Czy szczerość zawsze się opłaca? (Nie - zwłaszcza jeśli partner pyta Cię, z iloma facetami spałaś!)

„Szczerość nie popłaca i z przyjaciół nas ogołaca” – głosi ludowe powiedzenie. Czy faktycznie nie warto mówić całej prawdy?
Czy szczerość zawsze się opłaca? (Nie - zwłaszcza jeśli partner pyta Cię, z iloma facetami spałaś!)
Fot. Thinkstock
11.10.2016

„Dostałam po nosie za szczerość” – przyznaje w „Twoim Imperium” znana aktorka Joanna Kurowska. „Za to, że przyznałam się do stosowania mezoterapii, botoksu i nie wykluczam poddania się w przyszłości operacji plastycznej. Teraz mój wygląd jest nieprzyjemnie dla mnie komentowany, szczególnie w internecie. Mówi się, że poszłam „pod nóż”. A to nieprawda. Już nie dam się namówić na zwierzenia” – dodaje gwiazda.

Nadmiernej szczerości żałuje nawet znana celebrytka Natalia Siwiec, która w licznych wywiadach chętnie opowiadała o poprawianiu piersi czy nosa. Jak twierdzi wszyscy to robią, ale nikt o tym nie mówi. „I teraz jestem napiętnowana, bo się przyznałam. A ci, którzy o tym nie mówili pozostają w sferze niewiadomej. Ale też nie mam z tym jakiegoś ogromnego problemu” – twierdzi w rozmowie z Łukaszem Jakóbiakiem.

Dlaczego kobiety kłamią na temat swojego dziewictwa? 20 wyznań, które dają do myślenia

Problem ze szczerością mają nie tylko gwiazdy show-biznesu. „Od małego mama mówiła mi, że powinnam być szczera, bo jak powiem komuś prawdę w oczy, to na pewno będę bardziej szanowana. Dorosłe życie nauczyło mnie, że tak jednak nie jest. Ludzie nie chcą słyszeć prawdy i szczerości, nawet jeżeli cię o to proszą! W głębi oczekują tylko pochlebstw i miłych słówek” – przekonuje Zuzanna.

„Jeśli coś mi nie odpowiada, to nie ukrywam tego. Dotyczy to relacji zarówno ze znajomymi, jak i z chłopakiem. W ten sposób unikam zbędnych nieporozumień” – tłumaczy Daria. „Oczywiście są kwestie, które wolę zachować dla siebie. Wiadomo, że nie powiem komuś, że jest za gruby albo głupi. Stosuję szczerość w granicach rozsądku, choć i tak nie wszyscy to rozumieją. Jednak według mniej najgorsza prawda jest lepsza od najpiękniejszego kłamstwa” – dodaje.

Mówienie prawdy prosto z mostu uważam za brak taktu i wyczucia. Nie sztuką jest powiedzieć, co się myśli, sztuką jest powiedzieć to tak, żeby nikt nie czuł się po tym źle. Poza tym moim zdaniem kobieta powinna mieć swoje sekrety, zarówno przed facetem, jak i przyjaciółkami. Mówienie wszystkiego na dłuższą metę raczej szkodzi niż pomaga” – twierdzi Magda. „Każdy z nas ma pewien obszar swojej własnej intymności. Wymaganie od innych, by zwierzali się ze wszystkiego jest ograniczeniem ich wolności” – dodaje.

nadmierna szczerość

Fot. Thinkstock

Czy warto być zawsze szczerą? Oczywiście, choć niekiedy mówienie całej prawdy nie jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w związku. Zdecydowanie należy rozmawiać, zwierzać się, poruszać trudne tematy i wspólnie rozwiązywać kwestie, które rodzą problemy. Jednocześnie powinnyśmy zastanowić się, co partner chciałby usłyszeć, gdy na przykład pyta nas o poprzedni związek. Prawdę? Niekoniecznie. Raczej woli się przekonać, że były facet nie dorastał mu do pięt i z nikim nie było nam tak dobrze jak z obecnym mężczyzną. Każda inna odpowiedź może być ciosem dla męskiego ego i zachwiać poczuciem wartości partnera, co z pewnością odbije się na związku.

Najskuteczniejszą metodą jest… unikanie  rozmów na temat naszych wcześniejszych doświadczeń z mężczyznami, ponieważ czego byśmy nie powiedziały, zwykle stoimy na straconej pozycji. Kiepskim rozwiązaniem są na przykład teksty w stylu: „on nie miałby nic przeciwko temu” albo „on nosił dżinsy, a nie bojówki”. Z dużym prawdopodobieństwem dla naszego obecnego partnera wszelkie porównania staną się powodem pretensji i zarzutów.  

nadmierna szczerość

Fot. Thinkstock

Nienajlepszym pomysłem jest również prezentowanie zestawień, w których mężczyzna wypada lepiej od poprzednika. Teoretycznie komplement „jesteś mądrzejszy niż on” powinien zaspokoić męską próżność, ale w praktyce możemy zostać oskarżone, że „mówimy tak tylko po to, żeby sprawić przyjemność, a myślimy zupełnie inaczej”.

Kobiety powinny być wyjątkowo ostrożne w ujawnianiu swojej przeszłości seksualnej, szczególnie, jeżeli była udana. Potwierdza to raport „Zaburzenia seksualne u mężczyzn – obraz problemu oczami kobiet i mężczyzn malowany” przygotowany przez agencję On Board PR Ecco Network, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Okazuje się, że zwierzenia o udanym życiu seksualnym w przeszłości mogą negatywnie wpływać na samopoczucie trzech na czterech mężczyzn. Jakie reakcje wywołują? Co drugi facet czuje lęk przed rozczarowaniem partnerki. 20 proc. załamuje się albo wręcz przeciwnie – zaczyna demonstrować gotowość do seksu, interesując się innymi partnerkami. Co piąty mężczyzna przygnieciony  kobiecymi wspomnieniami rozważa zakończenie związku.

Zobacz również: Co każda kobieta chciałaby powiedzieć facetowi, z którym straciła dziewictwo?

nadmierna szczerość

Fot. Thinkstock

Dlatego pytania o „eks” lepiej zbywać krótkimi stwierdzeniami w rodzaju „nie pamiętam”, „to zamknięty rozdział” albo „teraz nie ma to dla mnie żadnego znaczenia”.

Nie zawsze warto też być szczerą w ocenie wyglądu partnera. Wytykanie mu piwnego brzuszka, łysiny czy noszenia nieświeżej bielizny może bowiem wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast mobilizacji i nabrania chęci do pracy nad sobą, facet potrafi popaść w marazm albo kompleksy. Warto zastosować za to sprawdzone sztuczki – kupić mu w prezencie fajną koszulę albo razem zapisać się na siłownię.

nadmierna szczerość

Fot. Thinkstock

Pamiętajmy też, że nie każda okoliczność sprzyja szczerości. Fatalnym momentem na wyznawanie prawdy jest na przykład kłótnia między partnerami. W nerwach możemy wykrzyczeć ją w zbyt mocnych słowach i zranić mężczyznę. „Kiedyś w czasie awantury wygarnęłam mężowi, że mimo 40-tki na karku do niczego w życiu nie doszedł i do dziś mi wypomina, ze uznaję go za nieudacznika. Trochę faktycznie tak uważam, ale chyba byłam zbyt szczera” – przyznaje Klaudia.

Jeśli chcemy powiedzieć facetowi o czymś ważnym, zróbmy to spokojnie i w zdecydowanie bardziej sprzyjającej atmosferze. Szczere słowa, nawet trudne, są wówczas łatwiejsze do „strawienia”.

RAF

Zobacz również: Geny wpływają na to... kiedy stracimy dziewictwo!

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 13.10.2016 12:10
Jak mu coś nie pasuje to jego problem.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 12.10.2016 00:57
zenadix
odpowiedz

Polecane dla Ciebie