LIST: „Jestem chorobliwie nieśmiała”

„Jeśli kogoś nie znam i mam odbyć z nim dłuższą rozmowę, zaczynam się zachowywać się dziwnie. Płoszę się, czerwienię. Często się jąkam...”.
LIST: „Jestem chorobliwie nieśmiała”
Fot. Unsplash (Elisa Photography)
29.07.2023

Od dzieciństwa jestem bardzo nieśmiałą osobą. Zdaję sobie sprawę, że czasem jest to nieśmiałość wręcz chorobliwa. Dobrze się czuję jedynie w towarzystwie bliskich mi osób. To niezbyt duże grono, ale mam wspaniałą rodzinę i kilku cudownych przyjaciół, którzy zawsze mnie wspierają i dodają mi otuchy. Jeśli ktoś popatrzyłby z dystansu na moje spotkania z nimi, uznałby pewnie, że jestem duszą towarzystwa. Roześmianą, zabawną, otwartą. Niestety wcale tak nie jest. Jeśli kogoś nie znam i mam odbyć z nim dłuższą rozmowę, zaczynam się zachowywać się bardzo dziwnie. Zamiast w pełni uczestniczyć w rozmowie, zastanawiam się tylko, jak wypadnę. Od świata zaczyna mnie odgradzać gruba szyba. Płoszę się, czerwienię. Często się jąkam. Mam przez to bardzo zaniżoną samoocenę. Rzadko kiedy myślę o sobie dobrze. Staram się z tym walczyć, ale póki co rezultat jest opłakany. 

Zobacz także: Wybrałam życie bez dzieci i kredytu. Rodzina traktuje mnie przez to jak czarną owcę

Jestem coraz bardziej nieszczęśliwa. Po prostu powoli tracę nadzieję, że moje życie kiedykolwiek się zmieni. Mam dwadzieścia trzy lata i jeszcze nigdy nie miałam chłopaka. Boję się, że już zawsze będę sama. O niczym nie marzę tak, jak o bliskości, miłości. Od ośmiu miesięcy jestem nieszczęśliwie zakochana w koledze z pracy. Stale o nim myślę, ale nie potrafię okazać mu zainteresowania. W pierwszych tygodniach pracy próbował się do mnie zbliżyć, ale przez moje zachowanie, odpuścił. Byłam przy nim tak speszona, że od razu ucinałam nasze rozmowy. Wyszło na to, że go lekceważę.  

Czy ktoś miał kiedyś podobny problem i się z nim uporał? Czy da się w ogóle pokonać chorobliwą nieśmiałość?

A.

Zobacz także: Inaczej wyobrażałam sobie macierzyństwo. Córka mnie męczy

Polecane wideo

Ubrana w promienie słońca. Optymistyczne żółte stylizacje to jeden z największych hitów sezonu
Ubrana w promienie słońca. Optymistyczne żółte stylizacje to jeden z największych hitów sezonu - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 4.6 / 5
gość (Ocena: 5) 10.11.2023 15:25
Pokonac granice wyjsc z komfortowych Warunków
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.07.2023 12:44
Da się. Ja tak miałam w dzieciństwie, ale z tego wyrosłam i z wiekiem nabrałam pewności siebie i asertywności, ale kosztowało mnie to dużo pracy nad sobą. Ćwiczyłam dużo sama przed lustrem, albo przed koleżanką, odgrywałyśmy różne scenki jak się zachować w danej sytuacji, aż nabierałam odwagi. I to mi pomogło stać się bardziej śmielszą.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 1) 29.07.2023 10:59
Nie ma czegoś takiego jak "chorobliwa" nieśmiałość. Może być fobia społeczna, którą leczy się psychiatrycznie, albo brak pewności siebie. Przestańcie powielać bzdury preparując tego rodzaju "listy".
zobacz odpowiedzi (1)
Nadia (Ocena: 5) 29.07.2023 08:13
Cześć panowie, mam na imie Nadia do Polski przyjechałam z Kijowa uciekając przed wojną. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://realnepanie.pl/nadia89
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.07.2023 07:39
Pojedź do mokebe.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie