SONDA: Czy ksiądz ma prawo pytać o życie seksualne?

Jedna z naszych Czytelniczek jest oburzona zachowaniem księdza, który podczas spowiedzi wypytywał ją o szczegóły życia intymnego. Czy miał prawo?
SONDA: Czy ksiądz ma prawo pytać o życie seksualne?
28.08.2009

„Droga Redakcjo i Papilotki,

Do napisania tego listu popchnęło mnie oburzenie całokształtem działalności niektórych przedstawicieli Kościoła w Polsce. Mam 29 lat, dwa lata temu wyszłam za mąż. Razem z moim ukochanym mieszkamy w małej miejscowości, gdzie jest jeden kościół i wszyscy się znają. Regularnie chodzę na msze i dwa razy w roku przystępuję do spowiedzi.

Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy to przy okazji ostatniej spowiedzi ksiądz bez skrępowania zapytał mnie o nasze małżeńskie pożycie! Zapytał, <<czy wypełniam swoje małżeńskie obowiązki>>. Nie wiedziałam, jak zareagować ani co powiedzieć, więc milczałam skonsternowana. A on na to <<Pytam, bo już dwa lata po ślubie, a dzieci nie ma. Czy Wy stosujecie antykoncepcję?>>. Powiedziałam, że to moja osobista sprawa, a on, że w takim razie nie da mi rozgrzeszenia! Wstałam wściekła i odeszłam od konfesjonału.

Jakby tego było mało, wczoraj przeczytałam na jednym z serwisów fragmenty kazania, jakie zostało wygłoszone na Jasnej Górze z okazji święta Matki Boskiej. Ksiądz krytykował in vitro oraz <<nierespektowanie przykazania BĄDŹCIE PŁODNI I ROZMNAŻAJCIE SIĘ>>. Szkoda, że żaden z duchownych nie pomyślał o parach takich jak moja, które marzą o dziecku, a mieć go nie mogą! O parach, dla których in vitro to jedyna nadzieja, a pytania: <<czemu nie masz dziecka?>> są bolesne jak nic innego?!

Apeluję do księży o odrobinę delikatności i człowieczeństwa w całej tej katolickiej papce! Bycie spowiednikiem nie daje Wam prawa ranienia ludzi! Życie osobiste, seks i płodność to indywidualne sprawy każdej kobiety, wypadałoby to wreszcie pojąć.

Gosia”

Od Redakcji: Księża nie stronią od ingerencji w życie osobiste wiernych, a wręcz za element swej kapłańskiej posługi uważają wnikliwą jego analizę. Prawdopodobnie Gosia nie jest jedyną Czytelniczką Papilota, której przyszło zmierzyć się z tak kłopotliwą sytuacją i stawić czoła pytaniom, których wolałaby nie usłyszeć.

Niestety, wielu duchownych najwyraźniej za cel swojego powołania przyjęło walkę z przedmałżeńskim seksem, antykoncepcją czy in vitro, jednocześnie nie starając się zrozumieć argumentów swoich przeciwników. Na domiar złego, tezy przez nich stawiane często pozbawione są naukowego poparcia i bazują wyłącznie na wyrwanych z kontekstu cytatach z Biblii.

Pojawia się pytanie – czy jako praktykujący katolicy powinniśmy się na to godzić? Zachęcamy was do wzięcia udziału w naszej SONDZIE, a także do zapoznania się z ogromnie ciekawymi wynikami badań socjologicznych, według których polscy katolicy to hipokryci.

Lilianna Tylman

Zobacz także:

Katolicka Kamasutra okiem księdza

Publikacja już od pierwszych stron pobudza do myślenia, niektórych złości, dziwi, skandalizuje… Ojciec Ksawery próbuje udowodnić, że akt małżeński też jest modlitwą, sposobem na połączenie z Bogiem.

SONDA: Jak często chodzisz do kościoła?

Zdecydowana większość z was bywa w kościele… Zagłosuj i dowiedz się, jak często!

Woda święcona to siedlisko zarazków!

Laborantka, w rozmowie z gazetą, skwitowała: „To nie woda, ale jakaś chorobotwórcza mieszanina strasznych jadów”. Z niecierpliwością czekamy na reakcję Sanepidu.

Polecane wideo

Komentarze (768)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.10.2015 12:40
KSIĘDZA NIE POWINNI ZABRANIAĆ MASTURBACJI PREZERWATYW I WIBRATORÓW BO POTEM SĄ OPERACJE NARZĄDÓW I WOGÓLE NIE BĘDZIE DZIECI ZDRADY JAK MĄŻ WYJEDZIE ZA GRANICE ZA PRACĄ A KOBIETA NIE BĘDZIE MOGŁA WIBRATORA UŻYĆ I GWAŁTY JAK NIE BĘDZIE JAKIEGO KOLWIEK SEKSU NAWET SAMEMU POWINIEN BYĆ BO BEZ SEKSU SĄ CHOROBY DEPRESJA ITP ITD WSZYSTKO JEST DLA LUDZI TYLKO Z UMIAREM I NIE POWINNO BYĆ GRZECHEM KSIĄDZ NIE POWINIEN WCHODZIDZ W STREFĘ INTYMNĄ ZABEZPIECZENIA TEŻ POWINNY BYĆ DOPUSZCZALNE BO POTEM DZIECI NA ŚMIETNIKU LĄDUJĄNapisz komentarz...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.12.2014 11:37
Uważam,że ksiądz nie powinien pytać o życie intymne!ksiądz nie ma pojęcia czym jest rodzina,z jaki problemami musimy się mierzyć na codzień!a przede wszystkim nie powinien kobiety traktować przedmiotowo tylko i wyłącznie jako poddaną mężowi,wypełniającą nakazy męża to nie średniowiecze,w którym kobieta nie miała nic do powiedzenia!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.08.2014 19:54
Jeśli jesteś katoliczką i idziesz do spowiedzi, spowiadaj się szczerze. Jeśli nie zrobisz tego szczerze, popełnisz jedynie kolejny grzech. Ksiądz nie może udzielić rozgrzeszenia osobie, która popełnia świadomie grzech i zamierza dalej to robić. Byłby hipokrytą, gdyby tak postąpił. Jeśli więc jesteś i chcesz być katoliczką, u licha, przestań narzekać na zasady własnej wiary, bo to żałosne. A jeśli nie chcesz,t o nie bądź i nie chodź do spowiedzi.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 09.08.2012 16:03
ksieza to sami zboczency
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2012 02:54
Mam 15 lat od dzisiaj i za 2 dni biorę ślub z moim ukochanym znamy się 10 lat, chodzimy razem 5 lat, na poważnie jesteśmy od 2 ,lat. Miłość jest szalona
odpowiedz

Polecane dla Ciebie