Kremlowska księżniczka, czyli opowieść o Galinie Breżniew

Kochała diamenty, szybkie samochody, mężczyzn i alkohol. Niczego z tej listy jej nie brakowało, bo była córką przywódcy Związku Radzieckiego…
Kremlowska księżniczka, czyli opowieść o Galinie Breżniew
Fot. Wikipedia
07.05.2016

O dzieciństwie Galiny niewiele wiadomo. Urodziła się 18 kwietnia 1929 roku w Swierdłowsku, mieście położonym u stóp Uralu, gdzie jej ojciec, Leonid Breżniew pracował jako geodeta. Był wówczas mało znaczącym działaczem partii komunistycznej. Jego kariera nabrała rozpędu dopiero podczas II wojny światowej – pełnił funkcję komisarza politycznego w Armii Czerwonej. W 1956 r. został członkiem prezydium Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, a w 1964 r. stanął na czele pałacowego przewrotu, który obalił Nikitę Chruszczowa. Breżniew objął wówczas urząd I sekretarza KC KPZR i przez kolejne 18 lat był najpotężniejszym przywódcą bloku komunistycznego. Galina zyskała wówczas przydomek „czerwona księżniczka”.

Od najmłodszych lat cechował ją krnąbrny charakter. Już jako mała dziewczyna odmówiła wstąpienia do Komsomołu, czyli komunistycznej organizacji młodzieżowej, której nadrzędnym celem była przede wszystkim ideologiczna indoktrynacja dzieci i młodzieży. Później uznała, że nie ma ochoty studiować, bo stopnie naukowe do niczego nie są jej potrzebne. Mając tak wysoko postawionego w hierarchii partyjnej ojca, faktycznie nie musiała specjalnie się wysilać, by realizować zachcianki, a tych Galinie nigdy nie brakowało.

Krystyna Skarbek – najsłynniejsza agentka II wojny światowej

Afera brylantowa

Córka Breżniewa miała słabość do mężczyzn. W wieku 22 lat po raz pierwszy stanęła na ślubnym kobiercu, a jej mężem został dwukrotnie starszy Jewgienij Miłajew, światowej sławy cyrkowy akrobata. Małżeństwo przetrwało dziesięć lat, a wybranek Galiny zapisał się w historii radzieckiej… motoryzacji. Z tournée po Europie przywiózł teściowi Opla Kapitana. Breżniew był tak zachwycony tym samochodem, że polecił miejscowym inżynierom skonstruowane podobnego auta. Tak powstała słynna Wołga.

Galina nie była zbyt wierną żoną i wzorową panią domu, dlatego małżonkowie rozstali się, a córka Breżniewa kilka miesięcy później zakochała się w Igorze Kio, znanym radzickim iluzjoniście, który pochodził z cyrkowej rodziny i już w wieku 15 lat urządzał magiczne pokazy, którymi zachwycał otoczenie. W latach 70. i 80. był jedną z największych gwiazd radzieckiej rozrywki.

Galina Breżniew

Fot. Wikipedia

Na początku lat 80. moskiewskimi elitami wstrząsnęła tzw. afera brylantowa. W grudniu 1981 r. doszło do napadu na mieszkanie znanej artystki cyrkowej Iriny Bugrimowej. Włamywacze rozbili sejf i ukradli unikatową kolekcję biżuterii. Śledztwo wykazało, że zleceniodawcą bandyckiej akcji był Borys Buriadze, ówczesny kochanek Galiny, która – według szefa KGB Jurija Andropowa – zajmowała się przemytem brylantów. Informacje dotarły do Breżniewa. Schorowany już i zniedołężniały I sekretarz próbował zatuszować sprawę, ale jego akcje gwałtownie spadły. Rok później umarł, a na czele partii stanął Andropow, który postanowił rozliczyć się z „czerwoną księżniczką”.

Mieszkanie jak melina

Po śmierci Breżniewa sytuacja Galiny, przyzwyczajonej do luksusowego życia, mocno się skomplikowała. Nowe władze nie odebrały jej wprawdzie od razu ogromnego moskiewskiego mieszkania, ale z czasem musiała zacząć wyprzedawać majątek, m.in. kolekcję sportowych samochodów. Coraz częściej zaglądała także do kieliszka. Choć lubiła alkohol już wcześniej, w drugiej połowie lat. 80., gdy rozpadało się sowieckie imperium i szukano rozliczeń na byłych prominentach, Galina uzależniła się od wysokoprocentowych trunków.

Galina Breżniew

Fot. Wikipedia

„Codziennie dzwoniła do mnie pijana i skarżyła się, że ją okradli kompani od kieliszka. (...) W jej mieszkaniu zawsze zastawałam jakichś bezdomnych i alkoholików. Leżeli na podłodze w kuchni i na kanapie w pokoju. (...) Zdawałam sobie sprawę, że prędzej czy później po prostu menele po pijanemu ją zamordują...” – wspomina córka Galiny, Wiktoria.

Przeczytaj także: Czy kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni?

Czary goryczy dopełniło aresztowanie Jurija Czurbanowa, 14 stycznia 1987 r. Mąż Galiny został wykluczony z partii, pozbawiony stopnia wojskowego i odznaczeń, a rok później skazany na 12 lat ciężkiego więzienia pod zarzutem nadużywania stanowiska służbowego i przyjęcia łapówek o łącznej kwocie 91 tysięcy rubli.

Galina Breżniew

Fot. Wikipedia

W czasie pobytu Czurbanowa za kratkami Galina zdecydowała się z nim rozwieść. Podobno później poślubiła jeszcze młodszego o blisko 30 lat mężczyznę, ale niewiele o nim wiadomo. Jej stan zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, był coraz gorszy. Regularnie trafiała do szpitala psychiatrycznego, a choroba alkoholowa czyniła coraz większe spustoszenie w organizmie.

Galina Breżniew zmarła 1 lipca 1998 r. Miała 69 lat. Jej ojciec jest uznawany przez współczesnych Rosjan za najlepszego przywódcę w XX wieku.

RAF

Galina Breżniew

Fot. Wikipedia

Z Galiną ożenił się w 1962 r. i rozwiódł… dziewięć dni później. Małżeństwo nie spodobało się bowiem Breżniewowi, w efekcie czego służby specjalne przeprowadziły „rozmowę” z Igorem Kio i usunęły wszelkie urzędowe adnotacje dotyczące ślubu.

Trzeciego męża znalazł córce Breżniew, mający już dość nietrafionych – jego zdaniem – wyborów uczuciowych Galiny. Dlatego w 1971 r. poślubiła partyjnego aparatczyka Jurija Czurbanowa, który dzięki wsparciu teścia zaczął robić błyskotliwą karierę, dochodząc do stanowiska zastępcy ministra spraw wewnętrznych ZSRR.

Byli małżeństwem przez 20 lat, ale Galina miała po drodze kilka romansów, m.in. z młodym solistą baletowym Marisem Liepą i znanym śpiewakiem Borysem Buriadze. Drugi z nich stał się sprawcą ogromnych kłopotów córki Breżniewa.

Dlaczego zginęła Sharon Tate?

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.08.2016 04:10
Jest film fabularny o jej życiu, produkcji rosyjskiej pt. Galina. Bardzo ciekawy. Jest też inny, ale już bardziej fantazyjny o tej aferze brylantowej pt. W pogoni za brylantami. Super ciekawy. Są na youtube, niestety w wersji rosyjskiej, ale każdy , kto trochę pomysli na pewno je zrozumie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.05.2016 14:49
super, chetnie przeczytałabym cos wiecej o jej zyciu.
odpowiedz
xxx (Ocena: 5) 07.05.2016 14:12
bardzo fajny tekst, dzięki. oby więcej takich.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.05.2016 00:44
Nareszcie porządny artykuł! Tak trzymać :)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo