LIST: „Moja przyjaciółka czuje się lepsza, bo związała się z obcokrajowcem. Co z niej za Polka?”

Według Anety prawdziwa patriotka powinna szukać miłości w ojczyźnie.
LIST: „Moja przyjaciółka czuje się lepsza, bo związała się z obcokrajowcem. Co z niej za Polka?”
Fot. Unsplash
20.06.2018

Nie chciałabym nikomu wmawiać, kogo powinien kochać. Wiadomo, że serce nie sługa. Ale trudno nie odnieść wrażenia, że niektóre z nas robią wszystko, żeby poczuć się kimś lepszym od innych. Tak jak moja bardzo bliska przyjaciółka, która szczyci się tym, że pokochał ją ktoś z innego kraju. W domyśle: mądrzejszy, bogatszy, z lepszymi perspektywami. I wiele osób daje się na to nabrać. Kilka koleżanek jest zachwyconych i ciągle powtarzają, że też by tak chciały.

Zobacz również: LIST: „Polacy skąpią na napiwki. Jestem kelnerką i od większości gości nie dostaję NIC!”

Ja jestem zupełnie innego zdania. Uważam, że miłości należy szukać przede wszystkim na własnym podwórku. Po to jesteśmy narodem, żeby być razem i walczyć o jego przetrwanie. Jeśli każda Polka nagle stwierdzi, że Francuz, Niemiec, Hiszpan czy Amerykanin będzie lepszy, to do czego to doprowadzi? Moim zdaniem do niczego dobrego.

A już na pewno nie jestem w stanie zrozumieć myślenia, że jak obcokrajowiec, to na pewno lepszy materiał na męża. To się bierze z naszych kompleksów. Że niby Piotrek z sąsiedztwa to taki byle kto, ale Fernando czy inny Sven to z samej racji pochodzenia ktoś idealny.

związek z obcokrajowcem

fot. Unsplash

Widzę to doskonale po przyjaciółce. Ona była już w kilku związkach i zawsze na wszystko narzekała. Ten za mało zarabia, ten za bardzo naciska na założenie rodziny, tamten niby za brzydki. Poznała Szweda, który wcale na kasie nie śpi, od razu jej się oświadcza i jakiś wybitnie piękny nie jest, ale i tak jest zachwycona. Zupełnie tak, jakby jego obce pochodzenie wszystko usprawiedliwiało. Ja jestem teraz wielka dama z Zachodu.

Nie uważam, żeby takie mieszanie kultur było dobre. A tym bardziej oczernianie facetów z Polski, że niby nic nie potrafią i za mało mają do zaoferowania. Trzeba się rozejrzeć wokół siebie - naprawdę nie brakuje fantastycznych mężczyzn wokół. Ja chcę się zakochać i stworzyć rodzinę z rodakiem, bo kocham nasz kraj. Nie jestem zakompleksiona jak te wszystkie dziewczyny, dla których chłopak mówiący w innym języku to jakaś nobilitacja.

Moim zdaniem patriotyzm objawia się na wiele sposobów i wybór drugiej połowy też ma znaczenie. Po co szukać tak daleko, jak naszym panom niczego nie brakuje?

Zobacz również: LIST: „Uroda Polek jest przereklamowana. Mamy biedę wypisaną na twarzach, więc maksymalnie 3/10”

związek z obcokrajowcem

fot. Unsplash

Ona teraz chodzi dumna jak paw, bo jej facet ma zagraniczne nazwisko, nie mówi po polsku i chce ją zabrać do bogatszego kraju. Tylko tyle w nim widzi. Nawet nie wiem, czy to jest prawdziwa miłość, czy może bardziej jej chore wyobrażenia o życiu z obcokrajowcem. Że niby z nim będzie sielanka, a gdyby była z chłopakiem z tej samej miejscowości, to na pewno będzie pił, bił i zdradzał. Bo Polacy są niby genetycznie gorsi. Takie myślenie mnie wnerwia najbardziej.

Różne sytuacje się zdarzają, ale moim zdaniem jak jesteś przywiązana do ojczyzny, to będziesz chciała być dalej Polką. Związek z rodakiem, dzieci mówiące w ojczystym języku, mieszkanie na ziemi przodków. A nie takie pomieszanie z poplątaniem, że jakiś obcy cię wywiezie do siebie i masz się dostosować do jego kultury. Bo kim ona będzie w tej Szwecji, jak wyjedzie? Nikim. Biedną dziewczyną ze Wschodu, która związała się z kimś lepszym od siebie.

Ja nie mam takich kompleksów i dlatego nawet gdyby podrywał mnie amerykański milioner - powiedziałabym prosto z mostu: sorry, mnie twój akcent i dolary nie imponują. Wolę żyć u siebie.

związek z obcokrajowcem

fot. Unsplash

Nie chcę tutaj mówić o zdradzie ojczyzny, bo nie jestem jakimś narodowcem. Ale tak na zdrowy rozum, to chyba coś jest na rzeczy. Wiążąc się z obcokrajowcem leczymy kompleks polskości. Uważamy siebie za gorsze, a naszych facetów to już w ogóle nie potrafimy docenić. To mnie denerwuje, a nie że jedna Polka wyjdzie przykładowo za Niemca. Niech wychodzi, jak chce i twierdzi, że będzie z nim szczęśliwa. Przeciwstawiam się naszemu poczuciu niższości.

Same się nad tym zastanówcie, czy nie wpadłyście w te sidła. Może ty też wolałabyś jakiegoś faceta z Zachodu, bo od razu lepiej się kojarzy? Jeszcze go nie znasz i nie wiesz kim jest, ale uważasz go za ideał. Bo nie jest zwykłym Polakiem. Można nawet powiedzieć, że niektóre kobiety to są rasistki pod tym względem.

Uczciwie przyznam, że nie wyobrażam sobie małżeństwa z kimś, kto nie urodził się tutaj i nie mówi płynnie w moim języku. Dla mnie to brzmi jak koszmar, a nie żadna sielanka. Mam nadzieję, że więcej Polek to zrozumie i wreszcie będziemy dumne. Nasi mężczyźni są super i trzeba ich docenić.

Aneta

Zobacz również: LIST: „Rok temu Dominikana, a teraz Mauritius. Żal mi tych, którzy nie widzieli nic poza plażą w Mielnie”

Polecane wideo

Komentarze (100)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 31.03.2019 12:01
Kto z kim się wiąże to jego sprawa, powinniśmy się kierować naszym szczęściem. Ja z też jestem z obcokrajowcem, ale nie robię z tego wielkie halo. Owszem nie chciałam wiązać się z Polakiem bo mam przykre doświadczenia. W szkole dziewczyna, która nie miała chłopaka była tą gorszą, któreś dnia miałam dość spakowałam walizki i wyjechałam na studia do Szwecji po szkole. Planowałam zostać na dwa lata i wrócić. A tam miłość sama mnie znalazła.
odpowiedz
krysztalowa noc nadchodzi (Ocena: 5) 21.06.2018 15:25
eh ... rosnie nam nowe pokolenie "patriotek" - wyprane mozgi, brak podstawowej znajomosci historii i wrodzone wycieranie wg wlasnego widzimisie doopy wartosciami - leb jak wydmuszka napakowany gornolotnymi frazesami i zero pojecia o zwyklym zyciu
odpowiedz
ormo (Ocena: 5) 20.06.2018 23:44
Jeśli któraś pani twierdzi że przeciętny Polak jest niewart zainteresowania gdyż: Mało czasu poświęca swej narzeczonej, żonie, koleżance - odpowiadam : Pracuje w dzień, w nocy w fabryce do 60 godzin tygodniowo a w domu marzy wyłącznie o wypoczynku.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 20.06.2018 18:09
Większość kobiet w Polsce traci rozum jak słyszą tylko obcy język. A obcokrajowcy mają nas potem za dziw*i, bo takie, które mają fioła na punkcie obcokrajowców z chęcią rozkładają nogi jak tylko znajdą chętnego. Jest też drugi typ obcokrajowców - ci, którzy szukają sobie tu żony. Nie trudno znaleźć sobie tu taką, która za męża z innego kraju chętnie zostanie kucharką i sprzątaczką. Taką, o którą się nie trzeba starać, bo jak facet jest z zagranicy, to zapominają o jakichkolwiek wymaganiach. Jasne, że nie wszystkie związki tak wyglądają, ale znaczna większość tak. Twoja koleżanka też jest właśnie takim typem - wdzięczna, że może dawać du*y komuś, kto jest zza granicy. Bo to przecież takie światowe.
zobacz odpowiedzi (16)
Ewa (Ocena: 5) 20.06.2018 17:22
Okej, czyli w Twoim mniemaniu by być patriotą trzeba się związać z osobą tej samej nacji. Weźmy pod lupę historię np. Brazylii czy Stanów Zjednoczonych. Są to kraje praktycznie w całości złożone z imigrantów. W Brazylii np. 40 kraju ma inne korzenie niż brazylijskie. Zatem jak tu znaleźć tego 'oryginalnego krajana'? Czy fakt ,że urodziliśmy się w Polsce oznacza ,że mamy tam zostać do usranej śmierci? Może akurat się zdarzy, że miałabym dobre prospekty kariery zawodowej w kraju mojego wybranka? No tak, przecież będę biedną dziewczyną ze wschodu, mimo, że mam solidne wykształcenie i kilka lat doświadczenia w zawodzie. Zdziwię autorkę, ale Polacy za granicą to nie tylko 'biedaki' jak określiłaś, są tam też osoby które zrobiły wielką karierę. Jako ciekawostka: Polska firma Oknoplast jest wiodącą firmą produkującą okna we Włoszech. Polska jako kraj staje powoli na nogi i jesteśmy coraz bardziej szanowani za granicą. Powoli kończą się czasy gdzie Polaków uznaje się za kraj trzeciego świata. Więc bajki o biedaczce za granicą możesz pomiędzy bajki włożyć ;)
zobacz odpowiedzi (6)

Polecane dla Ciebie