„Mój brat spotyka się z nieodpowiednią dziewczyną. Przez nią zaczął palić i opuścił się w nauce”

Renata martwi się o niego i nie wie, jak przemówić mu do rozsądku, aby rzucił Karolinę.
„Mój brat spotyka się z nieodpowiednią dziewczyną. Przez nią zaczął palić i opuścił się w nauce”
Fot. Unsplash
12.01.2019

Czy krewni powinni się wtrącać w nasze życie uczuciowe? Wydają się przeważać opinie, że nie, bo to wkraczanie w cudzą sferę prywatną. Mimo wszystko niektórzy przekraczają tę granicę, tłumacząc ją troską o dobro bliskiej osoby. Jedną z takich osób jest Renata, która niepokoi się o brata. Dziewczyna uważa, że związał się z nieodpowiednią osobą. Zarówno ona, jak i jej rodzina odradzają ją Łukaszowi, ale ten jest kompletnie zaślepiony. Renata szuka pomysłu, jak przemówić mu do rozsądku.

„Mój facet ma dziwną relację ze swoją matką…”

- Na co dzień studiuję w Białymstoku. Do domu przyjeżdżam rzadko, co 3-4 miesiące. Jakiś czas temu dowiedziałam się, że mój młodszy brat, Łukasz, poznał dziewczynę. Ucieszyłam się, bo do tej pory nie miał szczęścia w miłości. Ale moja mama, która mnie o tym poinformowała, nie była zachwycona, ale zrozpaczona. Powiedziała mi przez telefon, że Karolina jest okropna i Łukasz gorzej wybrać nie mógł. Mama nie mogła się też nadziwić, co on w niej widzi, bo ma nadwagę i ogólnie nie dba o siebie.

Słuchałam jej wywodu, ale miałam mieszane uczucia. Mama jest osobą, która lubi przesadzać. Wolałam poczekać, aż poznam Karolinę osobiście. Okazja nadarzyła się po Świętach. Łukasz przyprowadził do domu Karolinę. Kiedy ją zobaczyłam, przeżyłam szok. Powiększył się on, gdy porozmawiałam z nią. Mimo to postanowiłam jej jeszcze nie skreślać. Minęło kilka spotkań, zanim doszłam do wniosku, że ta dziewczyna naprawdę nie nadaje się na życiową partnerkę. Ciągnie mojego brata w dół.

Renata opowiada o Karolinie.

- Kiedy pojawiła się w mieszkaniu, brat od razu zaprowadził ją do pokoju. Karolina była ubrana byle jak. Miała na sobie legginsy zamiast spodni i długi, rozciągnięty, brązowy sweter. Posiedzieli trochę u Łukasza w pokoju, a potem przyszli do mnie. Miałam okazję z nią porozmawiać.

Prawda okazała się zatrważająca. Gdy zapytałam Karolinę, czym się interesuje, odparła, że lubi oglądać seriale. Na studia nie ma zamiaru iść, bo to strata czasu. Ona nie wie nawet, czy podejdzie do matury. Po pierwsze dlatego, że nie za bardzo chce, a po drugie wagaruje, więc nie wie, jak to będzie z zaliczeniem roku. Słuchałam jej osłupiała. W tym wszystkim najbardziej przeraziła mnie reakcja brata. Śmiał się razem z Karoliną i przytakiwał jej. Potem oboje zapalili papierosa. Dodam tylko, że do tej pory mój brat nie palił.

Łukasz i Karolina odmówili też zjedzenia kolacji razem ze mną i rodzicami. Ta dziewczyna zmieniła w nim nawet nawyki żywieniowe! Zamówili jedzenie z fast fooda. Nigdy jeszcze nie widziałam mojej mamy tak bardzo załamanej.

„Mój facet jest zadłużony i ukrywał to przede mną. Gdy prawda wyszła na jaw, poprosił mnie o pożyczkę!”

Dziewczyna opowiada o innych zmianach, które zaszły w jej bracie.

- Łukasz opuścił się w nauce i też zaczął wagarować. Nie wiem, co będzie dalej, bo przecież za kilka miesięcy podejdzie do matury. Chyba. O ile ta Karolina nie wpłynie na niego jeszcze bardziej destrukcyjnie.

Kiedyś pomagał rodzicom w domowych obowiązkach, czytał, chodził grać w piłkę, spotykał się z kumplami i uczył się. Był normalnym, dobrze zapowiadającym się i odpowiedzialnym facetem. Nie piszę tego dlatego, że przemawia przeze mnie siostrzane uczucie. Naprawdę taki był. Zmiana, jaka w nim zaszła, jest przerażająca.

Obecnie nie spotyka się z nikim oprócz tej Karoliny. Siedzą zamknięci w pokoju. Po jej wyjściu śmierdzi tam papierosami. Wiadomo – palą. Łukasz przestał pomagać rodzicom, odmawia wykonywania domowych obowiązków. Zerwał też niektóre znajomości. Wolny czas spędza na rozmowach telefonicznych z tą dziewczyną albo ona przychodzi do nas. Niedawno dzwoniła wychowawczyni Łukasza, która powiedziała, że martwi się o niego, bo ma gorsze oceny i zaczął się buntować. Nawet ona zauważyła, że nie przypomina dawnego siebie. Bardzo się o niego martwimy z rodzicami i nie wiemy, co robić.

Przez jakiś czas Łukasz miał zakaz widywania się z Karoliną, ale zaczął robić takie awantury, że wystraszyliśmy się. Podejrzewamy, że ona jakoś nim manipuluje, ale trudno powiedzieć, w jaki sposób. Możemy tylko rozkładać ręce z bezradności.

Na koniec Renata dodaje kilka rewelacji na temat Karoliny.

- Ta dziewczyna nie wie, kim był Adam Mickiewicz i nie wie, co to jest iloczyn. Na dodatek uważa, że to zabawne. Twierdzi, że takie bzdury nie są jej w życiu potrzebne. Przeraziłam się. To prawda, że w szkole uczymy się wielu nieprzydatnych informacji, ale człowiek wykształcony powinien znać podstawy. Na dodatek to wstyd. Ta wiedza pochodzi przecież ze szkoły podstawowej.

Moja mama próbowała się dowiedzieć czegoś o rodzinie tej dziewczyny. Łukasz nie ma o niej zielonego pojęcia. Nigdy nie zaprosiła go do siebie. Zrobiła więc wywiad i wychodzi na to, że Karolina pochodzi z patologicznej rodziny. To by wyjaśniło dlaczego jest właśnie taka.

LIST: Rzucił mnie, bo ścięłam włosy. „Wyglądasz jak facet, a ja nie jestem gejem”

Z Łukaszem podobno coraz trudniej porozmawiać. Ja mam z nim tylko kontakt telefoniczny i przez Facebooka, ale moja mama tak mówi. Ostatnio wypłakała mi się do słuchawki. Odkryła, że oni ze sobą sypiają i boi się, że będzie z tego dziecko. Jeżeli tak się stanie, mój brat zmarnuje sobie życie. Zrozumie dopiero po latach, jak poważny błąd popełnił. Teraz jest zaślepiony.

Najcudowniejsza suknia ślubna, jaką kiedykolwiek zobaczysz
Najcudowniejsza suknia ślubna, jaką kiedykolwiek zobaczysz - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (23)

Ocena: 4.83 / 5
gość (Ocena: 5) 14.01.2019 14:09
Odciąć mu kieszonkowe i zakaz przyprowadzania tej dziewczyny do domu. Rodzice mają prawo tego zabronic. Nie będą mieli gdzie siedzieć i za co to szybko sie skonczy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.01.2019 13:38
Popieram by odciąć dzieciaka (tak, dzieciaka. Co z tego, że pełnoletni skoro zachowuje się jak dzieciak?) od pieniędzy. Nie zdziwiłbym się gdyby ta dziewczyna go wtedy rzuciła, bo nie miałby kasy na jej zachcianki - papierosy, fast-food, itp. Oczywiście niech rodzice nie trzymają też gotówki w domu i wyłączą płatności zbliżeniowe w swoich kartach - tak profilaktycznie. Rodzice mają w obowiązku go utrzymywać - dać jeść, dach nad głową, ubrania... Ale nic więcej. I mało kto pamięta o tym, że prawnie dziecko, będąc na utrzymaniu rodziców, ma obowiązek pomagać w "gospodarstwie domowym" - czyli wykonywać obowiązki. Cóż, też się buntowałam, paliłam, wagarowałam, ALE równocześnie pomagałam w domu, miałam dobre oceny - świadectwo maturalne z czerwonym paskiem i napisałam maturę wzorowo (średnia z egzaminów to 95%, łącznie z rozszerzonymi, które wtedy nie były obowiązkowe, tylko polski mi obniżył średnią). Dzieciak musi mieć szacunek do rodziców. Jeśli ich nie ma to nie zasługuje na dodatkowe przywileje.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 13.01.2019 07:12
Rozumiem wasz niepokój. Zakazać chłopakowi nie wolno, nic to nie da a jeszcze zniechęci go do was. Może rozmowa? Najlepiej z kimś kto jest dla niego autorytetem? Mój kuzyn miał dziewczyne której rodzice nie tolerowali (m.in a to jak traktuje swojego chłopaka a ich syna). Żadna rozmowa nic nie dała bo machal ręką i tyle. Dopiero mi udało się do niego dotrzeć. Poszliśmy się napić, gadaliśmy o wszystkim i o niczym. Słuchałam go, nie kazałam mu jej rzucać, stanęłam po jego stronie ale chciałam żeby zobaczyl swoje życie teraz i swoje życie wymarzone. Po tej rozmowie nadal byli razem ale ich relacje się zmieniły i chłopak zaczął dążyć do realizacji marzeń (ona chciała żeby brał byle jaką pracę a on naprawdę miał smykalke i zawsze chciał mieć swoje mały biznes)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.01.2019 20:04
Dam ci dobrą radę. Zajmij się swoim życiem, a nie brata, a rodzicom uświadom, że on jest już pełnoletni i może decydować o większości decyzji w swoim życiu. Mamusia powinna już dawno odciąć pępowinę.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 12.01.2019 12:29
Zabrac mu kieszonkowe jesli wogole je dostanie, nie bedzie kupowac glupot, to moze zmadrzeje
odpowiedz

Polecane dla Ciebie