Polska studentka wyróżniona prestiżową Nagrodą Pielęgniarską Królowej Sylwii

Pudełko „Niezapominajka” szansą na obudzenie wspomnień osób z demencją.
Polska studentka wyróżniona prestiżową Nagrodą Pielęgniarską Królowej Sylwii
Fot. mat. prasowe
21.03.2018

Kłopoty z pamięcią i koncentracją, brak zainteresowania otoczeniem czy utrata kontroli nad emocjami to najczęstsze objawy otępienia, często określanego także demencją starczą. Niezwykłym wyzwaniem w chorobie jest wymagająca, codzienna opieka nad pacjentem oraz trudność w nawiązaniu kontaktu. Próbą przełamania trudnej relacji z chorym jest pomysł Aldony Reczek-Chachulskiej, studentki pielęgniarstwa ze Szczecina, autorki Pudełka „Niezapominajki”, który został wyróżniony prestiżową Nagrodą Pielęgniarską Królowej Sylwii. Konkurs został rozstrzygnięty w Polsce już po raz drugi, za jego polską edycję odpowiada Fundacja Medicover.

Pudełko „Niezapominajka” to narzędzie służące do przechowywania przedmiotów związanych z przeszłością osób chorujących na demencję oraz mających dla nich wartość sentymentalną – tłumaczy Aldona Reczek-Chachulska, studentka II roku pielęgniarstwa na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, laureatka polskiej edycji konkursu. – „Niezapominajka” ma nam pomóc lepiej poznać chorego. To także próba nawiązania kontaktu z pacjentem, dotarcia do niego, co w przypadku demencji nie jest rzeczą prostą – dodaje.

– „Niezapominajka” ma także przypominać zarówno bliskim chorego, jak i zespołowi terapeutycznemu, kim są oraz kim byli ich podopieczni – wyjaśnia Aldona. – Każdy z nas otacza się przedmiotami, które coś o nas mówią, które nas określają – ulubiona książka, film, zdjęcie z wakacji. Pamiętajmy, że osoby chorujące na demencję są zamknięte w swoim świecie, czują się samotne, tym bardziej, gdy przebywają w domu opieki – tłumaczy. – Trudno jest nam dotrzeć do nich, kiedy ich nie znamy. Przywołując wspomnienia poprzez rzeczy, mające dla chorych wartość sentymentalną, mamy szansę, by nawiązać ten kontakt – dodaje.

Opieka nad chorymi z demencją coraz większym wyzwaniem

Demencja to problem, który w kontekście szybko starzejącego się społeczeństwa polskiego staje się coraz poważniejszym wyzwaniem. Już dziś WHO przewiduje, że łączna liczba osób dotkniętych demencją w 2030 r. wyniesie 75,6 mln, a do roku 2050 może wzrosnąć aż trzykrotnie wzrośnie do 135,5 mln osób. Największą trudność stanowi opieka nad chorym, która często spoczywa na barkach bliskich, wielokrotnie nieprzygotowanych do jej sprawowanie. Tymczasem powinna być ona pełniona przez profesjonalny zespół opiekunów czy pielęgniarki.

– Projekt Aldony zwraca naszą uwagę na to, jak wielkim wyzwaniem jest opieka nad osobami zmagającymi się z demencją. W najcięższych przypadkach osoba chora nie jest w stanie wykonywać podstawowych czynności czy komunikować się z otoczeniem, pozostaje uzależniona od osób trzecich. Opieka nad takim pacjentem wymaga fachowej pomocy, wiedzy i doświadczenia. I tu ważna jest rola pielęgniarek geriatrycznych, które po ukończeniu studiów czy kursów specjalistycznych są profesjonalnie przygotowane do pełnienia roli opiekuna osoby starszej – tłumaczy mgr Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Jak zwracają uwagę organizatorzy, Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii ma dwa zasadnicze cele – docenić studentów pielęgniarstwa oraz osób w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej za ich zaangażowanie w poprawę opieki nad osobami starszymi oraz podkreślić, jak istotną rolę w tej opiece odgrywa pielęgniarstwo.

– Wyróżniając młodych, utalentowanych, pełnych energii i chęci rozwoju studentów pielęgniarstwa za ich niestandardowe podejście do opieki nad osobami starszymi oraz innowacyjne pomysły, chcemy podkreślić, jak ważna jest ich rola oraz jak duże możliwości daje ten zawód – tłumaczy Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover, będącej organizatorem polskiej edycji Konkursu. To właśnie pasja osób młodych, a także chęć usprawnienia opieki nad starszymi są ogromną szansą, by rozwijać zawód pielęgniarstwa w Polsce. Każdego roku, wręczając laureatom wyróżnienia, mówimy głośno dziękuję i jednocześnie podkreślamy, jak atrakcyjnym i satysfakcjonującym zajęciem dla osób młodych może być pielęgniarstwo. To bardzo ważne, by o tym mówić – dodaje.

Idea konkursu to także budowanie dialogu i wzajemnej wymiany doświadczeń w opiece medycznej i geriatrycznej nad osobami starszymi. Główny organizator konkursu, Swedish Care International, od lat specjalizuje się w szkoleniu personelu medycznego w opiece nad osobami starszymi, jednocześnie dzieląc się swoim doświadczeniem oraz wysokimi standardami jakości opieki nad seniorami.

– Naszą wizją jest zapewnienie wszystkim osobom starszym oraz cierpiącym na demencję jak najlepszej opieki. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że opieka ta jest bardzo trudna i wymagająca, często wiążącą się z posiadaniem odpowiednich umiejętności, doświadczenia i wiedzy. Dlatego, chcąc promować jak najwyższe standardy opieki nad osobami starszymi i chorującymi na demencję, Swedish Care International od lat organizuje wysokiej jakości szkolenia, podczas których, w oparciu o najnowsze badania, jak również szwedzkie doświadczenia, dzielimy się wiedzą i doskonalimy umiejętności osób, które na co dzień opiekują się starszymi i chorującymi na demencję.

Poprzez Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii, chcemy zachęcić także młode osoby, studentów do zaangażowania się w poprawę opieki nad osobami starszymi i chorującymi na demencję – podkreśla Fanny Enström – Dyrektor projektu Queen Silvia Nursing Award.

Materiały prasowe

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.03.2018 19:02
Gratulacje dla Aldony! Rozwijaj się dalej i powodzenia. Cieszy niezmiernie gdy Polacy są doceniani zagranicą.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo