NASTOLATKI, które należały do SEKTY (Historie prawdziwe)

Opuszczenie sekty to wyzwanie wymagające nie lada siły i odwagi.
NASTOLATKI, które należały do SEKTY (Historie prawdziwe)
12.03.2014

Fundamentalistyczny Kościół Jezusa Chrystusa w Dniach Ostatnich to radykalna sekta chrześcijańska słynąca z wielu kontrowersyjnych przekonań. Były prorok Kościoła, Warren Jeffs, znalazł się na liście 10 najbardziej poszukiwanych przestępcóww USA. Był oskarżony o utrzymywanie kontaktów seksualnych ze swoją nastoletnią żoną oraz aranżowanie małżeństw z udziałem nieletnich. Członkowie wspólnoty praktykują poligamię oraz nie godzą się na dopuszczanie osób czarnoskórych do stanu kapłaństwa.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych poglądów jest przekonanie, że grzech cudzołóstwa nie został odkupiony przez cierpienia Chrystusa na krzyżu, a zbawienie można osiągnąć wyłącznie poprzez ofiarę z własnej krwi. Tego rodzaju restrykcyjne zasady sprawiają, że życie w społecznoście Kościoła dla wielu jest bardzo trudne do zniesienia. Niektórzy opuszczają tę wspólnotę z własnego wyboru, inni dokonują tego pod przymusem.

Poznajcie młodych ludzi, którzy zrzucili z siebie kajdany sekty i teraz rozpoczynają swoje życie od nowa. Wkraczają w zupełnie obcą dla siebie rzeczywistość, w której to oni są odpowiedzialni za każdy swój krok i tylko oni decydują o tym, jak potoczy się ich dalsze życie.

Co było powodem ich ucieczki? Czy życie w zamkniętej wspólnocie religijnej będzie już zawsze kładło cień na ich przyszłości?

Ucieczka z sekty

Zack - ma 18 lat, 9 matek i 62 rodzeństwa. Jest ulubieńcem swojego ojca, Lyle`a Jeffsa - brata proroka Warrena Jeffsa, założyciela Kościoła. Życie w cieniu jednej z najbardziej wpływowych postaci wspólnoty wiązało się z wielką presją oraz ciągłą kontrolą otoczenia. Zack postanowił opuścić Kościół i odnaleźć swoją biologiczną matkę, która została wykluczona ze społeczności. Chłopak ma nadzieję, że jego decyzja umożliwi mu realizację swoich głęboko skrywanych marzeń o pójściu na studia i karierze lekarza.

Ucieczka z sekty

Matt – ma 20 lat, 9 matek i 62 rodzeństwa. Jest starszym bratem Zacka i byłym członkiem God’s Squad, paramilitarnej organizacji Kościoła, której zadaniem jest kontrola oraz utrzymywanie porządku w miasteczku należącym do sekty. Od najmłodszych lat był szkolony na ochroniarza swojego ojca – biskupa Kościoła. Żył ze świadomością, iż jednego dnia może oddać za niego życie. Po tym jak został nakryty podczas masturbacji, władze Kościoła podjęły decyzję o wykluczeniu. Stały za nią również inne czynniki – Matt zakwestionował autorytet Warrena Jeffsa po tym, jak dowiedział się, że ów poślubił i zgwałcił 12-letnią dziewczynkę.

Ucieczka z sekty

Angie – ma 21 lat, 2 matki oraz 19 rodzeństwa. Sama o sobie mówi, że jest chłopczycą, uwielbia chodzić na polowania i łowić ryby. Do swojej społeczności zraziła się, gdy władze Kościoła zakazały pływania w rzekach i jeziorach, zabroniły pikników oraz innych form aktywności na świeżym powietrzu, argumentując, że takie spędzanie czasu jest grzechem w oczach Boga, a woda kontrolowana jest przez diabła. Mimo decyzji o ucieczce z sekty, Angie nadal uważa, że Warren Jeffs jest posłańcem Boga i nie wierzy w oskarżenia pod jego adresem.

Ucieczka z sekty

Connie – ma 19 lat, 2 matki i 18 rodzeństwa. Wychowała się w jednej z najbardziej poważanych we wspólnocie rodzin, należących do uprzywilejowanej kasty zwanej United Order. Mimo, iż zdecydowała się na opuszczenie Kościoła, dziewczyna nie uważa jego nauk za opresyjne i nadal wierzy w nieomylność proroka Warrena Jeffsa. Motywacją do ucieczki był lęk przed przymusowym poślubieniem o wiele starszego mężczyzny – scenariuszem, którego obawia się większość dziewcząt żyjących we wspólnocie. Rodzina Connie nie wie, że dziewczyna zakochała się w Codym, chłopaku, który już jakiś czas temu postanowił opuścić łono Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Ucieczka z sekty

Martha – ma 18 lat, 2 matki i 24 rodzeństwa. W przeciwieństwie do swoich koleżanek, należy do drugiej grupy społecznej tzw. Skruszonych (Repentant), której członkowie są uznawani za grzeszników winnych wzorować się na rodzinach z United Order. Martha od dawna kwestionowała niektóre zasady panujące w Kościele i szukała odpowiedzi na liczne pytania. W wieku 14 lat została zgwałcona przez dorosłego członka wspólnoty. Gdy zwróciła się o pomoc do biskupa Kościoła, Lyle`a Jeffsa, usłyszała, że nie doszło do aktu przemocy, w związku z czym nie może liczyć na zmycie grzechu, którego się dobrowolnie dopuściła.

Ucieczka z sekty

Linda – ma 22 lata, 32 matki i 306 rodzeństwa. Jej ojczymem jest Wendell Nielsen, jeden z najbardziej wpływowych członków wspólnoty, przynależący do uprzywilejowanej kasty United Order. Decyzja o ucieczce z Kościoła kosztowała ją wiele nerwów i niepewności, jednak wsparcie pozostałych dziewczyn pomogło jej przetrwać te trudne chwile. Kilka lat temu ojciec Lindy trafił do więzienia za aranżowanie małżeństw nieletnich oraz milczące przyzwolenie na gwałty (które przez wspólnotę były postrzegane jako konsumpcja małżeństwa). Mimo zgromadzonych dowodów, dziewczyna nie wierzy w winę ojca.

Źródło: „Ucieczka z sekty”, TLC, środa, godz. 22:30

Polecane wideo

Komentarze (13)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 16.03.2014 18:34
MULTIKINO ROZDAJE BILETY! Z okazji urodzin Multikino rozdaje bilety do wykorzystania w dowolnym czasie. Zapisz się po odbiór darmowych wejściówek już teraz: odbieramy-bony.pl/multikino/e6896 Promocja do wyczerpania zapasów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.03.2014 14:17
yyyyyyyyyy....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.03.2014 23:46
dobrze mówi, polać jej
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.03.2014 19:29
Dlaczego nie napiszecie, że Kościół Jezusa Chrystusa w Dniach Ostatnich to inaczej mormoni? Więcej ludzi skojarzy...
zobacz odpowiedzi (1)
anna (Ocena: 5) 12.03.2014 12:49
Niesamowite jest, że w dzisiejszych czasach ciągle funkcjonują takie wspólnoty... Żyjemy razem w jednym mieście i nie mamy pojęcia co się dzieje w mieszkaniu obok. Najciemniej pod latarnią
odpowiedz

Polecane dla Ciebie