„Niedawno usłyszałam, że powinnam założyć rodzinę i urodzić dziecko. Mam dopiero 22 lata!”

„Dlaczego płeć żeńska musi być dojrzalsza?” – irytuje się jedna z naszych Czytelniczek. Oto jej list.
„Niedawno usłyszałam, że powinnam założyć rodzinę i urodzić dziecko. Mam dopiero 22 lata!”
Fot. Unsplash
15.12.2018

To list do wszystkich Polek! „Dlaczego płeć żeńska musi być dojrzalsza?”

Wiem, że tytuł może niektórych zniesmaczyć, ponieważ żyjemy w państwie, w którym to przedstawicielki płci żeńskiej są wystawiane na wiele prób życiowych.

Mam na imię Magdalena, jestem studentką i mieszkam w Warszawie. Czuję się bardzo młodo, ponieważ mam 22 lata. Piszę do Was, bo nie mogę znaleźć nikogo, kto mógłby mnie zrozumieć. Nie pochodzę z Warszawy, przyjechałam tu na studia. Jestem na co dzień wesołą, pełną życia, pomocną dziewczyną. Lubię wyjazdy w góry, imprezy (z głową, nie jestem imprezowiczką), i książki oraz zakupy, jak to wiele dziewczyn.

Zobacz także: LIST. „Wróciłam z emigracji, ale nie potrafię żyć w Polsce. Kupiłam bilet powrotny”

Całkiem niedawno parę razy usłyszałam, że powinnam założyć rodzinę, że nie powinnam ubierać się dziecinnie i że mój wiek jest idealny na dziecko. I teraz piszę do Was.

Młode matki lub kobiety, które urodziły w przedziale wieku 16-28 mogą mnie zjechać, nie będę mieć tego za złe. Ale w dalszym ciągu nie rozumiem, dlaczego w tym kraju młode dziewczyny – powtarzam, młode - muszą być dojrzałe, odpowiedzialne i lubić macierzyństwo? Ja jestem bardzo młoda, mam swoje życie i uważam że 22 czy 25 lat to jest za wcześnie na dziecko.

Od lat kobiety muszą być tymi „dojrzalszymi”, ale ja nie chcę. Nie obchodzi mnie że po 30-tce jest większe ryzyko rodzenia, nie obchodzi mnie, że czas leci. Mam dopiero 22 lata, ludzie, czy to dla was jest tak dużo?

Dlaczego na mężczyznach nie ma takiej presji? Domeną płci żeńskiej powinna być ta beztroskość, słodycz i dziecinność, a w wielu krajach to mężczyźni tacy są. Dlaczego chłopców nie uczy się dojrzałości, pokory i męstwa, a na kobiety spada cała odpowiedzialność? Z całym szacunkiem, ale kobieta która ma 21-25, a nawet więcej, nie ma dużo lat! I tak, mam prawo być dziecinna i myśleć o różnych głupotach. Kiedy w końcu odpowiedzialność spadnie na tę drugą płeć? Dlaczego 18-latka w ciąży to żaden szok, ale 35- latka już tak? To chore. Przestańcie oczekiwać i wmawiać płci żeńskiej, że to ona ma być dojrzała!!

A.

Zobacz także: „Zostałam upokorzona podczas kupowania pączków w cukierni, bo mam dużą nadwagę!”

Chcesz, żebyśmy opublikowali Twój list anonimowo? Wyślij go na adres [email protected]

Polecane wideo

Otyła nastolatka ma szczupłego chłopaka. Internauci: „chory układ”
Otyła nastolatka ma szczupłego chłopaka. Internauci: „chory układ” - zdjęcie 1
Komentarze (45)
Ocena: 4.8 / 5
(Ocena: 5) 17.12.2018 22:57
To jeszcze NIC moja kumpela ciagle slyszala od meza "ze ona go powinna upominac,zeby w brudnych butach po mieszkaniu nie chodzil"... Takze faceci to hipokryci chca byc traktowani jak dzieci,ale wymagaja od kobiet,by te widzialy w nich mezczyzn-jeszcze kuzwa czego? Jak bede miec kiedys meza/partnera i trzeba mu bedzie kolo doopy zrobic i ogarnac to niech kuzwa nie oczekuje,ze ja go bede za wielkiego samca Alfa uwazala-bede go traktowac jak dzieciaka stosownie do jego leworecznosci w roznych czynnosciach...
odpowiedz
gość (Ocena: 4) 17.12.2018 11:13
ja mam 25 i jestem dziecinna ;) ludziom to przeszkadza,ale mam to gdzieś,jestem młoda i nie zamierzam jeszcze kończyć z byciem dużym dzieckiem,taka moja natura :)
odpowiedz
nowy_lepszy_świat (Ocena: 5) 17.12.2018 10:46
Mam prawie 30 lat. Nikt nigdy mnie nie pyta kiedy założę rodzinę. Może po prostu szanują moje wybory. Albo są na tyle taktowni. Radziłabym się tym po prostu nie przejmować i robić to co wg Ciebie najlepsze.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.12.2018 23:23
Autorka ma rację,to wymaganie dojrzałości od kobiet pojawia sie na wielu płaszczyznach.Ona jest studentką,bardzo młodą dziewuszką i nie chce być dojrzała..... i ja to rozumiem.Teraz jak chłopak i dziewczyna mają po 20 lat to oczywiście dziewczyna musi mieć większy wkład i obowiązek w życiu,jak i związku.Niby kobiety dojrzewają wcześniej,ale nie do końca ? Dla mnie dobry artykuł,sama 1 raz poczułam się dojrzalej jak miałam 30 lat i urodziłam dziecko,i to nie było późno ?.
odpowiedz
Anna (Ocena: 5) 16.12.2018 17:28
Ja mam 23 lata, niedawno wyszłam za mąż, ale to też nie znaczy że chce dziecka teraz. Oboje chcemy poczekać co najmniej 5-6 lat.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie