Joanna Hoffman - Polka, która pracowała ze Stevem Jobsem

Była jedną z najważniejszych osób w otoczeniu Steve’a Jobsa. Świetnie się z nim dogadywała, miała na niego duży wpływ. A jednak o jej dokonaniach dla Apple’a w Polsce wciąż mówi się niewiele.
Joanna Hoffman - Polka, która pracowała ze Stevem Jobsem
https://www.instagram.com/freshcity.kz/
27.02.2016

Kate Winslet ma szansę na drugiego w swojej karierze Oscara – nominowano ją w kategorii „najlepsza aktorka drugoplanowa” za film „Steve Jobs”. Winslet pierwszorzędnie odegrała w nim rolę Joanny Hoffman, Polki, która była prawą ręką twórcy potęgi Apple’a. Za tę rolę Brytyjka otrzymała już Złotego Globa.

Dlaczego kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni? Czas to zmienić!

Rola Kate Winslet jest ważna, bo przywraca Joannie Hoffman należne miejsce wśród najbliższych współpracowników wielkiego wizjonera Steve’a Jobsa. Polka urodziła się 27 lipca 1955 roku. Jej ojcem jest znany reżyser Jerzy Hoffman, twórca takich kultowych filmów jak „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Trędowata”, „Znachor”, „Ogniem i mieczem” czy „1920. Bitwa Warszawska”, matką natomiast pochodząca z Armenii Marlena, pierwsza żona reżysera, którą Hoffman poślubił jeszcze podczas studiów, jednak małżeństwo nie przetrwało. Z matką poza granicami Polski Joanna mieszkała do 10. roku życia. Następnie zamieszkała z ojcem w Warszawie. Bliscy nazywali ją Anulą. Gdy matka związała się z Amerykaninem i przeniosła do Buffalo w stanie Nowy Jork, dorastająca Joanna wkrótce się do nich sprowadziła.

Od archeologii do komputerów

Od dziecka wyróżniała się nieprzeciętnym intelektem. Błyskawicznie nauczyła się angielskiego, była pilną uczennicą. Studiowała na prestiżowym Massachusetts Institute of Technology (Cambridge w stanie Massachusetts) oraz na University of Chicago. Interesowała się m.in. antropologią, fizyką, miała smykałkę do języków obcych. Otworzyła przewód doktorski z archeologii – w 1979 roku została wysłana do Iranu na wykopaliska. Po drodze zatrzymała się w Polsce, by odwiedzić babcię i do Iranu już nie dotarła – musiała wracać do Stanów Zjednoczonych, ponieważ w kraju, do którego jechała, wybuchła rewolucja.

Apple

https://www.instagram.com/freshcity.kz/

W wywiadzie dla Polskiego Radia Jerzy Hoffman powiedział, że Joanna jest dzisiaj jego najlepszym przyjacielem. „Mówi i pisze po polsku, stara się również regularnie odwiedzać rodzinę w naszym kraju”. Natomiast w rozmowie z Jackiem Szczerbą reżyser wyznał, że jest dumny z dokonań swojej córki.

Według doniesień „Daily Mail” Joanna Hoffman wiedzie spokojne życie – unika rozgłosu, spotyka się z przyjaciółmi, praktycznie nie udziela wywiadów.

Szykowne akcesoria biurowe dla zapracowanej estetki ♥

RAF

Apple

https://www.instagram.com/freshcity.kz/

Jej droga do Apple’a zaczęła się od wykładu w Xerox PARC (Xerox Palo Alto Research Center), ośrodku badawczym słynnej firmy Xerox. Palo Alto, miasto w stanie Kalifornia, położone jest w Dolinie Krzemowej – centrum tzw. nowych technologii, głównie przemysłu komputerowego. Podczas wykładu Joanna poznała Jefa Raskina, eksperta z dziedziny interakcji człowieka z komputerem i pomysłodawcę komputera Macintosh. Źródła podają, że Joanna i Jef przeprowadzili ze sobą burzliwą dyskusję na temat komputerów – rozmawiali o tym, jak powinny wyglądać i w jaki sposób powinny poprawiać jakość naszego życia.

Polka zrobiła na Raskinie tak duże wrażenie, że zaproponował jej, aby przyszła na rozmowę do Apple’a. I tak oto w październiku 1980 roku Joanna Hoffman jako piąta osoba dołączyła do zespołu NeXT pracującego nad Macintoshem. Obracała się w męskim towarzystwie – była jedyną kobietą tak blisko współpracującą z Jobsem. Szybko wypracowała sobie ważną pozycję w firmie. Została szefową marketingu w Apple’u – sprowadziła Maca do Europy i Azji. Stworzyła również pierwszy szkic instrukcji dla użytkowników Macintosha.

Apple

https://www.instagram.com/freshcity.kz/

Jak równa z równym

Walter Isaacson, autor biografii twórcy potęgi Apple’a, pisze o niej, że była „jedną z osób mającą w sobie dość siły, by przeciwstawiać się Jobsowi”. Joanna Hoffman doskonale wiedziała, jak z Jobsem rozmawiać. Kate Winslet powiedziała w jednym z wywiadów, że Steve jej nie onieśmielał – widziała go jako równego sobie. Dla Jobsa nie miało zresztą znaczenia, jakiej płci jest jego współpracownik: kobiety traktował na równi z mężczyznami. Liczyły się dla niego talent i umiejętności. Koledzy z Apple’a na początku lat 80. przyznali Polce nagrodę dla osoby, która potrafiła… najskuteczniej przeciwstawić się Jobsowi.

Mój szef mnie prześladuje

Podczas pracy nad rolą Joanny Kate Winslet spędziła z Polką sporo czasu. „To najbardziej inspirująca postać, jaką kiedykolwiek grałam. Była nadzwyczajną, przebojową kobietą z Europy Wschodniej, która jako jedna z niewielu potrafiła przemówić Steve’owi do rozsądku, a on jej słuchał. Jako jedyna potrafiła na niego nakrzyczeć, potrafiła nad nim zapanować” – wyznała brytyjska aktorka (cytat za film.dziennik.pl). Winslet zdradziła także, że uwielbiała spędzać czas z Joanną i słuchać jej opowieści o Jobsie, dzięki którym poznała łagodniejszą i przyjemniejszą twarz twórcy Apple’a.

Apple

https://www.instagram.com/freshcity.kz/

Również Joanna Hoffman nie kryje zadowolenia, że zagrała ją Winslet. „Błyskawicznie się dogadałyśmy” – przyznała. Joanna i Steve lubili się. W filmie Danny’ego Boyle’a Joanna ukazana jest jako jedna z najważniejszych osób w otoczeniu twórcy Apple’a – czego nie można powiedzieć o filmie „Jobs” z 2013 roku (tytułową rolę zagrał w nim Ashton Kutcher, natomiast w rolę Joanny Hoffman wcieliła się niewymieniona w czołówce Abigail McConnell).

Ojciec dumny z córki

Na początku lat 90. Joanna Hoffman była wiceszefową marketingu w General Magic, firmie powstałej z inicjatywy Apple’a, która zajmowała się pracą nad osobistymi inteligentnymi komunikatorami (General Magic zlikwidowano w 2002 roku). W 1995 Joanna zrezygnowała z pracy, by móc spędzać więcej czasu z rodziną. Jej mężem jest Francuz Alain Rossmann, który należał do zespołu pracującego nad Macintoshem. Mają dwóch dorosłych synów – Jeremy’ego i Gabriela, którzy poszli w kierunku wytyczonym przez rodziców i zajmują się branżą komputerową. Rodzina mieszka w Palo Alto w pięknym domu kupionym od amerykańskiej poetki i eseistki Kathleen Norris.

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2016 13:11
w końcu coś porządnego
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2016 12:58
Super artykuł :)
odpowiedz
Ja (Ocena: 5) 27.02.2016 08:06
Brawo papilocie więcej takich artykułów
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo