Wasze listy: „Nie poniżajcie nastolatek w ciąży!”

Jedna z naszych Czytelniczek jest oburzona komentarzami, jakie przeczytała pod listem Karoliny, 16-letniej uczennicy w ciąży. Sama jest w identycznej sytuacji i nie godzi się na gorsze traktowanie młodych matek.
Wasze listy: „Nie poniżajcie nastolatek w ciąży!”
21.10.2009
>

Jedna z naszych Czytelniczek jest oburzona komentarzami, jakie przeczytała pod listem Karoliny,  16-letniej uczennicy w ciąży. Sama jest w identycznej sytuacji i nie godzi się na gorsze traktowanie młodych matek.

„Drogi Papilocie,

piszę, bo chciałam zaapelować do wszystkich ludzi, którzy nie uznają czegoś takiego jak nastolatka w ciąży. Dużo razy pod listami młodych czytelniczek, które zaszły w ciążę, natrafiłam na obraźliwe komentarze typu „(...) i za takie muszę płacić podatki, rozłoży się, potem ma dziecko i ja muszę płacić za pobyt w Domu Samotnej Matki” lub „(...) teraz dziewczyny nie wiedzą, że ich największym skarbem jest dziewictwo. Taka 15-latka pójdzie się przespać z kolesiem, potem ma dziecko i beczy po nocach, bo nie wie, co ma zrobić”. Gdy widzę takie komentarze, krew mnie zalewa! Jest przecież wiele nastolatek, które gdy dowiadują się, że są w ciąży, dbają o to dziecko, aby donosić je do końca, a potem godnie wychować! Opiszę wam moją historię.

Mam 16 lat i dwa miesiące temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Było to dla mnie wielkie przeżycie. Najgorsze było powiadomienie o tym rodziców. Najgorsze - tak myślałam, bo nie miałam pojęcia, że czeka mnie wielkie wsparcie i pomoc ze strony mamy i taty. Codziennie dbam o to, aby moje dziecko dobrze się rozwijało i nie dopuszczam do siebie nawet takiej myśli, aby usunąć ciążę. Za dwa miesiące przeprowadzam się do chłopaka, który już zarabia i może mi zapewnić godny byt. 

Od momentu, gdy dowiedziałam się, że mam w sobie maleńkiego człowieczka, nie uznałam Go/Jej za wpadkę. Dla mnie nie istnieje to słowo, jeśli chodzi o ciążę. Zanim zaczęłam współżyć z chłopakiem, dokładnie to przemyślałam i wiedziałam, jakie to niesie ze sobą konsekwencje. Od samego początku byłam już psychicznie nastawiona na to, że mogę zostać bardzo młodą mamą i nie było to dla mnie aż tak wielkim szokiem, gdy na ekranie USG zobaczyłam maleńką „plamkę” ;).

Teraz, gdy tylko zaboli mnie brzuch, biegnę jak najszybciej do mojego lekarza z pytaniem, czy mogło coś się stać, bo gdybym dowiedziała się, że to maleńkie serduszko przestało bić lub ciąża jest zagrożona, nie potrafiłabym się z tym pogodzić i obwiniałabym siebie za to, że mogło stać się coś złego.

Mam nadzieję, że moje słowa dotrą do niejednego człowieka, który gardzi nastolatkami w ciąży. Chcę dodać, że to nie wiek decyduje o dobrym wychowaniu malucha, bo młode dziewczyny czasem bardziej poświęcają się dla swojego dziecka i potrafią skończyć szkołę, a nie każda np. 25-letnia matka potrafi się zająć bobasem. Wiele już słyszałam historii o dorosłych kobietach, które zostawiały dzieci na śmietnikach albo katowały je w towarzystwie swoich również rzekomo dojrzałych konkubentów.

Pozdrawiam!”

Jeśli i ty chciałabyś się wypowiedzieć na łamach Papilota, napisz list i wyślij go na adres: redakcja(at)g7media.pl.

Zobacz także:

 Wasze listy: Mój chłopak okazał się moim kuzynem!

Julia i Patryk są parą od pół roku. Przypadkiem, podczas rodzinnej uroczystości, dowiedzieli się, że są spokrewnieni. Czy powinni się rozstać? 

Wasze listy: Moja nastoletnia córka uciekła z domu!

Maria jest zrozpaczona. Jej osiemnastoletnia córka uciekła z domu w dzień po osiągnięciu pełnoletności. Towarzyszem eskapady jest jej ukochany – recydywista z kolejnym wyrokiem w zawieszeniu!

Polecane wideo

Komentarze (1657)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.09.2013 10:59
mam 6 lat i chyba dzis to zrobimy!!!!! :)) z sebastianem z pszedszkola numer 2
odpowiedz
Agnieszka (Ocena: 5) 14.06.2013 08:54
Problem z nastoletnimi matkami polega na tym, że już zawsze zostaną nastolatkami. Mam w swoim otoczeniu sporo kobiet które urodziły dzieci mając 16-18 lat i mimo, że dziś mają 40-50 lat to ciągle zachowują się jak nastolatki. Kombinują, kłamią, ustawiają innych przeciwko sobie. Obrażają się i nie dają sobie nic powiedzieć. Problemem nie jest to czy dorosłyście do bycia matkami a to, że nie wyrosłyście z bycia dziewczynkami.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.10.2011 15:04
8lat to przesada duża . nie wiem co wam rodzice mówili o współżyciu ale to jest tragiczne!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.08.2011 16:37
miałaś 8 lat i uprawiałaś seks???dziewczynko ja w twoim wieku straciłam mleczaki , a nie dziewictwo'' 16 rozumiem ,moja kuzynka usuneła ciąże i wiem o tym ja i ona ,żałuje tego do tej pory
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.06.2011 17:09
10 lat i ciaza?? O.O Cos troche nie bardzo chce mi sie wierzyc :| Ty juz miesiaczke dostalas?? ja mam 12 i jeszcze nie mam ;/ A propos ja uprawialam seks jak mialam 8 lat, tak praktycznie to nie z mojej woli ale w wieku 10 lat na koloni tez uprawialam seks ale z chlopakiem ktory bardzooo mi sie podobal, teraz tego zaluje bo dziewictwo to jednak bardzo cenna rzecz!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie