Najbardziej wpływowe kobiety świata

Kim są i czym się zajmują najpotężniejsze kobiety na świecie? Dlaczego ich wartość jest tak duża? O tym w artykule.
Najbardziej wpływowe kobiety świata
rys. Mrs. O: The Face of Fashion Democracy by Mary Tomer / AleXsandro Palombo, Humor Chic
02.10.2012

Ranking najbardziej wpływowych kobiet świata opublikował magazyn Forbes, umieszczając w zestawieniu 100 kobiet. Wśród nich znalazło się tylko 11 Europejek – zdecydowana większość to Amerykanki. Niestety, w rankingu nie sklasyfikowano żadnej Polki. Listę zdominowały polityczki. I tak za najbardziej wpływową kobietę świata – drugi rok z rzędu i aż piąty w ciągu sześciu lat – uznano niemiecką kanclerz Angelę Merkel. Co ciekawe, najmłodszą kobietą w rankingu jest 26-letnia Lady Gaga, która wyprzedziła nawet brytyjską królową Elżbietę II. Oto dziesiątka najbardziej wpływowych kobiet świata według magazynu „Forbes”.

Christine Lagarde

Christine Lagarde

7. Michelle Obama

48 lat. Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych. Żona 44. prezydenta USA Baracka Obamy. Wspierała męża i pojawiała się na wielu konwencjach wyborczych i spotkaniach u jego boku, zarówno w trakcie kampanii wyborczej zmierzającej do wejścia Baracka Obamy do Senatu, jak i podczas kampanii prezydenckiej w 2008 roku. Popularyzatorka zdrowego stylu życia.

8. Christine Lagarde

56 lat. Dyrektor generalna Międzynarodowego Funduszu Walutowego – pierwsza kobieta na tym stanowisku. Francuska polityk, prawnik, minister w kilku rządach. W 2009 została uznana przez „Financial Times” najlepszym ministrem finansów w Europie, co stanowiło docenienie kondycji gospodarki Francji w czasie globalnego kryzysu gospodarczego. To jedna z 11 Europejek, które znalazły się w rankingu „Forbesa”.

9. Janet Napolitano

54 lata. Amerykańska sekretarz ds. bezpieczeństwa narodowego w gabinecie Baracka Obamy. Jest trzecią kobietą gubernatorem w historii Arizony, należy do Partii Demokratycznej. Urodziła się w Nowym Jorku w rodzinie o częściowo włoskich korzeniach i wychowana została jako metodystka.

Sheryl Sandberg

Sheryl Sandberg

10. Sheryl Sandberg

43 lata. Członkini zarządu Facebooka. Amerykańska bizneswoman, była wiceprezes Global Online Sales and Operations Google, eksszefowa personelu Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, od 2008 szef operacyjny (COO) Facebook Inc. Sheryl Sandberg należy do najbardziej wpływowych i najlepiej opłacanych kobiet w amerykańskim biznesie.

Inne znane kobiety w rankingu: Oprah Winfrey (11), Lady Gaga (14), królowa Elżbieta II (26), Beyonce (32), Jennifer Lopez (38), Shakira (40), Anna Wintour (51), Angelina Jolie (66), Miuccia Prada (67), J.K. Rowling (78).

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

SONDA: Pierwsze damy „Vogue’a”

Żony prezydentów na okładce prestiżowego magazynu.

RANKING: Najlepsze filmy wszech czasów - 10 produkcji, które MUSISZ ZOBACZYĆ!

Złota dziesiątka kina.

Dilma Rousseff

Dilma Rousseff

1. Angela Merkel

58 lat. Niemiecka polityk, kanclerz Niemiec i przewodnicząca Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. „Forbes”, który umieścił Merkel na szczycie swojego rankingu, nazwał ją „Żelazną Damą” Europy, a także „główną rozgrywającą w kryzysie w strefie euro, który wciąż zagraża rynkom”. Merkel po zaprzysiężeniu na kanclerza, wstawiła do swego gabinetu portret carycy Katarzyny II pochodzącej z Pomorza – rejonu, z którym jest szczególnie związana.

2. Hillary Clinton

64 lata. Amerykańska sekretarz stanu. „Forbes” określił, że dla Clinton był to „wspaniały rok” – w tym czasie odwiedziła aż 42 kraje. Od 2001 do 2009 roku Hillary Clinton zasiadała w Senacie jako reprezentantka stanu Nowy Jork. Była pierwszą damą w latach 1993-2001 jako żona 42. prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona. I choć jej kadencja dobiega końca, zwolennicy Clinton liczą, że wystartuje w wyborach prezydenckich za cztery lata.

3. Dilma Rousseff

64 lata. Prezydent Brazylii. Ekonomistka i polityk, była minister energii i szefowa gabinetu prezydenta Brazylii. Od stycznia 2011 roku piastuje urząd prezydenta Brazylii – to pierwsza kobieta na tym stanowisku. Umieszczając Rousseff w rankingu, „Forbes” pochwalił ją za wprowadzanie agresywnych programów mających na celu zwiększenie PKB kraju, m.in. walcząc z biedą i ułatwiając dostęp do edukacji.

Melinda Gates

Melinda Gates

4. Melinda Gates

48 lat. Żona Billa Gatesa, założyciela firmy Microsoft. Wiceszefowa Bill & Melinda Gates Foundation, która pomaga dzieciom poprzez dostarczanie im leków, pożywienia itp. Fundacja jest największą organizacją charytatywną na świecie. W grudniu 2005 roku Melinda Gates znalazła się wśród wyróżnionych tytułem „Człowieka Roku” przez tygodnik „Time”.

5. Jill Abramson

58 lat. Szefowa redakcji „New York Timesa”, jednego z najważniejszych amerykańskich dzienników. Jill Abramson jest pierwszą kobietą, która zajmuje stanowisko redaktor naczelnej w 160-letniej historii tej gazety. Wcześniej pełniła funkcję zastępcy redaktora naczelnego „New York Timesa”, którym był Bill Keller.

6. Sonia Gandhi

65 lat. Przewodnicząca Indyjskiego Kongresu Narodowego, indyjska działaczka polityczna, wdowa po Rajivie Gandhim (byłym premierze Indii), kontynuująca tradycje polityczne rodziny Nehru i Gandhi. Obecnie to najpotężniejsza indyjska polityk.

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.10.2012 22:58
To jest śmieszne, że do najbardziej wpływowych kobiet świata zalicza się jakieś piosenkareczki, ja rozumiem, one też ciężko pracują, ale jak to wypada w porównaniu z piastowaniem najwyższych stanowisk w państwie i tym podobnych.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 02.10.2012 18:58
żona Obamy to chyba jakiś żart "Popularyzatorka zdrowego trybu życia", też mi osiągnięcie ;o
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 02.10.2012 15:17
Prawie same amerykanki
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.10.2012 12:34
Wiekszosc z nich to żony kogos waznego..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.10.2012 11:25
a gdzie JLo?? :P
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo