8-letnia Jemenka kobietą roku „Glamour”

Walczyła o godność dziecka, wystąpiła o rozwód. Stanęła obok Nicole Kidman, Hilary Clinton i Condoleezy Rice.
8-letnia Jemenka kobietą roku „Glamour”
18.11.2008

Nojoud Ali, choć ma zaledwie 8 lat, już jest bohaterką. W Jemenie, kraju, w którym rządzi muzułmańskie prawo, postanowiła walczyć o swoją godność. W wieku 8 lat ojciec wydał ją za mąż za starszego o dwadzieścia dwa lata mężczyznę. Dziewczynka w kwietniu zgłosiła się do sądu, chciała rozwodu, mówiła, że jest wykorzystywana seksualnie. Jednak formalnie jej małżeństwo nie mogło zostać unieważnione, ponieważ była niepełnoletnia.

Sytuacja mogłaby się skończyć tragedią, gdyby na korytarzu nie spotkała sędziego, który zainteresował się jej losem. On też nakazał aresztowanie ojca Nojoud i jej męża. Dziewczynka opowiedziała dziennikarzom szczegóły swojej dramatycznej historii:

Ojciec bił mnie i mówił, że muszę poślubić tego mężczyznę, bo jeśli nie, to mnie zgwałcą i żadne prawo ani szejk w tym kraju mi nie pomogą. Nie chciałam, ale nie mogłam nic zrobić. Prosiłam i błagałam moją matkę i ojca, i ciotkę, by pomogli mi się rozwieść. Odpowiadali: Nic nie możemy zrobić. Jeśli chcesz, sama idź do sądu. Więc poszłam.

Mąż robił mi złe rzeczy, a ja nie wiedziałam, na czym polega małżeństwo. Żeby uciec, biegałam z pokoju do pokoju, ale zawsze w końcu mnie złapał, zbił i dalej robił to, co chciał. Bardzo płakałam, ale nikt mnie nie chciał słuchać. W końcu uciekłam od niego, poszłam do sądu i wszystko im opowiedziałam” (źródło: religiapokoju.blox.pl).

Opiekunem Nojoud jest jej wujek. Dziewczynka za swoją bezpardonową walkę o normalne dzieciństwo została uhonorowana przez miesięcznik „Glamour” (obok 9 innych triumfatorek) tytułem KOBIETY ROKU. Na uroczystej gali w Carnegie Hall w Nowym Jorku, 10 listopada, odebrała statuetkę.

Mimo że jemeńskie prawo zakazuje małżeństw chłopcom i dziewczynkom poniżej piętnastego roku życia, w praktyce takie sytuacje są nagminne. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu biedy. Rodziny sprzedają małe dziewczynki starszym mężczyznom, żeby zarobić i pozbyć się kłopotu z domu.

Nojoud tak opisuje swoje dwumiesięczne małżeństwo ze starszym mężczyzną:

„Ilekroć chciałam się bawić na podwórku, bił mnie i kazał iść z nim do sypialni. Trwało to dwa miesiące. Był ze mną zbyt brutalny, a gdy prosiłam go o litość, bił mnie, policzkował i wykorzystywał. Po prostu chcę mieć godne życie i się z nim rozwieść”.

Nagrody „Glamour's Woman of the Year” rozdano po raz 1. Nojoud stanęła obok Nicole Kidman, Condoleezy Rice, Hilary Clinton, Tyry Banks.

Polecane wideo

Komentarze (230)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.02.2012 22:26
wiem że musimy żyć z taką zboczoną religią na naszej planecie ale tonie tylko dzieje się w tym kaju w wielu krajach dziewczynki wychodzą w bardzo młodym wieku poniżej 12 lat!! min w Omanie,Jemenie,Arabii saudyjskiej,Iran,Irak,Somalia,Sudan,Afganistan,Kazachstan,Demokratyczna republika konga I W WIELU KRAJACH AZJATYCKICH I AFRYKAŃSKICH
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.06.2009 20:32
boze jaki ten swiat jest jebniety kto widział zeby 8latke za maz wydawac i co to za rodzice ktorzy na to pozwalaja no ale coz taka kultura... dobrze ze my zyjemy w normalnym kraju:///
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.05.2009 12:52
[quote="nicol_789"]w innym artykule o niej napisane jest ze jej maz ma 58 lat czyli starszy o 50 a tutaj jest starszy o 22, ludzie zastanowcie sie co piszecie!!![/quote] Jakbyś nie zauważyła, w tamtym podali ten przyklad, że już ona rozwiodła się! I że tamta ma też szanse. ;//
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2009 18:00
w innym artykule o niej napisane jest ze jej maz ma 58 lat czyli starszy o 50 a tutaj jest starszy o 22, ludzie zastanowcie sie co piszecie!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2009 18:00
w innym artykule o niej napisane jest ze jej maz ma 58 lat czyli starszy o 50 a tutaj jest starszy o 22, ludzie zastanowcie sie co piszecie!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie