Historie ludzi, którzy ZOPEROWALI SIĘ SAMI! Odważni bohaterowie czy bezmyślni ryzykanci?

Amputacja ręki, trepanacja czaszki, wycięcie wyrostka robaczkowego – nawet tak skomplikowane zabiegi można przeprowadzić samodzielnie.
Historie ludzi, którzy ZOPEROWALI SIĘ SAMI! Odważni bohaterowie czy bezmyślni ryzykanci?
20.03.2011

Prawdopodobnie większość ludzi na świecie ma dreszcze na samą myśl o położeniu się na stole operacyjnym. - Świadomość, że zostaniemy wprowadzeni w stan znieczulenia ogólnego, w trakcie którego sztab lekarzy będzie zajmował się przede wszystkim "cięciem" naszego ciała, nie może działać odprężająco – zauważa serwis niewiarygodne.pl.

Niektórzy ludzie nie mają jednak tyle szczęścia, aby w naglącej sytuacji skorzystać z pomocy chirurgów. Oto historie 5 osób, które… zoperowały się samodzielnie.

operacje

operacje

Aron Ralston

W 2003 roku podczas samotnej wyprawy do kanionu Blue John w stanie Utah, Amerykanin uległ groźnemu wypadkowi. Mężczyzna został przygwożdżony przez olbrzymi głaz, który unieruchomił go na kilka dni. Skrajnie wyczerpany i odwodniony Aron uznał w końcu, że jedyną szansą na przeżycie będzie odcięcie ramienia. Za pomocą tępego noża oraz szczypców porozcinał więc tkanki miękkie oraz ścięgna wokół złamania i wydobył się spod głazu.

Wkrótce po tym wypadku mężczyzną zajęli się chirurdzy. Amerykanin otrzymał protezę ręki i po długiej rekonwalescencji… powrócił do swojej pasji – wspinaczki.

operacje

operacje

Inez Ramírez Perez

Mimo, że wydarzenie miało miejsce 11 lat temu (dokładnie 5 marca 2000 roku), lekarze do dziś zastanawiają się, jakim cudem Inez Ramirez Perez i jej dziecku udało się przeżyć.

40-letnia kobieta mieszkała na wsi oddalonej o 8 godzin jazdy samochodem od najbliższego szpitala. Gdy po 12 godzinach bólu i skurczów zwiastujących poród, nie była w stanie wydać dziecka na świat siłami natury, zdecydowała się na desperacki krok. Wypiła trzy szklanki mocnej wódki i nożem kuchennym przecięła sobie brzuch, wydobywając z niego dziecko.

Maleństwo natychmiast zaczęło oddychać i głośno krzyczeć. Zanim Inez straciła przytomność, wysłała jedno ze starszych dzieci po miejscową pielęgniarkę, która… zaszyła pooperacyjną ranę zwykłą igłą i bawełnianą nicią. Ten prymitywny szew pozwolił jednak na transport kobiety do szpitala, gdzie zajęli się nią lekarze.

operacje

operacje

Leonid Rogozow

Pochodzący ze Związku Radzieckiego lekarz przebywał właśnie na Antarktydzie, kiedy doświadczył ataku wyrostka robaczkowego. Ponieważ nie mógł liczyć na transport lotniczy postanowił, że sam przeprowadzi operację. Do ról asystentów "zatrudnił" kilku meteorologów ze stacji i zaczął działać. Po wykonaniu miejscowego znieczulenia, Rogozow rozciął sobie brzuch i przeprowadził zabieg appendoktomii (resekcja wyrostka robaczkowego).

Podczas dwugodzinnej operacji Rosjanin kilkukrotnie mdlał, jednak po kilkutygodniowej rekonwalescencji powrócił do swoich codziennych obowiązków na stacji.

operacje

operacje

Amanda Feilding

Pracująca jako naukowiec kobieta, przez całe życie interesowała się psychologią i „odmiennymi stanami świadomości”. Kiedy nie udało się jej znaleźć lekarza, który byłby gotowy przeprowadzić na niej wymarzony zabieg trepanacji, postanowiła, że wykona go sama.

W tym celu najpierw wykonała skalpelem nacięcie, a następnie wiertarką, obsługiwaną za pomocą pedału, stopniowo wwiercała się w głąb własnej głowy. Kobieta pomyślała o wszystkim, ponieważ przed zabiegiem założyła na nos okulary, które uchroniły jej oczy przed cieknącymi strugami krwi (w czasie całego zabiegu straciła jej prawie litr!).

Legenda głosi, że po trepanacji Brytyjka udała się do pobliskiej restauracji… na pysznego steka.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Johanna Tukiainen: Żałosna ofiara operacji plastycznych. ZOBACZ, JAK SIĘ OSZPECIŁA!

Kobieta ma zaledwie 32 lata, a jest jedną z najbardziej znanych na świecie ofiar chirurgii plastycznej!

Wąż ukąsił modelkę w pierś, a potem… zdechł na skutek zatrucia silikonem! VIDEO + ZDJĘCIA

Do całego zajścia doszło podczas sesji zdjęciowej…

 

operacje

operacje

Evan O'Neill Kane

Mężczyzna pracujący jako ordynator w New York City's Kane Summit Hospital, chciał udowodnić, że podczas niektórych zabiegów znieczulenie ogólne jest często nadużywane. Postanowił zaprezentować to… na sobie. Odważnie położył się na stole operacyjnym i - mając dookoła siebie jedynie trzech lekarzy - sam wyciął sobie wyrostek robaczkowy.

Podobny zabieg powtórzył w 1932 r., w wieku 70 lat. Tym razem jednak wykonał operację przepukliny pachwinowej. Kane naraził się wówczas na duże niebezpieczeństwo, ponieważ omal nie naciął sobie tętnicy udowej. „Operacja” przebiegła jednak pomyślnie i amerykański lekarz w ciągu 2 godzin zakończył całą procedurę.

Polecane wideo

Komentarze (31)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.03.2011 17:47
127 HOURS wspaniały film~!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.03.2011 15:03
jest film o chlopaku z 2 zdjecia ::) 127 HOURS- tak nazywa sie ten film :) scena w ktorej odcina sobie reke .. jest okropna
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 20.03.2011 22:32
szacunek
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.03.2011 20:30
2 zdjecie.. mezczyzna nie mial juz czucia w tej rece . rana po przygnieceiu wywolala martwice...
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 20.03.2011 20:27
Ostatnio wiele artykułów kopiujecie z niewiarygodne.pl, ciekawe czy na wp.pl tym wiedzą, tylkoto was trochę kompromituje bo nie potraficie sami niczego napisać tylko kopiujecie od innych..
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie