Nie wyglądam na swój wiek

29-letnia Weronika bardzo narzeka na swój młody wygląd. Zazdrości koleżankom zmarszczek.
Nie wyglądam na swój wiek
gratisography.com
21.11.2015

To jeden z największych paradoksów kobiecości. Kiedy jesteśmy młode, chcemy wyglądać jak najbardziej dojrzale. Wraz z upływem czasu wizualnie się odmładzamy. Kult idealnego ciała sprawia, że kremy przeciwzmarszczkowe stosują już 20-latki, a statystyczna kobieta po trzydziestce zaczyna się zastanawiać nad operacją plastyczną. Poznajcie kogoś, kto nigdy nie będzie miał podobnych zmartwień. Wiktoria zrobiłaby wszystko, aby wreszcie wyglądać na swój wiek, a może nawet nieco się postarzeć.

Niedawno skończyła 29 lat, ale wciąż proszona jest o udowadnianie swojej pełnoletności. Wzbudza podejrzenia mężczyzn, którzy obawiają się bliskich kontaktów z kimś tak młodym, a jej kariera zawodowa to nieustanne udowadnianie, że zdążyła już ukończyć studia, a nawet zdobyć doświadczenie. Sama twierdzi, że mylona jest z małą dziewczynką i coraz częściej tak właśnie się czuje.

Młody wygląd to dla niej największy życiowy problem. W czym jeszcze jej przeszkadza?

młody wygląd

fot. pixabay.com

Papilot.pl: Chyba nie ma większego komplementu dla kobiety, niż powiedzenie, że wygląda młodo. A jak ty na to reagujesz?

Wiktoria: Ja słyszę to tak często, że mam już dość. Marzę o tym, żeby choć raz ktoś stwierdził, że wyglądam dojrzale, jak na swój wiek. Albo żeby ten temat w ogóle się nie pojawił. Jak każdej kobiecie jest mi miło, kiedy ktoś doceni moją urodę. Bez dodawania, jak to ma się do mojej metryki.

A co zazwyczaj słyszysz?

Naprawdę masz tyle lat? Czy ty się w ogóle starzejesz? Wyglądasz jak dziecko! Pokaż dowód, bo nie wierzę... Reagują tak dosłownie wszyscy – kiedyś koledzy ze studiów i wykładowcy, teraz pracodawcy, lekarze, przypadkowi faceci. Mają problem z połączeniem tego, jak się zachowuję i co mówię, z tym jak wglądam. Według nich z taką dziecinną twarzą powinnam być naiwną dziewczynką.

Masz 29 lat, a twoim zdaniem wyglądasz na ile?

Bez makijażu maksymalnie jak 14-latka. Kiedy się pomaluję, to może bliżej mi do licealistki.

młody wygląd

fot. pixabay.com

Naprawdę jest się czym martwić? Wiele kobiet sporo by oddało za tak młody wygląd.

Mówią tak tylko te, które nie muszą na każdym kroku tłumaczyć i udowadniać, że są coś warte. Ja na pierwszy rzut oka kojarzę się z gimnazjalistką, która nic nie przeżyła i jeszcze niewiele wie. A prawda jest taka, że skończyłam ciężkie studia, mam już kilka lat stażu pracy, a najchętniej już dawno założyłabym rodzinę i urodziła dziecko. Z tym ostatnim jest problem, bo płeć przeciwna się mnie boi.

Czego dokładnie?

Nie siedzę w ich głowach, ale mogę to sobie wyobrazić. Żaden facet w moim wieku nie zaczepi takiej małolaty. Z jednej strony to strach, bo wyglądam jak niepełnoletnia i to może oznaczać kłopoty. Z drugiej – nawet jeśli skończyłam 18 lat, to na pewno jestem niepoważna i sama nie wiem czego chcę. Wbrew pozorom oni nie szukają kogoś takiego.

To może powinnaś sama wykazać inicjatywę?

Próbowałam wiele razy. Zaczepiałam, zagadywałam, wysyłałam koleżanki na zwiady, żeby dowiedziały się, co jeden z drugim o mnie myślą. Zazwyczaj są podejrzliwi. Widocznie nie jestem pierwszą gimnazjalistką, która chce im się przypodobać.

młody wygląd

fot. pixabay.com

Masz prawie 30 lat i pewnie byłaś już w związku. Czyli jednak się da.

To były zazwyczaj przelotne znajomości, bo niemal zawsze byłam postrzegana przez pryzmat wyglądu. Widziałam, że czują się ode mnie lepsi, mądrzejsi, bardziej odpowiedzialni. Ja jestem traktowana jak ta naiwna. Na chwilę to może nawet ciekawe doświadczenie, ale na dłużej szukają kogoś innego. Mój najdłuższy związek trwał pół roku i nigdy więcej nawet nie zbliżyłam się do tego wyniku.

Czy młody wygląd to problem jedynie w relacjach damsko-męskich?

Wizualna niedojrzałość przeszkadza mi na każdym kroku. Wiem, kim jestem i co jestem warta, ale dla innych liczy się przecież pierwsze wrażenie. Odbyłam dziesiątki rozmów o pracę i zawsze kończyło się to słynnym zdaniem „zadzwonimy do ciebie”. Nawet nie do „pani”, bo chyba kłóciło im się to z moim wyglądem. Na nic moje wykształcenie i pracowitość. Wreszcie udawało się gdzieś zatrudnić, ale nigdy nie były to moje wymarzone firmy.

Gdzie jeszcze dostrzegasz problem?

Odruchowo pokazuję dowód w lokalu, kiedy zamawiam alkohol albo kupuję wino w sklepie. W ten sposób unikam kłopotliwych sytuacji, bo jeśli tego nie zrobię, to one zawsze mają miejsce.

młody wygląd

fot. pixabay.com

Nie widzisz w tym niczego pozytywnego?

Czasami wmawiam sobie, że chwilę pocierpię, ale kiedyś będę zadowolona ze swojego wyglądu. Koleżanki zaczną się starzeć, a ja ciągle będę taka sama. Mam tylko nadzieję, że do tego czasu uda mi się zrobić wymarzoną karierę i znaleźć faceta, który dostrzeże we mnie coś więcej, niż tylko dziewczęcą buźkę.

Próbowałaś się w jakiś sposób postarzeć?

Od dawna ubieram się jedynie w czernie i szarości. Kolory odpadają, bo wyglądam wtedy jeszcze bardziej żałośnie. Mam zdrową i ładną cerę, ale i tak muszę się mocno malować. Walczę o to, żeby dodać sobie chociaż rok do metryki. Był taki czas, kiedy myślałam nawet o ostrzyknięciu twarzy czymkolwiek, byle wyglądać starzej i poważniej.

Jest taka możliwość?

Właśnie nie za bardzo, bo konsultowałam się już z lekarzem medycyny estetycznej i według niego byłoby to działanie na moją szkodę i nic nie może zrobić.

młody wygląd

fot. pixabay.com

Często porównujesz się z kobietami w twoim wieku?

Patrzę na koleżanki z nieskrywaną zazdrością. Podoba mi się to, że wyglądają na swój wiek. Lubię ich pierwsze zmarszczki, kurze łapki, szarą cerę. Wyobrażam sobie wtedy, co mogłabym osiągnąć, gdyby wreszcie czas zadziałał też na mnie. A potem patrzę w lustro i widzę to dziecko, które już dawno powinno dorosnąć. To frustrujące i bolesne.

A nie wydaje ci się, że za bardzo się na tym skupiasz, a przez to jeszcze bardziej się ograniczasz?

Czasami rzeczywiście sama się blokuję, bo wyobrażam sobie, jak inni na mnie zareagują. Ale to nie wzięło się znikąd. Kobiety z twarzą dziecka prawie nikt nie szanuje.

Polecane wideo

Komentarze (37)

Ocena: 4.73 / 5
m. (Ocena: 5) 17.12.2016 21:41
Wyglądanie na 29 lat= pomarszczona twarz? No, ludzie, trzymajcie mnie...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.11.2015 19:46
psychiatra sie przyda a nie chirurg medycyny paranoiczka niezla
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.11.2015 14:22
Ja to doskonale rozumiem! Jestem trochę młodsza od Ciebie, 20 już mi dawno minęła, a mój wygląd to max 17. Malowanie nie pomaga, stonowane ciuchy też nie - efekt jest taki, że zamiast wyglądać na swój wiek, to wyglądam na wymalowaną nastolatkę. Tutaj nie ma się z czego cieszyć, wygląd naprawdęprzekłada się na wiele aspektów życia. Mój najdłuższy związek trwał też coś około roku, nie narzekam na brak powodzenia, ale często jestem traktowana po prostu protekcjonalnie. Zresztą, nie tylko w kwestii związków. Czasami ciężko mi wśród ludzi zdobyć chociaż trochę szacunku, ludziom nie przechodzi przez gardło "Pani", nie traktują mnie poważnie. Młody wygląd prowadzi do przykrych sytuacji, kiedyś na pewnym przyjęciu nieznana mi dziewczyna po prostu mnie SKARCIŁA jak gówniarę i poszła na skargę do moich rodziców. Warto dodać, że byłam już wtedy po dwudziestce, a ona była ode mnie młodsza. Takie sytuacje, w których widać brak szaucnku, zdarzają się często. Owszem, ludzie mówią, że powinnam się cieszyć. Ale z czego tu się cieszyć, kiedy wciąż jesteś gówniarą, a ludzie patrzą na ciebie krzywo, gdy pijesz piwo? Momentai to jest naprawdę upokarzające, ludzie potrafią podejść i zwrócić mi uwagę BO JESTEM ZA MŁODA NA ALKOHOL, pokazywanie dowodu to nie jest żaden problem, problemem jest podejście ludzi. A no i to, że nic na to nie da rady poradzić.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.11.2015 12:49
Też tak mam, ale w przeciwieństwie do pytanej jestem z tego zadowolona, a komentarze ludzi mnie bawią i łaskoczą moją próżność.
odpowiedz
dpblog (Ocena: 5) 22.11.2015 14:36
Co za bzdura - powinna się cieszyć młodym wyglądem. Za kilka lat będzie płakać i pukać sobie w głowę :)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie