amerykańskiej uczelni – Johns Hopkins University. Najbardziej ciekawiło ją to, jak powstają góry. Na koncie ma kilkadziesiąt publikacji.

Barbara McClintock (ur. 1902 r, zm. 1992 r., USA)

W młodym wieku (przed 30.) obroniła doktorat z botaniki. Jej zainteresowania dotyczyły cytogenetyki kukurydzy. To głównie ta dziedzina stanowiła pole badań naukowych. McClintock została uhonorowana Nagrodą Nobla za odkrycie transpozonów. Otrzymała także wiele innych nagród.

Cecilia Payne-Gaposchkin (ur. 1900 r. zm. 1979 r., Wielka Brytania)

Studiowała astronomię na Harvard College Observatory. W swoich badaniach skupiła się na widmach gwiazd. Wyróżnia ją to, że jest pierwszą kobietą, która została profesorem na Harvardzie. Podobnie jak Barbara McClintock, za swoją działalność naukową otrzymała wiele nagród.

Rita Levi-Montalcini (ur. 1909 r., zm. 2012 r., Włochy)

Zajmowała się neurologią. W swoim życiu napotkała różne problemy, które przeszkadzały jej w rozwoju kariery naukowej, ale nigdy się nie poddała. W 1986 r. otrzymała Nagrodę Nobla za badania dotyczące mechanizmów regulujących wzrost komórek i narządów (ludzi i zwierząt).

Dlaczego nie osiągasz sukcesu zawodowego pomimo kwalifikacji i doświadczenia?

Maria Siemionow (ur. 1950 r., Polska)

To kobieta o wybitnych osiągnięciach. Jest poliglotką, chirurgiem i chirurgiem plastycznym. Jako czwarta osoba na świecie przeprowadziła operację przeszczepienia twarzy (aż 80 proc.). Można powiedzieć, że połączyła swoje zainteresowania naukowe w jedno, ponieważ pełni funkcję honorowego przewodniczącego rady naukowej czasopisma „Przypadki Medyczne”, czytamy na serwisie wiadomości.onet.pl.

Francoise Barre-Sinoussi (ur. 1947 r., Francja)

To właśnie ona odkryła wirusa HIV i stwierdziła, że powoduje on AIDS. Miało to miejsce w latach 80. Potem Francuzka prowadziła jeszcze badania na ten temat i próbowała znaleźć lek. Obecnie jest na emeryturze.

Anna Wierzbicka (ur. 1938 r., Polska)

Jest jednym z najbardziej znanych językoznawców. Obecnie pracuje w Australian National University. Jej badania dotyczyły takich obszarów jak: semantyka, językoznawstwo międzykulturowe i semantyka.

9 zawodów, które wywołują depresję

Annie Easley (ur. 1933 r., zm. 2011 r., USA)

Była matematyczką i programistką. Na swoim koncie ma udział w napisaniu kodu do systemu nawigacji i Centaura (to człon rakietowy) oraz tworzeniu projektów dotyczących m. in. energii wiatrowej, czytamy na businessinsider.com.pl.

Źródło: businessinsider.com.pl, wiadomosci.onet.pl

 

Ważyła 28 kg i umierała na anoreksję. Życie uratowała jej... czekolada
Ważyła 28 kg i umierała na anoreksję. Życie uratowała jej... czekolada - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.02.2019 13:29
Gdzie Skłodowska???
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 18.02.2019 09:22
A gdzie Maria Skłodowska????
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie