William Kamkvamba: Wyrzucony ze szkoły geniusz, który skonstruował 5 turbin wiatrowych! NIEZWYKŁY WYNALAZCA

24-latek kształcił się sam w lokalnej bibliotece!
William Kamkvamba: Wyrzucony ze szkoły geniusz, który skonstruował 5 turbin wiatrowych! NIEZWYKŁY WYNALAZCA
27.04.2011

Kariera Williama Kamkvamby z Malawi rozpoczęła się dość nietypowo. Kilka lat temu chłopak został wydalony ze szkoły po tym, jak jego rodzice nie mieli pieniędzy na opłacenie czesnego. William postanowił więc, że będzie się kształcił sam w lokalnej bibliotece. To właśnie tam odkrył książkę „Wykorzystanie energii”, w której znalazł informacje o zastosowaniu wiatraków.

geniusz

W 2002 roku przy pomocy części od roweru oraz materiałów zebranych na złomowisku William zbudował 5 turbin wiatrowych, zasilających urządzenia elektryczne w kilkunastu domach swego rodzinnego Masitala. Jego wynalazek okazał się przełomowy, a chłopak zyskał miano geniusza.

geniusz

Kamkwamba jest jednym z czterech odbiorców nagrody Pomysłowość GO 2010. Wyróżnienie przyznawane jest twórcom i artystom z krajów rozwijających się w celu promowania ich umiejętności i wynalazków.

geniusz

24-letni William obecnie ubiega się o dofinansowanie, które umożliwi mu organizację warsztatów dla młodzieży z rodzinnych stron. Marzeniem chłopaka jest bowiem przekazanie im wiedzy o tym, jak konstruować turbiny wiatrowe i pompy wodne. W Afryce 24-latek cieszy się ogromną popularnością.

geniusz

Zobacz także:

Jocelyn Wildstain („Kobieta Kot”) znów się zoperowała! Wygląda gorzej niż kiedykolwiek!

Operacje plastyczne, które zmieniły Jocelyn Wildstain w potwora, kosztowały w sumie ponad trzy miliony dolarów!

Olbrzymie dzieci z Chin: Są tak tłuste, że ledwie się poruszają! KTO JE TAK UTUCZYŁ?

Xiao Hao ma 3 lata, a waży 60 kg. Jego młodsza koleżanka- Pang Ya, ma zaledwie 2 latka, a może pochwalić się 42 kilogramami. Oto najtłustsze dzieciaki w Chinach!

 

Polecane wideo

Komentarze (22)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.06.2011 00:31
Huba Buba śmierć za jutra - Jeżeli to przeczytałeś twoja matka jutro zginie chyba że wkleisz to do 5 innyc-ja wpisuję bo się boję
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.04.2011 15:20
racja.... tam by sie chcieli uczyć rozwijać talenty a ich rodziców zwyczajnie nie stać.... powinny być tam za darmo szkoły
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2011 15:48
my szkoły mamy za darmo, a tylka ruszyc sie nie chce..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2011 13:46
gratuluje ale wspólczuje głupoty tym którzy go wyrzucili
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2011 11:37
On nazywa się Kamkwabma, tak btw. W języku Nyanja, narodowym Malawi, nie istnieje litera V. Gratulacje dla autora i pozdrowienia
odpowiedz

Polecane dla Ciebie