Aleida March – kobieta życia Che Guevary

Jedni uznają go za najsłynniejszego rewolucjonistę wszech czasów, dla innych jest zbrodniarzem splamionym krwią. Ona wspomina go jako czułego i wrażliwego męża.
Aleida March – kobieta życia Che Guevary
http://www.litkicks.com
23.10.2016

Aleida March urodziła się w 1937 r. w kubańskim mieście Santa Clara, ale wychowywała się w pobliskiej wiosce. Była piątym, najmłodszym dzieckiem ubogich rolników. Wychowywała się w ogromnej biedzie, dlatego już w młodym wieku zaczęła interesować się rewolucyjnymi hasłami głoszonymi przez tzw. Ruch 26 Lipca, założony przed braci Fidela i Raula Castro, którzy domagali się przekazania ziemi chłopom, nacjonalizacji usług publicznych, industrializacji, wprowadzenia powszechnej edukacji oraz przeprowadzenia uczciwych wyborów.

Miała 20 lat, gdy przystąpiła do tej podziemnej organizacji, zmierzającej do obalenia kubańskiego dyktatora Fulgencio Batisty, skorumpowanego, brutalnie tłumiącego wszelkie przejawy niezadowolenia z jego rządów i wspieranego przez Stany Zjednoczone. Wśród bojowników, którzy w listopadzie 1956 r. rozpoczęli rewolucję znajdował się 28-letni przystojny i charyzmatyczny Argentyńczyk, Ernesto Rafael Guevara de la Serna, który zyskał przydomek Che Guevara.

Bulwersująca historia Marii Antoniny: Czy miała romans z własnym synem?

Szybko stał się jednym z najważniejszych dowódców partyzanckich. Podwładni darzyli go dużym szacunkiem, choć potrafił być szorstki i bezwzględny – kazał rozstrzeliwać dezerterów, donosicieli i zdrajców. Aleidę poznał w 1958 r., podczas jednej z akcji młoda kobieta przekazała mu przesyłkę, którą niosła ukrytą pod ubraniem, było to 50 tys. pesos. Che Guevara zaproponował jej wówczas, żeby została pielęgniarką w jego oddziale, ale March zdecydowanie odrzuciła ofertę. „Nie po to dwa lata działałam w podziemiu – żądam włączenia mnie do oddziału partyzantów!” – stwierdziła stanowczo, czym bardzo ujęła komendanta.

Aleidę trafiła do oddziału Che Guevary i była coraz bardziej zafascynowana jego osobą. „Działaliśmy pod wodzą człowieka, który kruszył wszystkie nasze wątpliwości i umacniał odwagę. Mój podziw dla Che był nawet silniejszy od romantycznych uczuć, które względem niego żywiłam” – napisała po latach we wspomnieniowej książce „Mój Che. Bardzo intymnie”.

Aleida March

Fot. Wikipedia

Z czasem między nimi rozkwitło uczucie, choć słynny rewolucjonista teoretycznie był już zajęty – kilka lat wcześniej jego żoną została pochodząca z Peru lewicowa ekonomistka Hilda Gadea. Miał z nią córkę Hildy, co jednak nie przeszkadzało Che w romansowaniu z Aleidą.

Niedługo później March zaszła w ciążę, ale poroniła. Guevara był jednak przekonany, że kobieta dokonała aborcji, bo nie chciała urodzić nieślubnego dziecka. Dlatego postanowił się jej… oświadczyć. Zrobił to zresztą w bardzo osobliwym momencie – podczas dyktowania listu do żony (Aleida pełniła wówczas funkcję sekretarki Che).

Z Gadeą rozwiódł się w maju 1959 r, a już w czerwcu poślubił March. Skromna ceremonia odbyła się w wojskowym forcie La Cabaña, w podróż poślubną Guevara zabrał Aleidę do Tarary, nadmorskiego miasteczka niedaleko Hawany. Dzień po ślubie w ich domu pojawiła się kilkuletnia Hildy, czyli córka z pierwszego małżeństwa Che. „Jej matka przysłała ją jako prezent ślubny, sądząc, że w ten sposób zrobi nam na złość” – wspominała Aleida.

Aleida March

http://www.litkicks.com

Wtedy słynny rewolucjonista tak naprawdę poznał córkę, z którą wcześniej nie miał praktycznie kontaktu. Niewiele czasu poświęcał też dzieciom urodzonym przez drugą żonę: Aleidzie, Camilo, Celii oraz Ernesto. Wolał bowiem zajmować się wcielaniem w życie rewolucyjnych ideałów.

Po obaleniu Batisty Guevara został prezesem banku narodowego Kuby, a w latach 1961-1965 pełnił urząd ministra przemysłu. Jednak praca za biurkiem szybko zaczęła go nudzić. Na początku 1965 r. napisał słynny list do Fidela Castro, w którym zrezygnował ze wszystkich piastowanych przez siebie funkcji i honorowego obywatelstwa kubańskiego, oświadczając, że wyrusza na „nowe pola bitwy”.

Niedługo później pojawił się w Kongo jako Ramón Benítez i stanął na czele niewielkiego oddziału wspierającego marksistowski ruch „Simba”. Po nieudanym „eksporcie rewolucji” wrócił na Kubę, ale szybko uznał, że jest bardziej potrzebny w Boliwii, gdzie zamierzał stanąć na czele kampanii partyzanckiej przeciwko rządom generała Rene Barrientosa.

Gudrun Ensslin – córka pastora, która została terrorystką

Aleida March

Fot. Wikipedia

Tymczasem Aleida musiała samotnie zmagać się z wychowywaniem czwórki dzieci. Ojciec pisał do niej czasami listy ze swoich wypraw. „Przekaż całusy małym owocom moich lędźwi, a także wszystkim przyjaciołom. Tobie ślę pocałunek wypełniony tęsknotą i smutkiem. Twój biedny, zuchwały mąż” – brzmiał jeden z nich.

W międzyczasie Che wdawał się romanse, m.in. z Lidią Lopez, która urodziła mu syna Omara Pereza. Słynny rewolucjonista przekazywał nawet pieniądze na jego utrzymanie, ale nie wspomniał o chłopcu pisząc przed wyjazdem do Boliwii ostatni list do piątki legalnych dzieci.

„Wasz ojciec był człowiekiem, który działał najlepiej jak mógł i był absolutnie wierny swoim przekonaniom. Rośnijcie na dobrych rewolucjonistów. Studiujcie ciężko i wytrwale aż do opanowania techniki, która da wam władzę nad naturą. Pamiętajcie, że ta rewolucja jest bardzo ważna i uczy, że każdy z nas, w pojedynkę, nic nie znaczy. A głównie, zachowajcie zawsze zdolność do jak najgłębszego odczuwania wszelkiej niesprawiedliwości, dokonującej się gdziekolwiek w świecie. To najpiękniejsza cecha rewolucjonisty” – notował Che.

Aleida March

http://www.litkicks.com

8 października1967 r. boliwijski wąwóz Yuro, gdzie słynny rewolucjonista obozował z garstką partyzantów, został zaatakowany przez wojska rządowe. Rannego w bitwie Che wzięto do niewoli, a następnego dnia, z rozkazu prezydenta Berrientosa, zastrzelono. Jego ciało pogrzebano w nieznanym miejscu, by zapobiec pielgrzymkom i rozwojowi jego kultu.

Aleida bardzo przeżyła śmierć męża. Wdową i sierotami zaopiekował się Fidel Castro, który zabrał na pewien czas rodzinę do swojego domu. Żona rewolucjonisty wciąż mieszka w Hawanie, jest dyrektorką Centro de Estudios Che Guevara, czyli centrum badań na życiem i działalnością słynnego męża.

Przeczytaj także: Co zrobi Donald Trump, jeśli wygra wybory?

RAF

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.10.2016 13:41
Więcej takich artykułów poproszę :) w końcu coś co da się przeczytać :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo