Wasze listy: „Nie każdy ksiądz jest Ojcem Rydzykiem!”

Zuzia nie zgadza się ze stanowiskiem Papilotek, które uważają, że polski kościół jest pełen obłudy. Broni księży i tłumaczy, że pojedyncze przypadki nie świadczą o demoralizacji całego duchowieństwa.
Wasze listy: „Nie każdy ksiądz jest Ojcem Rydzykiem!”
06.12.2009
>

Otrzymaliśmy od Was mnóstwo odpowiedzi na list Anity, która uważa, że Polska to skrajnie katolicki kraj, a księża posiadają społeczny immunitet. Poniżej prezentujemy jeden z nadesłanych maili, tym razem broniący Kościoła. 

„Droga Redakcjo,

Od jakiegoś czasu publikujecie listy osób, które krytykują  Kościół katolicki w Polsce. W porządku, rozumiem, że można mieć taką opinię, jednak chciałabym wyrazić  swoje zdanie w tym temacie. Po pierwsze - to, że niektórzy księża jeżdżą mercedesami, czy kupują coraz to nowsze gadżety nie znaczy, że wszyscy tak robią! Nie można przecież uogólniać zachowania poszczególnych jednostek. Poza tym, ksiądz to też człowiek, a ludzie nie są idealni. Z drugiej strony, to nie działa w jedną stronę - skoro ksiądz ma pieniądze, to niemożliwe jest, żeby nie wydawał ich na parafię. Bądźmy obiektywni! Po drugie - w mediach słyszymy o tym, że Kościół ingeruje w sprawy państwa, jednak chyba ma ku temu podstawy, skoro ok. 86% z nas deklaruje się jako katolicy. Nie możemy krytykować księży za czynny udział w życiu państwa, skoro uważamy się za wierzących.  Wiele z Was w komentarzach deklaruje się jako ateistki. Jakie macie powody, by nimi być? Czy tylko dlatego, że wolicie uprawiać seks przed ślubem, czyli postępować inaczej, niż mówi Biblia lub macie inny powód? Myślę, że nie warto rezygnować z wiary tylko dlatego, że się z nią nie zgadzamy, lecz starać się dążyć do zrozumienia jej. 

Powstaje wiele mitów oczerniających Kościół. Uważam, że warto najpierw sprawdzić, czy faktycznie jest prawdziwy, bo później dochodzi do wielu konfliktów, których można by uniknąć. Przytoczę jeden z nich - Bóg nie akceptuje homoseksualistów. Otóż to nieprawda! Jedynym grzechem, który popełniają to sam STOSUNEK homoseksualny, jednak jest to grzech jak każdy inny i nie jest jakoś specjalnie ciężki.  

Piszę  ten list nie dlatego, by was oczernić, skrytykować ateistów czy wywyższyć katolików. Chcę, żeby ludzie zaczęli patrzeć na świat nieco bardziej obiektywnie, bo jak wiadomo, medal zawsze ma dwie strony. Więc zanim zaczniecie krytykować "głupich katoli" po pierwsze, dowiedzcie się więcej na temat zagadnień, które was zainteresowały, a po drugie weźcie pod uwagę fakt, że może to ranić uczucia religijne innych. 

Pozdrawiam,  Zuzia” 

Na Wasze listy czekamy pod adresem redakcja(at)papilot.pl 

Zdjęcie pochodzi z portalu wiadomości24.pl

Zobacz także:

Wasze listy: Kościół to dobrze prosperująca firma! Marta uważa, że dla współczesnych księży liczą się tylko pieniądze, samochody i kobiety.

Wasze listy: Straciłam bliskich, poznałam prawdziwych przyjaciół Smutna historia Majki wzrusza do łez…

 

Polecane wideo

Komentarze (311)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 23.03.2013 19:38
To media wszystko nakręcają. Tylko że media pokazują tylko bogatych kardynałów i biskupów, ale nigdy nie pokażą zwykłego wikarego z małej parafii. I stąd wychodzi, że księża pływają w kasie i są pedofilami, a tymczasem to pojedyncze przypadki. Ludzie pod wpływem mediów wrzucają wszystkich do jednego worka i strasznie mnie to wkurza. I nie dotyczy to także kościoła, ale innych rzeczy np. lekarzy: jakiś lekarz weźmie łapówkę i już "wszyscy lekarze biorą łapówki". Jakbyście się czuli, gdyby was oceniali po jednostce? Żeby nie było zaznaczam, że nie jestem jakąś zagorzałą katoliczką.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.01.2011 20:05
..."Ateizm nie jest "modny i cool", tylko ludzie przestali bać się swoich poglądów. Wyjaśnij mi normalnie jak cywilizowany człowiek, dlaczego sądzisz, że ateizm jest tylko czasowy? Nie rozumiem co wierzących tak boli :/ Chodzicie do kościoła to wasza sprawa, ale nie próbujcie uświadamiać komuś, że ateizm jest zły albo, że nawet nie ma czegość takiego. Ktoś tu napisał, że katolicy są obrażani, a nie na odwrót, a co przed chwilą zrobiła "wierząca"? Stwierdziła, że nie wierzę, bo to jest "modne i cool", a tak naprawdę nic nie wie... Nie rozumiecie, że niektórzy ludzie bez wpływu środowiska nie wierzą w boga? Nie mogą pojąć waszego myślenia? Idą przez życie nie zabijając, nie kradnąc...itp. Ateista potrafi żyć bez klatki, bo sam myśli i wie co jest złe i dobre, ale niektórzy potrzebują wierzyć, aby nie grzeszyć."... Pycha.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.12.2009 12:05
Znam kilku ateistów i większość z nich zatraciła wiarę bo doświadczyli w życiu jakiejś tragedii. Jeden z moich znajomych deklaruje się jako ateista a ma większe zrozumienie wiary (i o dziwo przestrzeganie jej) niż niejeden katolik, chodzący do kościoła 2 razy w tygodniu. Jak zwykł mawiać: "Wiara oznacza bezgraniczne zaufanie a ja nie mam zamiaru popełnić tego błędu po raz drugi".
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.12.2009 23:50
Zgadzam się z autorką listu. Edzia 118 , jesteś wielka ;)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 10.12.2009 14:40
jeśli chodzi o ścisłość to katolicy są obrażani przez ateistów nie odwrotnie, zresztą zobaczcie na same artykuły np. Matka Boża nago - kalendarz, my tylko bronimy swojej wiary i przekonań i nikomu jej nie narzucamy, nikomu nie każemy chodzić do Kościoła, ale też nikomu nie damy z siebie szydzić bo jesteśmy wierzący!!!
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie