Siostra odbiła mi faceta

Relacja między siostrami oznacza zwykle potężną dawkę emocji. Czasem negatywnych, zwłaszcza, gdy pojawia się rywalizacja o tego samego mężczyznę.
Siostra odbiła mi faceta
Fot. iStock
12.03.2017

Facet potrafi rozerwać nawet najsilniejsze więzi, czego najlepszym przykładem jest historia amerykańskiej pierwszej damy Jacqueline Kennedy i jej młodszej siostry, Lee Bouvier-Radziwiłł. Od dzieciństwa łączyła je bardzo bliska relacja, choć jednocześnie ścigały się ze sobą, zwłaszcza o względy rodziców, którzy – według Lee – faworyzowali drugą córkę.

Rywalizacja toczyła się także w dorosłym życiu. Lee wciąż pozostawała w cieniu Jacqueline, a od wygranych przez Johna Kennedy'ego wyborów prezydenckich przylgnęło do niej określenie „siostra Jackie Kennedy”. Mimo to obie miały ze sobą świetny kontakt. „Pani Radziwiłł była pierwszą osobą, do której pani Kennedy dzwoniła z problemami. I na odwrót” – opowiadali ochroniarze pierwszej damy.

Zobacz także: Jeśli masz te 10 cech, Twój facet jest szczęściarzem!

Jackie uchodziła za kobietę sukcesu, choć tak naprawdę jej małżeństwo nie było zbyt szczęśliwe. Kennedy uchodził bowiem za wyjątkowo niewiernego partnera. Na długiej liście jego kochanek były zarówno sławne aktorki, jaki i pokojówki czy prostytutki. Co ciekawe, żona zazwyczaj tolerowała mężowskie „skoki w bok”. Jej wściekłość wywołała dopiero informacja o romansie Kennedy'ego z hollywoodzką gwiazdą Marilyn Monroe, która była również kochanką jego brata Roberta, prokuratora generalnego.

Na kilka miesięcy przed tragiczną śmiercią prezydenta, Jackie urodziła trzecie dziecko, synka Patricka, który jednak zmarł dwa dni później. Pierwsza dama bardzo to przeżyła. Lee, chcąc wyrwać siostrę z depresji, zaprosiła ją na rejs po Morzu Śródziemnym jachtem „Christina” należącym do miliardera Arystotelesa Onassisa, z którym zresztą romansowała.

Tymczasem bogacz zachwycił się Jackie i stracił zainteresowanie Lee. Po śmierci męża Kennedy przyjęła oświadczyny Onassisa i poślubiła go w niewielkiej prawosławnej kaplicy na greckiej wyspie Skorpios na Morzu Egejskim. Młodsza siostra była zdruzgotana. „Jak ona mogła mi to zrobić!” – żaliła się później słynnemu pisarzowi Trumanowi Capote.

Siostrzane relacje to temat niejednej rozprawy naukowej. Siostra jest bowiem nie tylko najbliższą osobą pod względem genetycznym, ale także życiowym. Wychowywanie w jednym domu, uczestnictwo w tych samych wydarzeniach, zmaganie się ze wspólnymi problemami tworzą bardzo silną więź i bliskość, która zwykle potrafi przetrwać całe życie. Rodzeństwo bywa potrzebne na każdym etapie – z badań wynika nawet, że im człowiek starszy,  tym ważniejsze dla niego stają się relacje siostrzano-braterskie. Tylko 15 proc. 15–25-latków wymienia brata lub siostrę (częściej siostrę) jako osobę szczególnie dla nich istotną. Po sześćdziesiątce ta grupa rośnie do ponad 80 proc.

rywalizacja sióstr

Fot. iStock

Rodzeństwo zapewnia nie tylko zabawę, ale pozwala też zwalczać egoizm i zarozumialstwo, z czym często zmaga się jedynak, na którym skupiona jest uwaga całej rodziny. Brat czy siostra są również bardzo potrzebnym w rozwoju psychicznym materiałem porównawczym. Jego brak skutkuje często mniejszą pewnością siebie w dorosłym życiu.

Niekiedy jednak siostrzaną wieź potrafi zniszczyć rywalizacja. Oczywiście nie da się jej wyeliminować całkowicie, bo jest wpisana w scenariusz życia każdej rodziny. Sama w sobie jest zresztą zjawiskiem pozytywnym, o ile nie dominuje w relacjach. Niestety, czasami staje się niszcząca, zwłaszcza, gdy w grę zaczyna wchodzić mężczyzna.

Przekonała się o tym Karolina, której o dwa lata starsza siostra odbiła niedawno chłopaka. Spotkali się na wspólnej imprezie i między Marcinem a Darią szybko zaiskrzyło. „Kiedy zobaczyłam jak w tańcu się przytulają i całują, myślałam, że wybuchnę. Daria na początku żartowała, że to tylko niewinny flirt, ale kilka dni później Marcin odszedł do niej” – opowiada dziewczyna. „Byłam załamana i smutna, bardzo cierpiałam. Jednak nie potrafię śmiertelnie obrazić się na Darię, bo w końcu to moja siostra, najbliższa mi osoba na świecie. Kocham ją mimo wszystko, choć mocno mnie zraniła” – dodaje.

rywalizacja sióstr

Fot. iStock

Takiej wyrozumiałości nie ma w sobie 20-letnia Weronika. Jej o trzy lata starsza siostra Magda, choć jest już mężatką, adoruje wszystkich nowo poznanych chłopaków Weroniki. „Ona zawsze uważała się za lepszą i atrakcyjniejszą ode mnie. Rzeczywiście jest nadal bardzo ładną kobieta, choć urodziła już dziecko” – opisuje. „Każdy facet, który pojawi się w moim życiu, nie jest w nim długo. Dlaczego? Bo kiedy tylko siostra dowiaduje się, że kogoś mam, natychmiast wkracza do akcji. Zaczyna z nim normlanie flirtować” – denerwuje się Weronika.

Siła seksapilu Magdy jest tak duża, że większość chłopaków traci zainteresowanie jej siostrą. „Rozmawiałam z nią i prosiłam, żeby trochę się uspokoiła, ale ona twierdzi, że próbuje mi tylko pomóc w kontaktach z mężczyznami. Bo jestem nieśmiała i musi upłynąć dużo czasu, zanim bliżej kogoś poznam, a siostra już po godzinie ma mnóstwo wspólnych tematów z facetem. Dzięki temu wie, czy on na mnie zasługuje” – relacjonuje Weronika. „Wiem, że dla niej to tylko zabawa, bo kocha męża. Jednak mnie nie bawi, gdy moi faceci zaczynają lecieć na nią, a ja nie mogę ułożyć sobie życia osobistego. W dodatku spada mi samoocena, bo czuję się brzydsza i gorsza od niej” – narzeka młoda kobieta.

Zdarzają się jednak jeszcze gorsze sytuacje. Na przykład siostra Róży urodziła dziecko jej mężowi. „Nawet nie domyśliłam się, że mieli romans, bo mieszkaliśmy w jednym domu i normalne było, że wszyscy na siebie wpadają. Dopiero jak zaszła w ciążę, przyznała się do bliskich kontaktów z moim mężem. Jakby tego było mało, chciała, żebyśmy razem wychowywali to dziecko. Bezczelność” – opisuje Róża, która jest już po rozwodzie. Wyprowadziła się z domu i zerwała z siostrą wszelki kontakt.

RAF

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
M (Ocena: 5) 15.03.2017 20:09
Niewybaczalne...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.03.2017 11:28
O co chodzi z tym fenomenem jackie kennedy. Fajnie ze byla wyksztalcona i bogata, ale byla strasznie brzydka. Juz ta jej siostra o wiele ladniejsza
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.03.2017 08:21
Przecież Jackie też się puszczała co nie było żadną tajemnicą
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo