Intymny portret Alzheimera: „Tak choroba zabierała mi matkę…” CHOROBA STARUSZKÓW I ICH DZIECI

Gdy fotograf Mark Edwards dowiedział się, że jego matka choruje na Alzheimera, postanowił systematycznie uwieczniać postępy jej choroby na zdjęciach.
Intymny portret Alzheimera: „Tak choroba zabierała mi matkę…” CHOROBA STARUSZKÓW I ICH DZIECI
08.03.2011

Kiedy fotograf Mark Edwards zrobił pierwsze zdjęcie swojej chorej matce, bardzo to przeżył – Chwilę wcześniej odwiedziłem w szpitalu swojego ojca, który był bardzo chory – wspomina. - Następnie poszedłem do mamy. W ogóle nie mogłem nawiązać z nią kontaktu, dlatego postanowiłem zrobić jej zdjęcie. Alzheimer to okrutna choroba, która zabiera czyjąś duszę – dodaje.

alzheimer

Mark stara się odwiedzać matkę co tydzień, jednak wizyty są dla niego bardzo bolesne – kobieta albo go nie poznaje, albo wpada w złość i wygania go z pokoju.

choroby

Czasami zastanawiam się, co powiedziałbym mamie, gdyby miała jeszcze kiedyś przebłysk świadomości… - mówi Mark. - Na pewno podziękowałbym jej za to, że mnie wychowała, że się mną opiekowała i dbała o mnie… Chciałbym odwdzięczyć się jej za tę troskę i zająć się nią tak samo dobrze, jak kiedyś ona mną.

rzadkie choroby

Lekarze zdiagnozowali u June Alzheimera w 2006 roku, ale zdaniem jej syna bywała zapominalska już dużo wcześniej. – Mama zawsze była samodzielną i niezależną kobietą. Nagle, w wyniku choroby, proste rzeczy zaczęły sprawiać jej ogromną trudność. Raz zadzwoniła do mnie i powiedziała, że zaparkowała gdzieś samochód, ale już nie pamięta gdzie – wspomina. – Innym razem siedzieliśmy w domu we trójkę: ja, mama i tata. Opowiadałem coś mamie, a ona nagle zapytała mojego ojca: „Kto to jest?” To był dla mnie bardzo trudny moment. Wyobraźcie sobie: znacie kogoś tyle lat, a ten ktoś nagle przestaje rozpoznawać was.

szokujące zdjęcia

June żyje obecnie w domu opieki w Essex. – Tata nie chciał się na to zgodzić, ale w 2009 roku sam musiał udać się do szpitala, bo ciężko zachorował – mówi fotograf. – Zmarł w zeszłym roku w kwietniu. Do dzisiaj nie powiedziałem o tym mamie. Nawet gdyby poszła na pogrzeb – nie rozumiałaby, co dzieje się dookoła niej.

zaniki pamięci

Robienie kobiecie zdjęć, pozwala Edwardsowi oswoić się z chorobą matki. – Na fotografiach widzę wyraźnie, jak Alzheimer postępuje. Patrzę na zdjęcia mamy godzinami i przyzwyczajam się do tego, jak bardzo pogarsza się jej stan.

rzadkie choroby

Mężczyzna w najbliższym czasie planuje wystawę swoich fotografii. Chce w ten sposób pokazać innym bardzo intymny portret Alzheimera – choroby, która zabrała mu matkę…

Maja Zielińska

Zobacz także:

7-letni Bogdan Ivkovic z Serbii: Potrafi przyciągać do swojego ciała metalowe przedmioty! VIDEO

W czym tkwi tajemnica tych niezwykłych magnetycznych właściwości?

Zapłacił za zgwałcenie i zabicie swojej żony! To dopiero kochany mąż! TAJEMNICZA HISTORIA

Horror zafundował jej podczas miesiąca miodowego.

Polecane wideo

Komentarze (34)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.10.2011 00:25
Polecam odzież 4Care dla osób chorych na Alzheimera i osób starszych które noszą pieluchy. Odzież ułatwia pielęgnacje i opiekę. www.4care.com.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.05.2011 21:16
super artysta, zamiast trzaskać fotki pomyślałby nad sposobem ulżenia cierpieniu... koleś nie może się oswoić z chorobą, życzę mu żeby jego dzieci zachowały się tak samo :((
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.03.2011 21:33
moja babcia również cierpi na tą chorobę. od pewnego czasu jest w specjalistycznym domu opieki.ale gdy mieszkała z nami.nie mogłam patrzeć na moją wykończoną mamę i pomagałam jej jak tylko mogłam.ta choroba nie niszczy tylko chorego, ale tak samo niszczy osoby, które się nim opiekują. nie będę pisać o zachowaniu babci bo nie mam takiego celu. ale najbardziej denerwujące są głupie porady ludzi, którzy nigdy nie mieli do czynienia. tylko ktoś kto opiekuje się taką osobą wie jak naprawdę ta choroba jest straszna.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2011 18:20
moja mama wołała mnie i mowila : dziewczynko a gdzie moja coreczka ? straszna i bezlitosna choroba ...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2011 17:43
Moja prababcia miała tą chorobę ,teraz nie żyje przez nią...;(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie