LIST: „Pomóżcie mi wybrać NOWE IMIĘ! Muszę je zmienić, bo stare mnie ośmiesza...”

18-latka jest już zdecydowana na urzędową zmianę imienia. Nie wie tylko na jakie.
LIST: „Pomóżcie mi wybrać NOWE IMIĘ! Muszę je zmienić, bo stare mnie ośmiesza...”
25.10.2015

Szanowna Redakcjo,

proszę o opublikowanie mojego listu, bo potrzebuję pomocy. Rodzina nie chce w ogóle słyszeć o moim pomyśle, znajomi nie potrafią mi nic doradzić, więc może ktoś inny? Problemem jest moje imię, którego nienawidzę od kiedy pamiętam. Zawsze wydawało mi się strasznie kiczowate i pospolite, ale w taki zły sposób. Wolałabym mieć jakieś bardziej normalne, dlatego zdecydowałam się na zmianę.

Jestem już pełnoletnia, więc mogę to zrobić. Tylko, że wcześniej miałam mnóstwo pomysłów, a teraz, jak powinnam wreszcie pójść do urzędu, to nie wiem. Na pewno nie chodzi o mój strach. Ja się nie boję tej zmiany, bo czekałam na nią przez wiele lat. Po prostu nie chcę żałować, że zamieniłam beznadziejne imię na jeszcze gorsze. W tym przypadku to chyba niemożliwe, ale i tak jakaś niepewność jest.

Proszę Czytelniczki o doradzenie mi. Wiem, że gusta są różne, ale każde zdanie się dla mnie liczy.

 

zmiana imienia

Zacznę od tego, że imię o którym mówię, to Angelika. Samo w sobie nie jest złe, bo niby brzmi oryginalnie, a równocześnie jest znane. Nie za bardzo rozumiem, skąd moi rodzice je wzięli, bo w rodzinie zawsze podchodzono do tego tematu tradycyjnie. Kobiety noszą takie imiona jak Maria, Zofia, Magdalena, Karolina, a mężczyźni Jan, Tomasz, Piotr albo Paweł. Ładne, bo proste i źle się nie kojarzą.

Nie wiem dlaczego tak bardzo nie lubię swojego, ale to jest chyba kwestia skojarzeń. Naoglądałam się za dużo filmów i seriali, a tam jak była jakaś Angelika, to zawsze prostytutka albo jakaś kretynka. Kojarzycie jakąś postać z moim imieniem, która byłaby normalna? Zawsze patologia. I teraz ja się przedstawiam, a ludzie to sobie przypominają.

Chciałabym z tym skończyć już niedługo. Najlepiej zaraz po maturze, żeby zdążyć przed studiami i zacząć je z nowymi danymi osobowymi.

zmiana imienia

Podobają mi się imiona tradycyjne, ale sama chcę zmienić na jakieś trochę „świeższe”. Wiem, że teraz można już na dowolne, ale te światowe Jessiki i Palomy to już jest moim zdaniem przesada. Myślałam np. o:

Oliwia

Maja

Nadia

Emilia

Adrianna

Z niczym głupim mi się nie kojarzą, są teraz popularne, a chyba byłabym oryginalna. Takie imiona noszą dziewczynki urodzone niedawno, więc w moim wieku byłabym jedną z nielicznych. A przy okazji chyba bym się nie ośmieszyła, prawda?

zmiana imienia

Nie jestem aż tak przywiązana do tych moich pomysłów, więc nie musicie oceniać tylko ich. O to też proszę, ale jeśli macie własne propozycje, to byłabym wdzięczna. Może podam też imiona, które najbardziej mi się nie podobają, żeby ich uniknąć:

Nikola

Roksana

Julia

Matylda

Milena

Z tych bardziej znanych odpadają te najzwyklejsze w stylu:

Agnieszka

Magdalena

Katarzyna itp.

zmiana imienia

Mam mętlik w głowie od momentu, kiedy wiem, że wreszcie mogę to zrobić. Wcześniej sobie tylko marzyłam, bo rodzice się nie zgadzali, ale teraz nie mają nic do gadania. Dowiadywałam się już i wystarczy napisać uzasadnienie, zrobić opłatę i czekać na decyzję. Zazwyczaj jest pozytywna, co mnie akurat bardzo cieszy. Potem trzeba będzie wyrobić nowe dokumenty, ale tym się akurat nie martwię.

Jako powód podam to, że moje imię mi się nie podoba, nie utożsamiam się z nim, źle się kojarzy i ośmiesza. Wiele razy byłam przezywana z tego powodu. Wystarczyła jakaś prostytutka Angelika w filmie i od tego momentu koledzy nie dawali mi życia. Pytali, ile biorę za numerek i tak dalej. W ogóle, to Angeliki zawsze są w filmach głupie albo pracują w burdelach.

Nie wiem skąd to się wzięło, ale nie mam na to wpływu. Nie chcę mieć z tym nic wspólnego!

zmiana imienia

Pisałam, że rodzice są przeciwni, ale chyba tylko tak gadają. Jak złożę wniosek i urząd się zgodzi, to nic złego się nie stanie. Szybko się przyzwyczają i mnie poprą. Tylko muszę wybrać najlepsze i najbardziej pasujące imię, żeby to było już raz na zawsze. Pomożecie mi z tym?

Oliwia, Maja, Nadia, Emilia, Adrianna – ja wybieram z tych, ale Wy możecie zaproponować każde inne. Obiecuję, że się zastanowię. Może któreś bardziej się spodoba? Ja mam 19 lat, mieszkam w średniej wielkości mieście, na studia pewnie przeniosę się do większego. Jestem bardzo otwarta, koleżeńska, uczę się dobrze. W przyszłości chciałabym być dziennikarką albo aktorką.

Proszę o pomoc.

Angelika

Polecane wideo

Komentarze (161)
Ocena: 4.8 / 5
jola (Ocena: 5) 26.05.2020 11:38
Najbardziej lubię moje imię, Jolanta. Podoba mi się, że mało kto ma takie. Co prawda niektórzy myśla, że zdrobnienie od Jolanty to Asia, a tego imienia nie lubię, ale cieszę się że moja (wtedy czteroletnia) siostra wybrała mi takie imię :)
odpowiedz
Lilka (Ocena: 5) 28.12.2018 20:02
Z podanych przez Ciebie wybrałabym Maję. Od siebie jednak proponuję(alfabetycznie): Amanda Barbara Donata/Daria/Dagmara Ewa Gloria Hanna Ida Jowita Karolina Natalia Olga Pola Roma Sylwia Wera
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.02.2018 17:50
Uwaga jestem matką i nwm jakie imię byście wybrali zawsze ale to zawsze dzieci mają pretensje... Poczekajcie do narodzin własnych dzieci i zobaczycie jak fajnie jest słuchać że moje imię jest kiczowate nie nawidze cię i wogóle lepiej nie róbcie przykrości matce i ojcu i pozostancie przy imieniu nadanym przez rodziców
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.02.2018 17:45
Ja osobiście mam na imię Marta ale mam problem bo mam 14 lat czekam tylko do 18 i zmienię sobie na Vanessa lub Melissa
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.09.2017 10:39
Karolina, Oliwia, Justyna, Iza, Nikola Te są wg. mnie najlepsze :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie